Menton to francuski kurort na Lazurowym Wybrzeżu o bardzo silnych wpływach włoskich. Leży tuż przy granicy i przyciąga turystów chcących odpocząć od zgiełku francuskiej riwiery.

Menton (ok. 30 tys. mieszkańców) jest w Polsce znane także jako Mentona. To piękne miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu słynie przede wszystkim ze swojego Święta Cytryn, które odbywa się co roku zimą. Poza tym przyciąga turystów wyjątkowym francusko – włoskim charakterem, bo dzięki położeniu tuż przy granicy obu krajów, stanowi mieszankę kulturową.

Plage des Sablettes

Plage des Sablettes

Menton jest miastem idealnym dla osób, które chcą poznać atrakcje Lazurowego Wybrzeża, ale jednocześnie być nieco z boku całego tego przepychu, harmidru i „bling bling” – jak określamy we Francji luksusowe życie w regionie. Niektóre przewodniki podają, że miasteczko słynie także z wyjątkowego mikroklimatu i jest tu zimą cieplej niż w innych okolicznych miastach. To można włożyć między bajki.

Krótka historia Menton

Według legendy na terenie zajmowanym obecnie przez miasto, biblijna Ewa posadziła drzewko cytrynowe. W ten sposób miejscowi tłumaczą, skąd w okolicy tak wiele upraw cytryn oraz dlaczego nazywają miasteczko rajem. Faktycznie cytryny rosną tu ze względu na odpowiednie warunki, a miasto nazywane jest Perłą Francji.

Menton swoje najlepsze lata przeżywało w początkowym okresie La Belle Epoque. To właśnie tu przed Niceą dotarła królowa Wiktoria ciągnąc za sobą całą angielską arystokrację. Możni budowali w Menton swoje wille i otaczali je okazałymi ogrodami, a przyjeżdżali tu zachęceni łagodnym klimatem, który miał być zbawienny w leczeniu chorób dróg oddechowych.

Wcześniej, od XIV do XIX w. miasto należało razem z pobliskim Roquebrune do księstwa Monako. Ostatecznie zostało odsprzedane Francji za 4 mln franków i drogę kolejową biegnącą z Nicei przez Monako.

Historia Menton przed XIII w. nie jest szczegółowo znana, bo nie ma prawie żadnych zapisów na jego temat. Wiadomo, że obecna rue Longue była dawniej częścią rzymskiej drogi Via Julia Augusta. W XIII w. wybudowano zamek, który nie dotrwał do naszych czasów. Na jego miejscu znajduje się obecnie cmentarz (Cimetière du Vieux Château) z licznymi grobami arystokratów.

Atrakcje Menton

Atrakcje Menton to przede wszystkim klimatyczna zabudowa miasteczka, szczególnie w centrum, zabytkowe wille arystokratyczne i piękne ogrody. Wystarczy iść przed siebie i chłonąć widoki oraz podziwiać toczące się dookoła życie. Na zwiedzanie Menton warto przeznaczyć minimum połowę dnia, a z plażowaniem cały dzień.

Stare Miasto w Menton

Stare Miasto w Menton tworzą wysokie kamienice pomalowane na pastelowo. Zbudowano je na zboczu niewielkiego wzniesienia, na którego górze znajduje się wspomniany już cmentarz. Spacer po tej plątaninie wąskich uliczek najlepiej rozpocząć na Place du Cap, a potem udać się pod górę uliczką rue des Logettes. Potem można już się gubić bez końca, bo to najlepszy sposób na odkrycie wszystkich ciekawych przejść i zaułków.

Z cmentarza na szczycie (Cimetière du Vieux Château) roztacza się piękny widok na okolicę. Można tam również podziwiać bardzo  ładne nagrobki, w tym wiele polskich. Jednym z ciekawszych jest grób Janiny Lewandowskiej z dużą rzeźbą anioła. Dokładnie taki sam znajduje się na Powązkach w Warszawie.

Idąc jeszcze wyżej dojdziemy do drugiego cmentarza (Cimetiere du Trabuquet). Moim zdaniem wystarczy jednak dotrzeć do pierwszego. Jednym z ciekawszych punktów widokowych po drodze jest plac przed Bazyliką św. Michała Archanioła (Basilique Saint-Michel Archange de Menton) zbudowaną w XVII w. Prowadzą do niej strome schody, które ciekawie prezentują się z dołu, z plaży Sablettes. Motocyklem zjeżdżał po nich Sean Connery grając Jamesa Bonda w filmie Nigdy nie mów nigdy (Never Say Never Again, 1983).

Na placu przed bazyliką odbywa się co roku latem Festiwal Muzyki Klasycznej. Dodatkowe informacje na stronie festival-musique-menton.fr.

Hala targowa

Zabytkowa i pięknie zdobiona hala targowa ukończona w 1898 r. znajduje się tuż obok Starego Miasta i muzeum Jeana Cocteau (Quai de Monleon). To idealne miejsce, aby zaopatrzyć się w świeże produkty spożywcze i wyroby lokalne.

Muzeum Jeana Cocteau

Jean Cocteau (1889 – 1963) to francuski  artysta multidyscyplinarny. Tworzył m.in. poezję, sztuki teatralne, pisał książki, był reżyserem filmowym, scenarzystą i malarzem. Do jego największych kreacji artystycznych zalicza się udekorowanie malowidłami willi Santo Sospir, która znajduje się na półwyspie miliarderów Cap-Ferrat niedaleko Nicei.

Muzeum Cocteau w Menton zbudowano tuż przy plaży (2 quai de Monleon). Prezentuje ono m.in. szkice, malowidła, ceramiki i biżuterię stworzone przez artystę. Eksponaty pochodzą z kolekcji amerykańskiego biznesmena, Severina Wundermana, a budynek zaprojektował Rudy Ricciotti, który jest też autorem MuCEM w Marsylii.

Wstęp do muzeum jest płatny. Dodatkowe informacje na stronie museecocteaumenton.fr.

Plaże w Menton

Plaże w Menton są kamieniste lub żwirkowe. Jedną z najchętniej odwiedzanych jest plaża Plage des Sablettes, z której można podziwiać bryłę Starego Miasta i kolorowe kamienice. Dalej w stronę granicy z Włochami znajdują się kolejne plaże.

Najdłuższa plaża jest po drugiej stronie Starego Miasta, w kierunku Nicei. Ciągnie się ona aż do półwyspu Cap Martin, który można obejść malowniczą trasą nadmorską prowadzącą do Roquebrune oraz nawet do Monako.

Ogrody

Menton nazywane jest miastem cytryn, a także miastem ogrodów. To za sprawą dawnej arystokracji angielskiej, która miała tu swoje zimowe wille. Okazałe domy otaczały równie okazałe ogrody, z których miasto słynęło. O życiu arystokracji w Menton można przeczytać w powieści Długie popołudnie autorstwa Gilesa Waterfielda w polskim tłumaczeniu Ireny Beaulieu (oryg. The Long Afternoon, wydanie polskie: Wydawnictwo Kle).

Niestety z bogactwa dawnych ogrodów nie zostało w mieście aż tak wiele. Wśród kilku wartych odwiedzenia są na pewno: Val Rahmeh-Menton (Avenue Saint-Jacques), Fontana Rosa (6 Avenue Blasco Ibanez), Les Colombières (312 Route de Super Garavan), La Serre de la Madone (74 Route du Val de Gorbio) i Palais Carnolès (Avenue de la Madone) tuż obok budynku o tej samej nazwie (obecnie to Muzeum Sztuk Pięknych), który był letnią rezydencją księcia Monako Antoniego I Grimaldiego.

Szukając odrobiny wyciszenia warto także odwiedzić atrakcję, o której nie ma pojęcia większość turystów odwiedzających Menton. To zabytkowy Klasztor Zwiastowania (Monastère de l’Annonciade, 2135 Corniche André Tardieu) z niewielką kapliczką. Do klasztoru prowadzi wąska i kręta droga samochodowa, a także ścieżka z samego centrum, Chemin du Rosaire.

Mapa Menton z atrakcjami

Opisane wyżej atrakcje znajdziesz na poniższej mapie:

Święto Cytryny w Menton

Święto Cytryny w Menton (Fête du Citron) to doroczna impreza organizowana w lutym od 1936 r. Miasto zawsze słynęło z upraw cytryn, a zimowa impreza powstała jako odpowiedź na Karnawał w Nicei oraz jako rozrywka dla zimujących w regionie turystów.

Podczas wydarzenia można podziwiać ogromne rzeźby wykonane w całości z cytrusów, a także wieczorne parady z rydwanami udekorowanymi cytrusami. Każdego roku inny jest temat przewodni święta, co oczywiście wpływa na budowane rzeźby. I tak np. podczas święta o temacie Cytryna w Chinach, mogliśmy podziwiać cytrusowe rzeźby związane z Azją, a w przypadku tematu Broadway rzeźby były związane z musicalami.

Święto Cytryny to impreza biletowana. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie fete-du-citron.com. Warto dodać, że wszystkie owoce wykorzystane do stworzenia rzeźb (a jest ich nawet 140 ton w każdej edycji wydarzenia) są po imprezie sprzedawane publicznie za niewielkie pieniądze.

Polecane noclegi w Menton – gdzie spać?

Menton to dobre miejsce na bazę noclegową podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu. Trzeba jednak wiedzieć, że miasteczko podlega silnym wpływom włoskim i w związku z tym ma mało francuski charakter. Dostępne są noclegi w hotelach i apartamentach prywatnych. Oto kilka przykładowych adresów:

Pozostałe noclegi w Menton znajdziesz pod tym adresem.

Gdzie zjeść w Menton?

W Menton znajduje się najlepsza restauracja na świecie z rankingu na rok 2019. To Mirazur (30 Avenue Aristide Briand), której przewodnik Michelin przyznał aż 3 gwiazdki. Restauracja znajduje się poza centrum, tuż obok granicy z Włochami. Za to w ścisłym centrum można odwiedzić piekarnię należącą do tego samego właściciela. Nazywa się Mitron Bakery, adres: 8 Rue Pieta.

W poszukiwaniu wyjątkowych smaków warto też odwiedzić Pasta Piemonte (34 Rue Partouneaux), gdzie włoskie specjały łączy się z cytryną z Menton. Dobre opinie zbierają również chociażby te lokale: JR Bistronomie (11 Rue Trenca), Les Enfants Terribles (1 Quai Bonaparte) oraz Pecora Negra (Quai Gordon Bennet).

Jak dojechać do Menton?

Do Menton można łatwo dojechać z Nicei autobusem oraz pociągiem. Autobus nr 600 (dawniej 100 z Nicei i 608 z Monako) kursuje z Nicei ze Starego Portu (rue Arson) i przejeżdża przez Monako. Taka podróż kosztuje tylko 2,50 euro, ale trwa czasami nawet 2 godziny.

Znacznie szybciej do Menton można dojechać pociągiem. Podróż z Nicei zajmie niecałe 40 min, a cena biletu w jedną stronę to ok 5,50 euro. Dworzec kolejowy w Menton znajduje się niedaleko centrum. Planując podróż pociągiem warto pamiętać, że kolejny przystanek nazywa się Menton Garavan, a potem od razu przekracza się granicę francusko – włoską.

Do miasteczka można też dojechać autobusem ekspresowym 80 (dawniej 110) z lotniska w Nicei. Podróż przez Monako trwa ok 75 min i kosztuje 19 euro. Dodatkowe informacje o autobusach ekspresowych znajdują się na stronie niceairportxpress.com.

Informacje praktyczne

Najlepszy widok na Stare Miasto jest z Quai Impératrice Eugénie. Ciekawe zdjęcia można też zrobić z muru przy Quai Napoléon III. Z kolei punkt widokowy na całe Menton, o którym nie piszą żadne przewodniki, znajduje się tuż przy autostradzie. Osoby zdeterminowane dotrą tam pieszo, ale zdecydowanie polecam samochód lub skuter. Adres: Route de Super Garavan (w najwyższym punkcie, najbliżej autostrady).

W Menton jest wiele parkingów z oznaczonym dojazdem. Ja najczęściej parkuję na płatnym w samym centrum: Interparking Saint-Roch (10 Avenue Félix Faure). Auto można też zostawić na Interparking Vieille Ville – Sablettes (Place Fontana) oraz w pobliżu dworca Garavan przy Stade Rondelli.

Atrakcje w okolicy

W okolicy miasta jest kilka ciekawych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić. Pierwsze z nich to piękne średniowieczne miasteczko Roquebrune-Cap-Martin leżące po drodze do Monako. Sam półwysep Cap Martin, na którym znajduje się Roquebrune też jest wart bliższego poznania. Można go obejść nadmorską ścieżką spacerową, o której wspomniałem wcześniej.

Na północny-zachód od Menton leżą dwie malutkie wioski: Gorbio i Sainte-Agnes. Pierwsza jest niewielka, ale urocza, a druga to najwyżej w Europie położona nadmorska miejscowość.

Widok na Menton z punktu widokowego przy autostradzie

Widok na Menton z punktu widokowego przy autostradzie

Miłośnicy górskich wędrówek też znajdą coś dla siebie w okolicy. To Roc d’Ormee, szczyt wznoszący się na wysokość 1132 m n.p.m. i gwarantujący wspaniałe widoki na całą okolicę. Tuż obok przebiega granica francusko – włoska. Po stronie włoskiej można z kolei odwiedzić miasta Ventimiglia oraz Dolceacqua. Nie jest też daleko do San Remo.