Czy podczas zwiedzania Lazurowego Wybrzeża warto pojechać do Włoch? Jakie atrakcje poza San Remo czekają po drugiej stronie granicy? Oto 5 pomysłów na zwiedzanie Włoch z okolic Nicei!

Lazurowe Wybrzeże zapewnia tak dużo atrakcji, że podczas 2-tygodniowego pobytu naprawdę nie można się tu nudzić (zobacz plan zwiedzania). Poza zwiedzaniem tego kawałka Francji można jednak też zobaczyć nieco Włoch.

Czy warto pojechać do Włoch spędzając urlop na Lazurowym Wybrzeżu? Jeśli ktoś lubi ten kraj, to czemu nie? Osobiście uważam, że fragment Ligurii między Genuą, a Menton nie jest specjalnie urokliwy, ale jest tam oczywiście kilka miejsc, które warto odwiedzić.

Dolceacqua

Dolceacqua

Poniżej opisałem 5 miasteczek po stronie włoskiej, do których można dojechać z Nicei samochodem w około godzinę (do niektórych także pociągiem). W sam raz na jednodniowe zwiedzanie.

Co warto zobaczyć we Włoszech będąc na Lazurowym Wybrzeżu?

Do poniższych miast można dojechać z Nicei samochodem. Ja zwykle wybieram autostradę, ale można oczywiście jechać drogami darmowymi. Będzie to na pewno znacznie dłuższa wyprawa, ale być może też bardziej widokowa. Przed podróżą na pewno warto sprawdzić czas i warunki w nawigacji.

San Remo

San Remo (Sanremo) to włoski kurort, który jest dobrze znany Polakom za sprawą Festiwalu Piosenki Włoskiej. W 1967 r. wystąpiła tu Anna German. Miasto można zwiedzić podczas jednodniowego wypadu z Nicei, a nawet zrobić z niego tańszą bazę wypadową do zwiedzania Lazurowego Wybrzeża.

San Remo

San Remo

Atrakcje San Remo są dostępne pieszo. Wiele z nich łączy główny miejski deptak Corso Giacomo Matteotti, który od zachodniej strony zaczyna się tuż przy prawosławnej cerkwi. Spacerując deptakiem zobaczymy też miejskie kasyno i teatr Ariston, w którym odbywa się Festiwal Piosenki Włoskiej.

Wchodząc z deptaku w jedną z licznych wąskich uliczek dotrzemy z kolei do Starego Miasta, pełnego krętych uliczek, z punktem widokowym na szczycie wzniesienia. Z góry widać m.in. port, w którym znajdziemy sporo restauracji i kawiarenek.

Ciekawe atrakcje czekają też we wschodniej części San Remo. Przy Corso Felice Cavallotti 116 stoi willa, w której Alfred Nobel spędził ostatnie lata życia. Po sąsiedzku stoi z kolei willa, w której w latach 1885-87 mieszkał Józef Ignacy Kraszewski. Pamiątkowa tablica wisi na murze przed budynkiem.

San Remo

San Remo

Ostatnią już atrakcją wartą wymienienia jest Pista Ciclabile. To bardzo ciekawa trasa rowerowa zbudowana na miejscu dawnej linii kolejowej. Jest długa na 20 km, a rowery można wypożyczyć w wielu miejscach (także w samym San Remo). Dodatkowe informacje: pistaciclabile.com.

W San Remo zawsze parkuję na dużym, zewnętrznym płatnym parkingu tuż obok centrum miasta i starego dworca kolejowego (Piazza Cesare Battisti, 7). Planując podróż pociągiem należy się przesiąść w miasteczku Ventimiglia (zob. poniżej). Czas jazdy z przesiadką to ok. 1h40, a cena ok. 11 EUR.

Zobacz film z naszego zwiedzania San Remo >>

Dolceacqua

Dolceacqua to piękne miasteczko z zabytkowym mostem. Zachwyciło samego Moneta, który namalował tu kilka obrazów. Do miasteczka najlepiej jest dojechać samochodem. Parkingi są w centrum i na obrzeżach. Można również dojechać autobusem nr 7 z Ventimiglia.

Dolceacqua

Dolceacqua

Pierwszą atrakcją miasteczka jest zabytkowy most z XV w., którym można wejść na Stare Miasto. Potem czeka nas spacer wąskimi uliczkami, przy których swoje atelier mają liczni artyści. Pracują oni w starych kamiennych domach ciasno otaczających niewielkie wzniesienie.

Na jego szczycie znajdują się ruiny XII-wiecznego zamku (wstęp płatny). Poza podziwianiem widoków, można się w nim zapoznać z historią dwóch ważnych rodów związanych z Dolceacqua: Doriów i Grimaldich. Zamek był niszczony w trakcie wojen, ale to trzęsienie ziemii z 1887 r. dokonało największych zniszczeń.

Zobacz film z naszego zwiedzania Dolceacqua >>

Bussana Vecchia

Bussana Vecchia to ruiny miasteczka zniszczonego przez wspomniane wcześniej trzęsienie ziemii. Po tym wydarzeniu zostało w zasadzie wysiedlone, a dzisiaj jest zamieszkiwane głównie przez artystów.

Bussana Vecchia

Bussana Vecchia

Do miasteczka trzeba dojechać samochodem, najlepiej używając nawigacji. Parkujemy na ulicy dojazdowej przed osadą. Na spacer warto przeznaczyć około godziny. W ruinach poza artystami i mieszkańcami swoje miejsce znaleźli także restauratorzy, można tu zatem coś zjeść.

Wizytę w Bussana Vecchia najlepiej połączyć ze zwiedzaniem pobliskiego San Remo.

Ventimiglia

Ventimiglia to pierwsze włoskie miasto tuż przy granicy z Francją. Dojeżdża tutaj pociąg regionalny TER z Nicei przez Monako i Menton. Mieszkańcy regionu odwiedzają Ventimiglię przede wszystkim w piątki, bo wtedy odbywa się w mieście uliczne targowisko. Można tu kupić naprawdę wszystko – od żywności lokalnych producentów po odzież, znacznie taniej niż na targowiskach we Francji.

Ventimiglia

Ventimiglia

Stare Miasto w Ventimiglii jest niestety mocno zniszczone. Znajduje się tam kilka ciekawych miejsc, które przy okazji można odwiedzić, jak chociażby katedra z przełomu XI i XII w. z baptysterium z XI w. Jest też port jachtowy, który dzierżawi księstwo Monako (to nie jedyny taki przypadek w regionie) i oczywiście plaża.

Osobiście nie lubię tego miasta i uważam je za brzydkie. Dajcie znać w komentarzu poniżej, jeśli je odwiedzicie!

Bordighera

Bordighera to bardzo ładne miasteczko, pełne eleganckich willi z XIX w., które budowali tu m.in. angielscy arystokraci. Do miasteczka można dojechać w zaledwie 45 min samochodem z Nicei lub pociągiem z przesiadką w Ventimiglia.

Bordighera

Bordighera

W strefie przybrzeżnej Bordighera oferuje nadmorską promenadę i kamienistą plażę. Perełką jest jednak zabytkowe średniowieczne Stare Miasto. Zbudowano je na niewielkim wzniesieniu niedaleko plaży. Pełno tam wąskich uliczek, kolorowych kamienic i oczywiście restauracji.

Miłośnicy ekranizacji książki Obietnica Poranka (Romain Gary) znajdą w Bordigherze kilka miejsc, które były planem zdjęciowym do filmu. Stoi tu np. budynek, który udawał nicejski hotel Mermonts. Można go zobaczyć przy Piazza del Capo.

Stare Miasto w Bordigherze

Stare Miasto w Bordigherze

W mieście jest kilka parkingów. Jeden z większych znajduje się tuż przy dworcu kolejowym (Via Sant’Antonio, 20), a drugi przy Starym Mieście (Piazza del Capo). Na zwiedzanie Bordighery warto przeznaczyć minimum połowę dnia. Drugą można spędzić na plaży lub w sąsiednim San Remo.