Grasse to urocze miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu i światowa stolica perfum. To tu rosną kwiaty wykorzystane do produkcji luksusowych zapachów tworzonych przez takie marki, jak Dior czy Chanel.

Grasse (ok. 49 tys. mieszkańców) znajduje się na Lazurowym Wybrzeżu, na północ od Cannes, zaledwie ok. 45 km drogą z Nicei. Miasteczko jest urocze i idealne na spacer wąskimi uliczkami w otoczeniu starych i kolorowych kamieniczek. Główną atrakcją Grasse jest jednak branża perfumeryjna.

Miasto nazywane jest światową stolicą perfum, a powodów ku temu jest kilka. W mieście kształcą się i pracują tzw. Nosy, czyli osoby odpowiedzialne za komponowanie perfum. W pobliżu rosną też kwiaty wykorzystane do ich produkcji. Do najsłynniejszych pól należą te z różą stulistną (centyfolia), z której Chanel produkuje swój klasyk, Chanel N°5. Niedaleko rośnie też jaśmin wykorzystywany przez Diora.

Krótka historia Grasse

Najciekawszy okres historii Grasse to oczywiście czas rozwoju perfumiarstwa i powody, dla których to się stało. Zanim jednak miasto zainteresowało się produkcją zapachów, słynęło ze smrodu. Było bowiem miejscem produkcji przedmiotów skórzanych, a garbarstwo wiązało się z okropnymi zapachami.

Place de la Poissonnerie

Place de la Poissonnerie, Grasse

Skóry w Grasse przetwarzano już w XII w., a początki perfumiarstwa wiążą się z epoką Renesansu, kiedy to do Francji dotarła (wraz z Katarzyną Medycejską) moda na perfumowanie skórzanych przedmiotów, m.in. damskich rękawiczek. O ich produkcji wspomina Patrick Suskind w swojej książce Pachnidło (Perfume: The Story of a Murderer), której ostatni rozdział dzieje się zresztą w Grasse i okolicy.

Na potrzeby branży perfumeryjnej okolice miasteczka obsadzono licznymi kwiatami, z których zaczęto pozyskiwać olejki eteryczne. Z czasem nowa, bardziej ekskluzywna branża wyparła garbarstwo i rozsławiła miasto na arenie międzynarodowej. Okazało się, że tutejszy mikroklimat bardzo służy kwitnącym kwiatom, szczególnie róży centyfolia, mimozie oraz jaśminowi.

Atrakcje Grasse

Grasse można zwiedzić w 1 lub 2 godziny spacerując po miasteczku i zaglądając do sklepików oraz atelier lokalnych artystów. W czasie takiego spaceru na pewno odkryjemy też kilka ciekawych butików z perfumami. Warto jednak bardziej zagłębić się w świat perfum odwiedzając muzea i fabryki zapachów, a tych w Grasse nie brakuje.

Perfumeria Fragonard

Fragonard (Fragonard Parfumeur, 20 Boulevard Fragonard) to bodaj najsłynniejszy producent perfum i kosmetyków w Grasse. Nazwę zawdzięcza francuskiemu malarzowi Jeanowi Honore Fragonardowi, który urodził się w XVIII w. w miasteczku, a pracował m.in. na dworze króla Ludwika XV.

Zwiedzający mogą zobaczyć budynek dawnej fabryki perfum, jednej z pierwszych w Grasse (1782 r.). Wewnątrz znajduje się niewielkie muzeum z ciekawą kolekcją zabytkowych flakonów, można też zobaczyć linię produkcyjną.

Fragonard produkuje swoje perfumy nieprzerwanie od 1926 r. i ma kilka sklepów firmowych oraz zakładów produkcyjnych na Lazurowym Wybrzeżu. W zabytkowym budynku firma produkuje mydełka zapachowe oraz rozlewa perfumy do flakonów. Darmowa wizyta kończy się w sklepie firmowym, w którym można zaopatrzyć się we wszystkie produkty marki.

Odpłatnie i tylko na rezerwację można też wziąć udział w atelier produkcji własnych perfum. Dodatkowe informacje na stronie usines-parfum.fragonard.com.

Perfumeria Molinard

Molinard to jedna z najstarszych francuskich perfumerii. Powstała w Grasse w 1849 r. i cały czas jest zarządzana przez tę samą rodzinę. Zabytkową wytwórnię można odwiedzić pod adresem 60 Boulevard Victor Hugo. Tu również można wziąć udział w atelier kreacji własnych perfum. Dodatkowe informacje na stronie molinard.com.

Zabytkowe flakoniki do perfum w muzeum perfumerii Fragonard

Zabytkowe flakoniki do perfum w muzeum perfumerii Fragonard

Warto dodać, że w ciągłej sprzedaży jest perfum Habanita, którym Molinard zasłynął w 1921 r. Pierwotnie zapach ten służył do aromatyzowania papierosów.

Perfumeria Galimard

Galimard to najstarsza wciąż działająca perfumeria z Grasse i jedna z najstarszych na świecie (ale nie jest zarządzana przez rodzinę założycieli). Powstała w 1747 r., a jej założyciel, Jean de Galimard dostarczał produkty na dwór króla Ludwika XV. Zakład produkcyjny zwiedza się identycznie, jak w przypadku poprzednich perfumerii – wizyta jest darmowa i bez rezerwacji, a kończy się w sklepie firmowym. Również Galimard oferuje atelier produkcji własnych perfum i ma swoje punkty w kilku miejscach w regionie.

Dodatkowe informacje na stronie galimard.com. Adres: 73 route de Cannes.

Stare Miasto

Stare Miasto w Grasse to urocza plątanina wąskich uliczek, wzdłuż których stoją kolorowe i często zaniedbane kamienice. Podczas spaceru znajdziemy butiki wielu lokalnych artystów i rzemieślników oraz oczywiście producentów perfum i aromatów. Jest tu również mnóstwo restauracji oraz trzy place: Place aux Aires, na którym odbywa się prowansalskie targowisko oraz Place de la Poissonnerie oraz Place aux Herbes.

Tuż obok tego drugiego stoi katedra Notre Dame du Puy z XIII w. W jej ponurym i ciemnym wnętrzu skrywają się trzy duże obrazy Rubensa oraz dzieła Fragonarda. Z kolei za katedrą jest punkt widokowy na okolicę oraz plac ze znakiem kierunkowym wskazującym miasta partnerskie. Jednym z nich jest polskie Opole.

Międzynarodowe Muzeum Perfum

Międzynarodowe Muzeum Perfum (Musée International de la Parfumerie) to ciekawe muzeum, które nie zanudzi nawet najmłodszych. Poza mnóstwem ciekawostek związanych z produkcją zapachów już u zarania dziejów, można tu także wąchać różne aromaty. Wśród wielu dostępnych zapachów jest nawet woń marihuany czy whisky.

Muzeum znajduje się tuż obok zabytkowej fabryki Fragonarda, pod adresem 2 Boulevard du Jeu de Ballon. Przed wejściem do obiektu stoi rzeźba perfumiarza autorstwa Tomka Kawiaka. Muzeum Perfum ma także swój oddział za miastem, jadąc w stronę Cannes (979 Chemin des Gourettes, 06370 Mouans-Sartoux). Jest to obszerny ogród, w którym można podziwiać mnóstwo różnych kwiatów, drzew, krzewów i ziół. Wizyta w nim będzie świetnym uzupełnieniem zwiedzania muzeum.

Oba obiekty są dostępne odpłatnie. Dodatkowe informacje: museesdegrasse.com.

Muzea w Grasse

W mieście jest więcej obiektów dla fanów muzeów. Mogą oni odwiedzić także: Muzeum Sztuki i Historii Prowansji (2 rue Mirabeau), Willę i Muzeum Fragonarda (23 boulevard Fragonard), Muzeum Kostiumów i Biżuterii Prowansalskiej (2 rue Jean Ossola) oraz Muzeum Marynarki Wojennej (23 Boulevard Fragonard) z makietami starych statków.

Mapa Grasse z atrakcjami

Noclegi w Grasse – gdzie spać?

Grasse nie jest pierwszym wyborem noclegowym dla turystów odwiedzających Lazurowe Wybrzeże. Do miasteczka przyjeżdża się na kilka godzin, by zwiedzić miejsca i atrakcje związane z perfumami. Można tu jednak znaleźć kilka ciekawych obiektów noclegowych. Są to głównie wille z basenami, najczęściej na pobyt dla większych rodzin lub grup przyjaciół.

Oto kilka miejsc, gdzie spać w Grasse:

Inne noclegi znajdziesz pod tym adresem.

Gdzie zjeść w Grasse?

W trakcie zwiedzania warto zrobić przerwę i zjeść coś np. w tych miejscach:

  • Bella Napoli, 14 Boulevard du Jeu de Ballon,
  • L’Arrosoir, 6 Rue des Moulinets,
  • Les Delicatesses de Grasse, 3 Place aux Aires,
  • Le Petit Caboulot, 8 Place de la Foux,
  • Le Danielli, 8 Rue du Thouron.

Pamiętaj o porach jedzenia! We Francji zwykle to 12 – 14:30, a wieczorem od 18:30 – 19.

Jak dojechać do Grasse?

Dojazd z Nicei do Grasse jest możliwy pociągiem oraz autobusem. W obu przypadkach bezpośrednio. Czas podróży jest podobny, ale autobusem będzie znacznie taniej. Z przystanku Park Phoenix (blisko lotniska) odjeżdża autobus nr 650 (dawniej 500), a bilet w jedną stronę kosztuje tylko 2,50 euro i można go kupić u kierowcy. Podróż pociągiem kosztuje ponad 10 euro w jedną stronę. W dodatku autobus zatrzymuje się tuż przy Starym Mieście w Grasse, a pociąg na dworcu kolejowym, który jest znacznie niżej.

Jadąc pociągiem przejeżdżamy przez Cannes, które również jest dobrze skomunikowane ze światową stolicą perfum.

Wybierając dojazd samochodem należy pamiętać o płatnych parkingach w mieście. Ja najczęściej parkuję na Parking Indigo Grasse Honoré Cresp (17 Boulevard Fragonard, parking bardzo ciasny), tuż obok historycznej fabryki Fragonarda. Druga opcja to Parking Notre Dame Des Fleurs (2 Place de la Buanderie) przy dworcu autobusowym. Oba parkingi znajdują się przy Starym Mieście. W tej okolicy jest znacznie więcej miejsc dla samochodów, z oznakowanym dojazdem.

Informacje praktyczne

Zwiedzanie Grasse można połączyć ze zwiedzaniem innych atrakcji w okolicy (o tym niżej). Przykładowy dzień zwiedzania może wyglądać tak: przedpołudnie w Cannes, popołudnie w Grasse lub przedpołudnie w Grasse, a potem przejazd do Gourdon i dalej przez kanion Loup przejazd aż do Tourrettes-sur-Loup i Vence lub nawet do Saint-Paul de Vence.

Poszukując upraw kwiatów dla słynnych luksusowych marek, warto odwiedzić 2 miejsca. Pierwszym z nich jest pole, na którym rośnie róża centyfolia, z której powstają perfumy Chanel N°5. Kwiat kwitnie w maju, a pole (i zbieraczy o poranku) można zobaczyć zza muru. Drugi kwiat to jaśmin, uprawiany dla marki Dior. Jest on zbierany od sierpnia do października. Oba te miejsca znalazłem po długich poszukiwaniach i opisałem w swoim przewodniku. Możesz go zamówić na stronie LazuroweWybrzeże.pl.

Atrakcje w okolicy

Dookoła Grasse znajduje się kilka małych, ale ładnych miasteczek. To m.in.: Mougins, Gourdon i Valbonne. Stosunkowo niedaleko leży też Tourrettes-sur-Loup, do którego można dojechać bardzo malowniczym kanionem Loup przez miasteczko Gourdon.

Miłośnicy jaskiń mogą z kolei odwiedzić Grotte de Saint Cézaire, w której ulotki informacyjne dostępne są nawet w języku polskim. Na północ od stolicy perfum znajduje się płaskowyż Caussols, przyjemne miejsce na spacery w naturze.