Antibes to nadmorska miejscowość na Lazurowym Wybrzeżu z licznymi plażami i ładnym Starym Miastem. Spacerując po miasteczku można podziwiać jednocześnie ośnieżone Alpy Nadmorskie i morze.

Antibes (ok 73 tys. mieszkańców) to miasto, w którym krótko żył i tworzył Pablo Picasso. Ten przyjemny kurort na Lazurowym Wybrzeżu znajduje się między Cannes, a Niceą. Mieszka tu wielu Anglików, a turyści chętnie spędzają wakacje.

Antibes jest dobrze skomunikowane z innymi miastami Lazurowego Wybrzeża. Jest tu wiele ciekawych atrakcji i ładnych plaż. Zadowoleni z wizyty będą też miłośnicy historii, bo Antibes to dawne rzymskie Antipolis. W mieście wciąż jeszcze można znaleźć ślady przeszłości.

Krótka historia Antibes

Historia Antibes jest związana z Grekami i Rzymianami. W czasach antycznych osada nazywała się Antipolis i była portem podległym pod Marsylię, ówczesną Massalię.

Półwysep Cap d'Antibes z samolotu lądującego w Nicei

Półwysep Cap d’Antibes z samolotu lądującego w Nicei

Miasto było regularnie atakowane przez Saracenów, a w XIV w. pojawiła się tu rodzina Grimaldich z Genui, spokrewniona z Grimaldimi zasiadającymi na tronie w Monako. Grimaldi zbudowali w miasteczku zamek, w którym obecnie mieści się muzeum Picassa.

W średniowieczu Antibes należało do Hrabstwa Prowansji, z którym trafiło do Francji pod koniec XV w. Ponieważ znajdowało się na granicy z Hrabstwem Nicei (wchodzącym w skład Księstwa Sabaudii), zostało ufortyfikowane.

Kiedy 1 marca 1815 r. na pobliskiej plaży w Golfe-Juan pojawił się Napoleon Bonaparte, który właśnie uciekł z Elby rozpoczynając swoje słynne 100 dni, mieszkańcy Antibes zamknęli przed nim bramy miasta zmuszając do natychmiastowego wyruszenia w drogę na Paryż. Na pamiątkę jego marszu, co roku na plaży odbywa się tematyczna inscenizacja.

Zatoka Miliarderów

Zatoka Miliarderów

W XIX w. miasto stało się turystyczną mekką Europy (podobnie jak Nicea, Monte Carlo i Cannes), a po I wojnie światowej także świata (za sprawą bogatych Amerykanów, którzy chętnie tu wypoczywali).

Atrakcje Antibes

Na zwiedzanie Antibes warto przeznaczyć minimum połowę dnia, ale można tu przyjemnie spędzić także cały dzień. Atrakcje Antibes to przede wszystkim Stare Miasto, po którym można długo spacerować odkrywając co chwilę nowe zakamarki. W mieście są również ładne plaże, nadmorskie trasy wędrowne i atrakcje dla dzieci.

Stare Miasto

Stare Miasto w Antibes jest częściowo otoczone zabytkowymi murami obronnymi. W najstarszej części, tuż obok katedry, znajduje się Muzeum Picassa (Musée Picasso, wstęp płatny, dodatkowe informacje: antibes-juanlespins.com). Pablo Picasso spędził w mieście 6 miesięcy w 1946 r., a stworzone tu dzieła przekazał w darze miastu. Placówka znajduje się w dawnym zamku Grimaldich, w którym artysta miał swoją pracownię.

Niedaleko, bo na placu Cours Masséna znajduje się z kolei targowisko prowansalskie (marché provençal). Można się tam zaopatrzyć w świeże warzywa i owoce oraz przyprawy, a także wyroby lokalnych producentów, także artystów. Na targowisku sprzedawana jest również Socca, czyli naleśnik z mąki z ciecierzycy, lokalny przysmak.

Tuż obok targowiska, w kamienicy pod adresem 25 Cours Masséna można kupić pamiątki i lokalne produkty, a w piwnicy tegoż sklepiku skrywa się muzeum absyntu (Musée de l’Absinthe). Wystarczy zapytać obsługę, czy można je zobaczyć (za darmo), a zgoda z pewnością zostanie udzielona. Można się tam wiele dowiedzieć o absyncie oraz – na życzenie, oczywiście skosztować trunek na miejscu (odpłatnie).

Odkrywając zaułki w pobliżu Starego Miasta warto również dotrzeć do Place Nationale. Można z niego łatwo dojść do nieco ukrytej między kamienicami, ale pięknie zdobionej wewnątrz kaplicy św. Bernardyna wybudowanej w XVI w. (Chapelle Saint-Bernardin, 14 Rue du Dr Rostan). Tuż za rogiem jest z kolei cukiernia Atelier Jean Luc Pelé (27 Rue de la République), w której można usiąść w najprawdziwszej czekoladowej grocie. Nie polecam tylko lizać ścian, aby sprawdzić, czy naprawdę są z czekolady. Robi to wielu turystów!

Stąd już tylko 3 minuty spaceru dzielą nas od uroczego Place Général de Gaulle, który z morzem łączy Bulwar Alberta I. Na końcu bulwaru jest niewielki park i plaża Ponteil ze świetnym widokiem na Antibes i góry.

Fort Carré

Fort Carré to budowla obronna z XVI w., którą widać za portem patrząc ze Starego Miasta. W lipcu 1794 r. więziono tu przez 10 dni Napoleona Bonaparte. Fort pojawia się również w filmie z cyklu o Jamesie Bondzie (Nigdy nie mów nigdy), ale nie jest to znacząca scena. Tuż przy forcie jest boisko, na którym Polacy z okolicy czasami grają w piłkę.

Fort Carré

Fort Carré

Wstęp płatny. Dodatkowe informacje: antibesjuanlespins.com.

Port Vauban i Przystań Miliarderów

Port Vauban to jeden z największych portów jachtowych na Lazurowym Wybrzeżu. Znajduje się pomiędzy fortem, a Starym Miastem i mieści nawet 1656 jednostek. Port nosi imię Sebastiana Vaubana (Sébastien le Prestre de Vauban), który ufortyfikował Antibes, jak i wiele innych miejsc we Francji. Vauban był inżynierem wojskowym króla Ludwika XIV.

W 1986 r. w porcie zbudowano Przystań Miliarderów (Quai des Milliardaires), bo największe jachty świata nie miały gdzie cumować na Lazurowym Wybrzeżu. Za dobę postoju w tym miejscu płaci się nawet 3000 euro. Cumował tam również jacht Phoenix II należący do Jana Kulczyka. Niestety wstęp na teren przystani nie jest możliwy.

Nomad, rzeźba Jaume Plensy

Nomad, rzeźba Jaume Plensy

W porcie znajduje się duży płatny parking pod gołym niebem. Uważne oko wypatrzy także ogromną rzeźbę z białych literek przypominającą siedzącego człowieka. To Nomad autorstwa Jaume Plensy, postawiony na bastionie z XVII w. Ten sam artysta jest również autorem postaci siedzących na posągach na Placu Massena w Nicei.

Półwysep Cap d’Antibes

Cap d’Antibes to jeden z dwóch półwyspów miliarderów na Lazurowym Wybrzeżu (drugi to Cap Ferrat). Swoje wille mają tu najbogatsi ludzie na świecie. Półwysep można obejść malowniczą nadmorską ścieżką spacerową, po drodze odkrywając urocze dzikie plaże.

Swoją willę na półwyspie ma m.in. Roman Abramowicz. To Château de la Croë, która dawniej była dzierżawiona przez ambasadę angielską w Paryżu dla byłego króla Imperium Brytyjskiego Edwarda VIII Windsora. Abdykował on, by wziąć ślub z Wallis Simpson, a ponieważ nie był mile widziany na dworze królewskim, żył we Francji.

Wejście na ścieżkę prowadzącą obok murów Château de la Croë znajduje się tuż obok plaży Plage de la Garoupe. Z centrum Antibes to dość daleko, polecam dojechać samochodem, skuterem lub autobusem miejskim. Wędrówkę można zakończyć przy wspomnianej już willi Abramowicza lub iść dalej, aż do willi Eilenroc, przy której znajdują się ładne dzikie plaże. Powstało tam kilka ujęć do filmu Rebeka (Netflix).

Wędrówka nie jest trudna i długa, ale nie polecam zabierać dzieci w wózkach. Mając więcej czasu do dyspozycji można też zobaczyć punkt widokowy tuż obok Chapelle de la Garoupe. Kaplica znajduje się niemalże w centrum półwyspu, tuż obok latarnii morskiej (niedostępna do zwiedzania).

Turyści z zasobnym portfelem powinni rozważyć nocleg w luksusowym hotelu Hôtel du Cap-Eden-Roc, który znajduje się na półwyspie. To tu nocują liczne gwiazdy podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

Juan les Pins

Juan-les-Pins to nadmorska kurortowa dzielnica Antibes, która znajduje się po zachodniej stronie półwyspu Cap d’Antibes. Słynie ze swojej długiej (ale wąskiej) piaszczystej plaży i nadmorskiej promenady. Jest to miejsce idealne dla osób chcących za dnia relaksować się na plaży, a wieczory spędzać w restauracjach lub na dyskotekach.

Juan les Pins

Juan les Pins

Kurort zyskał dużą popularność w latach 20-stych XX w., kiedy to licznie odwiedzali go Amerykanie. Stałym bywalcem był m.in. autor powieści Wielki Gatsby, Francis Scott Fitzgerald. W Juan odbywa się co roku festiwal jazzowy Jazz à Juan.

Plaże w Antibes

W Antibes jest wiele plaż, w dodatku niektóre z nich są piaszczyste. Całkiem przyjemne są plaże w centrum miasteczka: Plage de la Gravette z widokiem na mury miejskie, tuż obok portu Vauban, Plage du Ponteil i Plage de la Salis po drugiej stronie Starego Miasta. Ponteil zapewnia szczególnie ładny widok na miasteczko i mury miejskie, morze, góry, a nawet Niceę. Tuż przy plaży jest parking dla samochodów (płatny w sezonie).

Kolejne plaże znajdują się nieco dalej od centrum, na półwyspie. Bardzo przyjemna, ale niestety niewielka i zatłoczona jest Plage de la Garoupe. Tuż za nią rozpoczyna się ścieżka wędrowna brzegiem morza.

Ciekawa, ale dzika i skalista plaża znajduje się w południowej części półwyspu, tuż obok willi Eilenroc. Niestety nie ma tam zbyt dużo miejsca, by zaparkować samochód, dlatego najlepiej dojechać skuterem.

Kolejne plaże znajdują się po zachodniej stronie półwyspu. To wąska, ale urocza Plage des Ondes i Plage publique de la Gallice. Potem mamy już wąską, ale długą plażę w Juan les Pins, która ciągnie się aż do Golfe-Juan.

Park wodny Marineland

Marineland to w sumie kompleks kilku parków, które znajdują się niedaleko miasteczka Biot i tuż obok linii kolejowej Nicea – Cannes. Marineland to oceanarium, w którym można podziwiać morskie stworzenia: delfiny, orki, rekiny, pingwiny, a także niedźwiedzie polarne. Odbywają się tu wielkie pokazy, które z pewnością spodobają się dzieciom i dorosłym. Trzeba jednak być świadomym, że zwierzęta te nie żyją tu w swoim naturalnym środowisku i są tresowane.

Pozostałe parki to: Aquasplash – park wodny ze zjeżdżalniami i basenami, Kid’s Island – atrakcje dla najmłodszych, Adventure Golf – mini pole golfowe. Na terenie kompleksu jest też niewielki teren z dinozaurami, a po drugiej stronie ulicy znajduje się park rozrywki dla gości szukających większych wrażeń.

Park wodny Marineland

Park wodny Marineland

Niestety wszystko to jest dość stare, co widać na każdym kroku. W dodatku bilet wstępu nie należy do najtańszych. Informacje na stronie marineland.fr.

Mapa Antibes z atrakcjami

Wszystkie opisane wyżej miejsca i atrakcje znajdziesz na poniższej mapie:

Noclegi w Antibes – gdzie spać?

Baza noclegowa jest w mieście bardzo rozbudowana. Noclegi w Antibes można znaleźć w hotelach, apartamentach prywatnych oraz w kempingach w pobliżu miasteczka. Oto kilka podpowiedzi, gdzie spać w Antibes:

Pozostałe miejsca noclegowe znajdziesz pod tym adresem.

Gdzie zjeść w Antibes?

W mieście jest bardzo duży wybór restauracji, kawiarni i barów, także angielskich. Podczas przerwy w zwiedzaniu można zatrzymać się np. w tych miejscach (kolejność przypadkowa): Le Milano (2 Rue de la Tourraque), Le Chaudron (18 Rue Sade), Café Clemenceau (24 Rue Georges Clemenceau), Nacional Trattoria (61 Place Nationale), Le Rustic (33 Place Nationale), Restaurant La Cafetière Fêlée (18 Rue du Marc), Le Café Jardin (23 Rue des Bains), la Petite Escale (30 Rue Fourmillière), L’Atelier (1 Traverse du 24 Août), L’Oursin (16 Rue de la République).

Jak dojechać do Antibes?

Antibes jest dobrze skomunikowane z okolicznymi miastami. Z Nicei można tu dojechać autobusem oraz pociągiem. Autobus nr 620 (dawniej 200) odjeżdża z przystanku Park Phoenix (niedaleko lotniska) i jedzie aż do Cannes. Podróż kosztuje 2,50 euro, a bilet można kupić u kierowcy. Czas jazdy wynosi mniej niż godzinę. Wysiadamy na przystanku Pole d’Echanges Antibes, tuż obok dworca kolejowego.

Pociąg TER z Nicei do Antibes jedzie 15-25 min i kosztuje ok. 5 euro. Wysiada się na stacji Gare d’Antibes. Do ścisłego centrum miasta trzeba potem iść nie dłużej niż 10 minut. Pociągiem możemy też dojechać z Cannes.

Informacje praktyczne

W mieście jest wiele parkingów, ale zdecydowana większość z nich jest płatna. Bezpłatny parking dla samochodów w Antibes znajduje się w pobliżu Fortu Carré. Można do niego łatwo dojechać nadmorską drogą jadąc od strony Nicei. W sezonie letnim z parkingu do centrum miasta turystów dowozi darmowy autobus, ale spacer do murów miejskich nie zajmuje więcej niż 10 minut.

Atrakcje w okolicy

Atrakcje w okolicy to miasta i miasteczka: Cannes, Biot (huty szkła artystycznego i muzeum F. Legera), Vallauris (ceramika i dzieła Picassa) i Valbonne (ciekawy układ na planie prostokąta).

Tuż obok znajduje się również Sophia Antipolis nazywana także Europejską Doliną Krzemową. Miejsce to skupia międzynarodowe korporacje i przyciąga programistów oraz pracowników innych branż z całego świata.

Miłośnicy tenisa powinni z kolei odwiedzić akademię tenisową Mouratoglou (Mouratoglou Tennis Academy, 3550 Route des Dolines, 06410 Biot). To największa europejska akademia tenisa, projekt trenera Sereny Williams. W Mouratoglou trenują największe światowe sławy tenisa. Po zwycięstwie na French Open 2020 miała tu trenować Iga Świątek, ale jej plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.