Nad Awinionem znajdują się północno – zachodnie krańce Prowansji. Leży tam Châteauneuf-du-Pape – miasteczko z papieskimi winnicami, a także Orange, w którym stoi jeden z najsłynniejszych teatrów antycznych na świecie. Mając wolne popołudnie w trakcie pobytu w Awinionie z pewnością warto zwiedzić oba te miejsca.

Miejsca te opisałem także w moim drukowanym przewodniku po Prowansji, który znacznie ułatwia zwiedzanie całego regionu. Znajdziesz w nim także nagrania spacerów po miastach Prowansji. Wystarczy telefonem zeskanować kod w książce (lub kliknąć w ebooku), założyć słuchawki (dla wygody) i ruszyć przed siebie słuchając moich wskazówek i opowieści. Szczegóły znajdziesz tutaj: przewodnik po Prowansji.

Orange

Orange to niewielkie miasteczko, którego teren był dawniej księstwem Oranii (księstwo orańskie). To właśnie od nazwy tego francuskiego miasta kolorem dzisiejszych Niderlandów jest pomarańczowy (orange). Wszystko za sprawą Wilhelma I Orańskiego, który w 1544 r. został księciem Orange i założycielem dynastii Orańskiej – Nassau, potomków rodziny królewskiej panującej w Niderlandach. Protestantów wygnał stąd dopiero Ludwik XIV w XVII w., a Orange przyłączono do Francji.

Teatr antyczny w Orange

Teatr antyczny w Orange

Turyści odwiedzają Orange ze względu na wyjątkowy zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To teatr antyczny (Théâtre antique d’Orange, rue Madeleine Roch), który wciąż jest wykorzystywany w celach kulturalnych. To monumentalna budowla z I w. n.e., z widownią częściowo wykutą w zboczu skały. Dawniej mógł pomieścić nawet 10 tys widzów. Odrestaurowany w XIX w. słynie z organizowanego od 1869 r. festiwalu operowego Chorégies d’Orange (sierpień). Za wyjątkową akustykę w teatrze odpowiada ogromny mur długi na 103 metry, wysoki na 37 metrów i gruby na 1,8 m. Ludwik XIV nazwał go najwspanialszym murem w swoim królestwie.

Teatr antyczny w Orange można zwiedzać. Dodatkowe informacje i bilety dostępne są na stronie theatre-antique.com. Z tym samym biletem można też zwiedzić znajdujące się obok Muzeum Sztuki i Historii Orange.

Najsłynniejszy mur Ludwika XIV

Najsłynniejszy mur Ludwika XIV

W miasteczku znajduje się również antyczny łuk triumfalny (Av. de l’Arc de Triomphe, niecały kilometr na północ od teatru). Zbudowany za czasów cesarza Tyberiusza, był hołdem dla weteranów II Legionu Galijskiego Cezara, założycieli Orange.

Tu warto zjeść: Les saveurs du Marché (24 place Silvain), Au Petit Patio (58 Cr Aristide Briand), Le Forum (3 Rue du Mazeau). Wszystkie polecane miejsca serwują smaczne dania francuskie.

Polecane parkingi: przy biurze informacji turystycznej (5 Cours Aristide Briand) oraz Parking du Théatre Antique (Cours Pourtoules).

Ciekawostka: jadąc drogą D7 na północ w kierunku Lyonu dotrzemy po 11 km do dwóch ostatnich atrakcji Prowansji przed granicą departamentu. To pozostałości średniowiecznej fortecy Mornas (www.forteresse-mornas.fr, wstęp płatny) oraz leżące 6 km dalej miasteczko Mondragon. W jego nazwie ukryty jest potwór (Le Drac). Legendarny smok miał żyć w Rodanie i polować na miejscowe dziewice. Zabił go rycerz Arnaud, który za bohaterski czyn został nowym panem wioski nazwanej wtedy Mondragon. Warto jeszcze dodać, że 30 km na północny-zachód od Mondragon znajduje się piękny kanion Ardeche. Ale to już inny region i departament…

Châteauneuf-du-Pape

W Châteauneuf-du-Pape powstają jedne z najbardziej cenionych win na świecie. Wszystko za sprawą papieża Jana XXII, który rezydował w Awinionie w XIV w., a w Châteauneuf kazał zbudować swoją letnią rezydencję i winnice. Z papieskiej posiadłości zostały tylko ruiny, za to winnice mają się świetnie. To łącznie 3000 ha winnic, które przede wszystkim produkują świetne wino czerwone.

Widok z restauracji w Châteauneuf-du-Pape

Widok z restauracji w Châteauneuf-du-Pape

Chcąc poznać historię produkcji wina w regionie można odwiedzić muzeum wina Brotte (Av. Saint-Pierre de Luxembourg, wstęp płatny, dodatkowe informacje: www.museeduvinbrotte.com). To niewielka ekspozycja z możliwością degustacji i zakupu win lokalnego producenta. Miłośnicy tego trunku więcej radości znajdą jednak odwiedzając lokalne winnice.

Tu warto zjeść: Le Verger des Papes (rue du Château – tuż obok ruin, restauracja z pięknym tarasem i widokiem na okolicę oraz wyśmienitą kuchnią francuską; zalecana rezerwacja), La Mule du Pape (2 rue de la République), La maisouneta (Place Jean Moulin).

Z dawnej posiadłości papieskiej w Châteauneuf-du-Pape została tylko część ściany

Z dawnej posiadłości papieskiej w Châteauneuf-du-Pape została tylko część ściany

Polecane parkingi: Parking des arènes oraz parking przy ruinach. z tego drugiego można spacerem zejść do miasteczka.

Zobacz również: Awinion