Lazurowe Wybrzeże ma wyjątkowo urozmaiconą linię brzegową, którą można podziwiać podczas pieszych wędrówek. Oto najlepsze miejsca na spacery po nadmorskich klifach!

Wyjątkowa urozmaicona linia brzegowa na Lazurowym Wybrzeżu kryje nie tylko piękne plaże, ale też wspaniałe trasy spacerowe. Wędrówki są możliwe po wszystkich półwyspach w okolicy. Są to nadmorskie trasy po klifach i skałach o różnym stopniu trudności. Po francusku nazywają się one sentier du littoral.

Planując spacer brzegiem morza na Lazurowym Wybrzeżu (nie mam na myśli plaż) warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie oraz przekąski i coś do picia. Opisane niżej trasy można pokonać z dziećmi i psami, ale zdecydowanie nie polecam zabierać wózków. Po drodze czekają zwężenia, schody i nierówności.

Opisane trasy znajdziesz na mapie Prowansji. Uszeregowałem je poniżej w kolejności od granicy z Włochami do Saint-Tropez. Czasy wędrówek podane są bez przerw. Wybierając się na te trasy latem pamiętaj, że może być bardzo gorąco i duszno! Z kolei w okresie zimowym i sztormowym niektóre trasy lub ich odcinki mogą być zamknięte ze względów bezpieczeństwa.

Półwysep Cap Martin

Długość: ok. 5 km / Czas wędrówki: ok. 60 min (ze stacji Carnoles do stacji Roquebrune)

Wędrówka brzegiem Cap Martin

Wędrówka brzegiem Cap Martin

Wędrówka brzegiem półwyspu Cap Martin to bardzo przyjemny spacer, głównie z widokiem na księstwo Monako w oddali. Aby móc zachwycać się nim przez większość marszu polecam rozpocząć zwiedzanie od strony Menton i iść w stronę Roquebrune, czyli od wschodu na zachód.

Wejście na ścieżkę znajduje się tuż przy niewielkim parkingu pod adresem 59 Av. Winston Churchill, 06190 Roquebrune-Cap-Martin. Można tam łatwo dojść chodnikiem ze stacji kolejowej Carnoles. Spacerując warto zwrócić uwagę na popiersie Corbusiera (Charles Edouard Jeanneret), sławnego architekta i ojca modernizmu, który utonął w tej okolicy w 1965.

Spacer jest łatwy i stosunkowo krótki. Można go zakończyć w miejscu startu, robiąc pętlę lub dotrzeć do stacji kolejowej Roquebrune Cap Martin (a nawet pieszo dojść aż do Monako). Możliwość powrotu do punktu startu i zrobienia pętli pojawia się przed metalową kładką przyczepioną do skał tuż przy linii kolejowej.

Jeśli wybierzemy drogę przez tę kładkę to dotrzemy do plaży i wspomnianego już dworca kolejowego. Po drodze miniemy wtedy słynną modernistyczną willę E-1027 projektu Eileen Gray oraz niemniej słynny wakacyjny Cabanon wspomnianego już Corbusiera.

Dojazd i parking:

Najlepiej dojechać tu transportem publicznym. Nie będzie wtedy problemu z parkingiem i koniecznością powrotu do pojazdu. Z Nicei można tu dotrzeć pociągiem regionalnym TER (stacja Carnoles lub Menton, jeśli chcemy najpierw zwiedzić to piękne miasto) oraz autobusem 607 z Nicei z przesiadką w Monako na autobus 608 (z 608 wysiadamy na przystanku Casernes).

Planując marsz z kierunku Monako w stronę Menton, można zaparkować samochód przy dworcu kolejowym Roquebrune Cap Martin (w szczycie sezonu oraz w święta i weekendy przez cały rok będzie to bardzo trudne) lub dojechać pociągiem i autobusem właśnie tam.

Miejsce startu: link do mapy Google / Koniec wycieczki: link do mapy Google / Mapa:

Półwysep Cap d’Ail

Długość: ok. 2,6 km / Czas wędrówki: ok. 35 min (od strony Monako do plaży Mala)

Wędrówka brzegiem Cap d'Ail

Wędrówka brzegiem Cap d’Ail

Ta piękna trasa wędrowna prowadzi przez wulkaniczne skały. Spacerowała nią sama Greta Garbo, która spędzała wakacje w willi the Rock mijanej podczas spaceru. Na trasie tej gościł również Winston Churchill, ale zakładam, że spacerował też wcześniej opisaną trasą po Cap Martin, bo tam właśnie często bywał w willi u Coco Chanel.

Nie mam wskazówki dot. kierunku spaceru po tej trasie. Wszystko zależy od celu, do którego chcemy dotrzeć. Można ją rozpocząć na stacji kolejowej Cap d’Ail i dotrzeć do Monako lub wyruszyć na zwiedzanie od strony plaży w Cap d’Ail przy Monako, np. po zakończonym zwiedzaniu księstwa.

Spacer jest łatwy i bardzo widokowy. Po drodze są miejsca na piknik, a nawet restauracja i miejsce do gry w petanque (bule). Ścieżka od strony Monako zaczyna się parkingiem i prowadzi aż do ukrytej między skałami plaży Mala z restauracją (czynna w sezonie). Niestety ostatni odcinek trasy często bywa zamknięty bramką. Wtedy wychodzimy przy stacji kolejowej Cap d’Ail skąd można wrócić pociągiem do Nicei lub dojść pieszo na Plage de la Mala w kilka minut drogą kołową.

Chcąc wrócić do Nicei autobusem nr 100 jadącym z Menton i Monako trzeba się liczyć z podejściem całkiem sporo pod górę do głównej ulicy w miasteczku.

Dojazd i parking:

Najlepiej dojechać transportem publicznym. W przypadku dojazdu samochodem na parking w pobliżu Monako trzeba będzie potem wrócić po auto. Na tej trasie nie da się zrobić pętli. Można też dojechać pociągiem TER z Nicei. Stacje w zależności od miejsca startu wycieczki: Cap d’Ail lub Monaco Monte Carlo.

Planując dojazd autobusem nr 607 z Nicei wysiadamy na przystanku Edmond’s Cap d’Ail i schodzimy do morza i stacji kolejowej ulicą Av. Charles Blanc. Zaczynając wędrówkę od strony Monako dojeżdżamy do przystanku Liberté.

Miejsce startu: link do mapy Google / Koniec wycieczki: link do mapy Google / Mapa:

Półwysep miliarderów Cap Ferrat

Długość: ok. 12 km / Czas wędrówki: ok.  2,5 h bez przerw (trzeba liczyć nawet 4 h)

Wędrówka brzegiem Cap Ferrat

Wędrówka brzegiem Cap Ferrat

Cap Ferrat to mój ulubiony półwysep, który pozwala podziwiać najpiękniejsze widoki na okolicę i najbardziej zróżnicowany krajobraz. Do tego daje ogromny wybór plaż, na których można korzystać z kąpieli morskich i słonecznych. Spacerując dookoła Cap Ferrat można też podziwiać wille należące do najbogatszych ludzi na świecie. Właśnie z powodu owych bogaczy Cap Ferrat nazywa się półwyspem miliarderów.

Tras wędrownych po półwyspie jest całkiem sporo. Najładniejszy odcinek zaczyna się przy plaży Passable, po zachodniej stronie Cap Ferrat i kończy się przy latarni morskiej na południu. Ten odcinek można przejść w ok. 40 minut, to ok. 3 km (nie licząc powrotu).

Mając do dyspozycji dużo czasu, warto jednak wybrać się na wędrówkę dookoła całego półwyspu. Najlepiej zacząć przy plaży Plage des Fourmis w Beaulieu-sur-Mer i zakończyć w Villefranche-sur-Mer. Taką właśnie trasę znajdziesz na poniższej mapie. Wędrówka ta pozwoli zobaczyć mnóstwo pięknych plaż, miejsce, w którym żył św. Hospicjusz, urocze miasteczko Saint-Jean Cap Ferrat i oczywiście widoki na wybrzeże w okolicy. Auto będzie zbędne, najlepiej dojechać transportem publicznym.

Dojazd i parking:

Do punktu początkowego można dojechać pociągiem TER z Nicei (stacja Beaulieu-sur-Mer) lub kilkoma różnymi autobusami, np. 607 do Monako (przystanek Baie des Fourmis) oraz 15, który jedzie na półwysep Cap Ferrat (przystanek Baie des Fourmis).

W przypadku chęci przejścia tylko najciekawszego odcinka jedziemy autobusem nr 15 do przystanku Passable / Rothschild lub samochodem na jeden z dwóch parkingów: La plage sable (21 Chemin de Passable, 06230 Saint-Jean-Cap-Ferrat) lub parking pod adresem 4 Chemin du Lido, 06230 Saint-Jean-Cap-Ferrat (w sezonie oraz przez cały rok w czasie świąt i weekendów może być problem z zaparkowaniem).

Miejsce startu: link do mapy Google / Koniec wycieczki: link do mapy Google / Mapa:

Półwysep Cap de Nice

Długość: ok. 3,7 km / Czas wędrówki: ok. 55 min / Przewyższenie: ok. 80 m (cała trasa, z Nicei do Villefranche)

Cap de Nice

Cap de Nice

Wędrówka brzegiem morza po półwyspie Mont Boron ma dwie części. Można wybrać się na spacer tylko po jednej z nich lub przejść całą trasę. Jeśli chcemy przejść całą trasę, kierunek spaceru nie ma tu wielkiego znaczenia. Można rozpocząć w Villefranche-sur-Mer lub w Nicei.

Odcinek w Nicei

Długość: ok. 1 km / Czas wędrówki: ok. 20 min

Wybierając na wędrówkę tylko odcinek nicejski, warto wiedzieć, że ma on 2 oblicza. Może to być przyjemny spacer, bez wysokich podejść lub spacer zakończony bardzo stromymi i długimi schodami, na które trzeba będzie się wspiąć.

Jeśli wolimy prostą wędrówkę, trzeba zacząć przy ulicy 4 Bd Maurice Maeterlinck. To tam za lokalem CASA PIZZA NICE Mont Boron znajduje się droga prowadząca do wspomnianych schodów i morza. Idąc z tej strony pokonamy je w dół, a potem czeka już tylko przyjemny spacer z widokami. Trzeba się tam jednak solidnie rozglądać, bo wejście na ścieżkę nie jest dobrze oznaczone.

Wędrówkę kończymy na plaży Coco Beach w Nicei, skąd można łatwo dotrzeć przez Stary Port do tramwaju T2 jadącego aż na lotnisko.

Dojazd i parking:

Planując wędrówkę z góry możemy dojechać licznymi autobusami, np. 15, 38 i 607 (przystanek Château de l’Anglais). Można tu również dojść pieszo z centrum Nicei. Nie ma sensu korzystać z samochodu, tym bardziej, że jedyny parking w pobliżu to parking centrum handlowego.

Cap de Nice

Planując start z dołu, z Coco Beach możemy dojechać tam autobusem 38 (Villa La Côte) lub dojść pieszo przez Stary Port z tramwaju T2.

Miejsce startu przy Coco Beach: link do mapy Google / Koniec wycieczki przy Bd Maeterlinck: link do mapy Google / Mapa:

Odcinek w zatoce Villefranche-sur-Mer

Długość: ok. 1,8 km / Czas wędrówki: ok. 30 min

Cap de Nice

Drugi odcinek trasy zaczyna się na zakręcie z widokiem na półwysep miliarderów Cap Ferrat. Schodzimy po schodach do morza i idziemy przed siebie. Po drodze trafimy jeszcze na wiele schodów i mostków, ale nie jest to jakoś szczególnie męcząca trasa.

Wędrówka kończy się w porcie w Villefranche-sur-Mer, tuż obok małych plaż, restauracji i snack baru.

Dojazd i parking:

Dojazd do punktu startowego w Nicei podobnie, jak w wędrówce opisanej wyżej. Chcąc wyruszyć z Villefranche należy najpierw dojechać do tego miasteczka, np. autobusem 15 lub 607, ewentualnie pociągiem regionalnym TER. Nie polecam dojazdu samochodem, bo będzie trzeba po niego wrócić.

Miejsce startu: link do mapy Google / Koniec wycieczki: link do mapy Google / Mapa:

Półwysep miliarderów Cap Antibes

Długość: ok. 3 km / Czas wędrówki: ok. 40 min (bez zamknięcia pętli)

Wędrówka brzegiem Cap d'Antibes

Wędrówka brzegiem Cap d’Antibes

Wędrówka po drugim w regionie półwyspie miliarderów pozwoli zobaczyć fragment willi Romana Abramowicza. To pałac la Croë (Chateau de la Croë), który był od 1938 r. dzierżawiony przez byłego króla Wielkiej Brytanii Edwarda VIII Windsora po abdykacji dla Wallis Simpson. Ścieżka biegnie tuż przy murach tej rezydencji.

Do trasy spacerowej można dojść pieszo z centrum Antibes, ale to ok. 3 km, które mogą być dość męczące i miejscami nieciekawe. Na tę wycieczkę można dojechać samochodem, bo przy punkcie startu znajduje się całkiem obszerny parking. W dodatku łatwo tu zrobić pętlę, by potem wrócić po auto.

Najlepiej zacząć przy plaży Garoupe, za którą znajduje się wejście na ścieżkę i wspomniany parking. Jeśli chodzi o koniec to są tu dwie opcje. Można zakończyć wycieczkę przy murach willi Abramowicza i ulicą Chemin des Douaniers wrócić do auta, ale polecam iść dalej trasą nadmorską. Dzięki temu dotrzemy do ukrytej plaży, na której kręcono sceny do filmu Rebecca, który jest dostępny w serwisie Netflix, a także zobaczymy piękna willę Eilenroc.

Dojazd i parking:

Parking: Parking Plage de la Garoupe, Antibes. Możliwy także dojazd autobusem z centrum Antibes: nr 2, przystanek Fontaine, potem spacer.

Miejsce startu: link do mapy Google / Koniec wycieczki: link do mapy Google / Mapa:

Półwysep Saint-Tropez

Długość: ok. 10 km / Czas wędrówki: ok. 2,5-3 h

Wędrówka w pobliżu Saint-Tropez

Wędrówka w pobliżu Saint-Tropez

Półwysep Saint-Tropez jest bardzo duży i można obejść większą część jego linii brzegowej. Byłaby to jednak bardzo długa wędrówka. Nie wiem, czy możliwa do zrealizowania w jeden dzień. Warto jednak wybrać się na piękna trasę w północnej części półwyspu, po drodze mijając np. posiadłość Brigitte Bardot.

Trasa zaczyna się przy plaży Canoubiers, to ok. 2,5 km za centrum Saint-Tropez. Pierwszy odcinek to spacer po drodze asfaltowej, która kończy się tuż za posiadłością La Madrague należącą do Brigitte Bardot. Potem spacerujemy wąskimi przejściami pomiędzy willami, aż w końcu dotrzemy do trasy biegnącej klifami przy samym morzu.

Wędrówka w pobliżu Saint-Tropez

Widoki na okolice są tu wspaniałe, a trasa nie jest trudna. Jest jednak dość wąska, a po drodze trzeba pokonać trochę schodów i niewielkich przewyższeń. Na pewno nie zabieramy dzieci w wózkach i obowiązkowo ubieramy pełne buty. Trzeba też zaopatrzyć się w wodę do picia i najlepiej zabrać przekąski na piknik.

Po drodze jest wiele dzikich plaż, a jedną z najładniejszych wydaje mi się być Plage de la Rabiou. To tam znajduje się ciekawy pomost z charakterystycznym zygzakiem. Zobacz to miejsce na mapie Google.

Wędrówka w pobliżu Saint-Tropez

Wędrówkę można zakończyć przy Plage des Salins i potem wrócić drogą Chemin des Salins do plaży Canoubiers zamykając pętlę. Druga opcja to dalszy spacer, nawet do plaży Pampelonne.

Dojazd i parking:

Nocując w Saint-Tropez można tę trasę pokonać bez dostępu do samochodu. W innym przypadku trzeba dojechać w pobliże plaży Canoubiers i tam zaparkować. W jej okolicy jest niewiele miejsc parkingowych, dlatego polecam zacząć wycieczkę wcześnie. Nasz spacer w niedzielę w lutym rozpoczęliśmy o godz. 10 i wtedy jeszcze było sporo miejsc parkingowych.

Miejsce startu i końca: link do mapy Google / Mapa:

Cap Taillat

Długość: ok. 2,9 km / Czas wędrówki: ok. 1 h

Cap Taillat

Cap Taillat

Cap Taillat to malutki półwysep w pobliżu plaży Pampelonne, kilka km od Saint-Tropez. Prowadzi do niego nadmorska trasa, łatwa i przyjemna. Podczas spaceru można odpocząć na dzikich plażach, w tym dla naturystów. Na końcu można się wdrapać na szczyt półwyspu, ale będzie to niewielki wysiłek.

Dojazd i parking:

Trzeba tu dojechać samochodem. W pobliżu są 2 parkingi: Domaine de l’Escalet Alpde Ramatuelle i Parking pointe du Canadel, płatne latem, zwykle darmowe poza sezonem.

Cap Taillat

Cap Taillat

Miejsce startu: link do mapy Google / Koniec wycieczki: link do mapy Google / Mapa:

Jeśli znasz inne ciekawe miejsca na nadmorskie wędrówki na Lazurowym Wybrzeżu, koniecznie napisz o nich w komentarzu poniżej!