Camargue to wyjątkowy teren dla miłośników natury. Dzikie konie, flamingi, byki, mnóstwo ptactwa (i komarów!), bagna, plaże, sól ryż… Długo można wymieniać ciekawostki regionu. Najlepiej przyjechać tu na weekend, a jeśli masz tylko połowę dnia to przyda się mój przewodnik.

Camargue to obszerny teren (150 tys. ha) utworzony w delcie Rodanu z mułów niesionych przez tysiące lat przez tę ogromną rzekę. Jego centrum zajmuje utworzony w 1927 r. i wpisany na listę UNESCO Narodowy Rezerwat Przyrody Camargue (Réserve naturelle nationale de Camargue), który obejmuje rozlewisko Vaccarès (Étang de Vaccarès) i tereny leżące na południe od niego. To obszar wielkości 13200 ha, który jest  ostoją dzikiego ptactwa (283 gatunków). Ponieważ nad miastem Arles Rodan rozdziela się na zachodnią odnogę (Le Petit-Rhône) i główną, istnieje Mały Camargue (Petite Camargue) zajmujący tereny na zachód od Małego Rodanu.

Uwaga: Na zwiedzanie Camargue koniecznie spakuj środek odstraszający owady, szczególnie komary! Jest tu ich mnóstwo i potrafią uprzykrzyć życie także w dzień.

Najważniejszym miasteczkiem w Camargue jest Saintes-Maries-de-la-Mer (Święte Marie z Morza), w którym można dobrze zjeść, a także znaleźć wycieczki po regionie. Jest w czym wybierać, bo Camargue można zwiedzać z pokładu łodzi, z siodła na koniu, rowerem lub wędrując. Chyba najgorszym wyborem będzie objazd samochodem, bo z okien zobaczymy tylko płaski teren. Planując wizytę w tej okolicy koniecznie zaopatrz się w mój przewodnik po Prowansji, który zdecydowanie ułatwi zwiedzanie.

Krypta w kościele Notre-Dame-de-la-Mer

Krypta w kościele Notre-Dame-de-la-Mer

Atrakcje i zwiedzanie Camargue

Zwiedzanie regionu najlepiej rozpocząć od wizyty w miasteczku Saintes-Maries-de-la-Mer. Obszerne płatne parkingi są w pobliżu centrum. Można tu też dojechać autobusem A50 z Arles (strona przewoźnika: www.tout-envia.com). Główną atrakcją jest tu ufortyfikowany kościół Notre-Dame-de-la-Mer z XII w. Za drobną opłatą można wejść na jego dach i zobaczyć panoramę okolicy. Najciekawsze znajduje się jednak wewnątrz. To figura św. Sary, patronki Romów, a także niewielka łódź na bocznym ołtarzu symbolizująca podróż trzech Marii do Prowansji. W miasteczku można spotkać wielu Romów, szczególnie 24 i 25 maja, kiedy pielgrzymują oni do figury św. Sary.

Maria Magdalena, Maria Jakuba i Maria Salomea po ukrzyżowaniu Jezusa wsiadły na łódź razem z Łazarzem i ich służącą Sarą i uciekły z Jerozolimy. Dotarły do brzegów Prowansji, gdzie obecnie znajduje się miasteczko. Łazarz został legendarnym pierwszym biskupem Marsylii, a Marie miały szerzyć Ewangelię. Maria Magdalena spędziła jednak życie kontemplując w jaskini niedaleko miasteczka Saint-Maximin, gdzie znajduje się jej czaszka.

W miasteczku można skosztować dania charakterystycznego dla regionu, gulaszu z byka (Gardianne de taureau). Polecane miejsca: La Cour (33 Avenue Frédéric Mistral), La Siesta (10 Avenue Van Gogh), Le Fournelet (12 Rue Léon Gambetta). Chcąc zobaczyć walki z bykami należy udać się na jedną z okolicznych aren, np. W Saintes-Maries (Rue Victor Hugo, www.arenesdessaintesmariesdelamer.com). Najsłynniejsze pokazy w regionie odbywają się w czasie Wielkanocy.

Widok z dachu kościoła w Saintes-Maries-de-la-Mer

Widok z dachu kościoła w Saintes-Maries-de-la-Mer

Nie przegap: Będąc w miasteczku warto udać się na przejażdżkę rowerem w stronę latarnii morskiej Gacholle (Phare de la Gacholle, 1882 r., nie można zwiedzać). Znajduje się ona na wschód od Saintes-Maries, a prowadzi do niej droga zbudowana na sztucznej grobli z połowy XIX w. Rowerem z centrum miasteczka będzie to 12,5 km jazdy po płaskim terenie. Samochodem można dojechać 4 km do parkingu Parking Chemin du Phare de la Gacholle, a potem wyruszyć na wędrówkę (ok. 8 km w jedną stronę). Na wędrówkę koniecznie zabierz wodę do picia. W przypadku silnych wiatrów lepiej zrezygnować. Można też wybrać znacznie krótszą drogę do latarnii, od strony wschodniej, gdzie z parkingu będzie to tylko 1 km.

Flamingi w parku ornitologicznym

Flamingi w parku ornitologicznym

Oto inne miejsca, które także warto odwiedzić w Camargue:

  • Park ornitologiczny z flamingami (Parc Ornithologique du Pont de Gau, RD 570 Lieu dit Pont de Gau). To wspaniałe miejsce dla całej rodziny, także z dziećmi w wózkach. Na obszarze 60 ha można tu podziwiać wiele gatunków ptactwa, a przede wszystkim mnóstwo flamingów. Dostępnych jest kilka tras spacerowych w naturze (łącznie ponad 7 km). Na miejscu można piknikować i wypożyczyć lornetki. Rezerwacja nie jest konieczna, wstęp płatny. Warto przeznaczyć 1-1,5 godz. na wizytę. Dodatkowe informacje: parcornithologique.com.
  • Dom Koni (Maison du Cheval Camargue, w pobliżu Château d’Avignon). Można tu zobaczyć białe konie z Camargue, typowe w krajobrazie regionu. Płatne zwiedzanie trwa 2 godz. w środy i piątki od godz. 10, od maja do września i jest możliwe tylko po uprzedniej rezerwacji. Dodatkowe informacje: www.maisonduchevalcamargue.com. W regionie są też inne stada koni i byków (nazywane manade), a także miejsca, w których można wsiąść na konia. Prowadzą do nich znaki wzdłuż drogi D570 do Saintes-Maries (np. Domaine de la Palissade, 36 Chemin Départemental Route de la plage de Piémanson, 13129 Salin de Giraud).
  • Dom Ryżu (La Maison du Riz, Mas de la Vigne, 13-123 Albaron). Camargue słynie także z produkcji własnego ryżu i jest to jedyny region we Francji kontynentalnej z polami ryżu. Cały proces można poznać w Domu Ryżu, ale wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły na stronie www.maisonduriz.com.
  • Muzeum Camargue (Musée de la Camargue, tuż przy drodze D570). Stworzone w starej owczarni muzeum przybliża naturę w Camargue i życie ludzi na tym obszarze. Wstęp płatny, dodatkowe informacje: www.parc-camargue.fr.

Chociaż zachodnia część Camargue nie należy do Prowansji (to oksytański departament Gard) i nazywana jest Petite Camargue (Mały Camargue), warto wybrać się tam m.in. do miasteczka Aigues-Mortes (Martwe Wody). W XIII w. było ono jedynym portem Francji na Morzu Śródziemnym. Znaczenie zyskało dzięki królowi Ludwikowi IX, który wyruszył stąd na VI i VII wyprawę krzyżową. Pomnik króla do dziś stoi na głównym placu w mieście. Niewątpliwą atrakcją Aigues-Mortes są mury miejskie, które biegną dookoła całego miasteczka, zbudowanego na planie prostokąta. Można nimi spacerować podziwiając miasto i okolicę. Dodatkowe informacje na stronie www.aigues-mortes-monument.fr.

Aigues Mortes i saliny przed murami miasta

Aigues Mortes i saliny przed murami miasta

Tuż za Aigues-Mortes jadąc na południe znajdują się saliny Salin d’Aigues-Mortes (Route du Grau du Roi, 30220 Aigues-Mortes) – bajeczne miejsce z różową (w sezonie) wodą, z której powstaje wysokogatunkowa sól. Saliny można zwiedzać pieszo, z pokładu turystycznej kolejki na kołach lub rowerem. Każda opcja jest płatna. Rowery dla dorosłych można wypożyczyć na miejscu. Planując zwiedzanie kolejką warto pomyśleć o rezerwacji na stronie internetowej. W czasie letnich upałów miejsc szybko brakuje. Dodatkowe informacje i rezerwacje: www.visitesalinsdecamargue.com. Za darmo saliny można oglądać po stronie prowansalskiej, po drodze na obszerną plażę Piemanson (Route de Salin-de-Giraud – RD36, 13129 Arles).

Jeśli chcesz poczuć klimat Camargue, ale nie masz dużo czasu, warto odwiedzić miasteczko Saintes-Maries-de-la-Mer oraz park ornitologiczny z flamingami. Mając znacznie więcej czasu warto zapytać w biurze informacji turystycznej o aktualne atrakcje i wydarzenia (5 Av. Van Gogh, 13460 Saintes-Maries-de-la-Mer).

Przydatne mogą być adresy z ofertami rejsów po okolicy: tiki3.fr i bateau-camargue.com.

Saliny Aigues-Mortes

Saliny Aigues-Mortes