Pogoda na Lazurowym Wybrzeżu to stosunkowo stały element codzienności – zwykle świeci tu słońce. Jaki klimat panuje na Lazurowym Wybrzeżu, jakie są temperatury i opady oraz kiedy przyjechać na Lazurowe Wybrzeże? Oto poradnik.

Mimo wielu słonecznych dni w ciągu roku, pogoda na Lazurowym Wybrzeżu może być nieco inna w różnych miejscach. Wszystko za sprawą ukształtowania terenu i bliskości morza oraz gór.

Za przykład niech posłużą Nicea i Monako, które leżą w odległości zaledwie ok 20 km od siebie. Tymczasem zdarza się, że kiedy w Nicei jest czyste niebo, nad Monako może wisieć chmura zasłaniająca słońce.

Poniższe informacje dot. pogody na Lazurowym Wybrzeżu oparłem głównie o własne obserwacje, wynikające z lat życia w regionie. Wykorzystałem też oficjalne dane pogodowe. Zanim jednak zapoznasz się z tym artykułem mam dla ciebie jedną ważną radę:

Najczęściej pogoda na Lazurowym Wybrzeżu jest lepsza, niż wskazują prognozy. Zapowiedzi pochmurnego nieba i deszczu, szczególnie latem, zwykle nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym. Ciężkie deszczowe chmury są najczęściej zatrzymywane przez góry leżące na północ od Nicei, dlatego w samym mieście zwykle jest słonecznie.

Nie oznacza to jednak, że można ignorować prognozy! Bywa, że ulewy i wichury są tak gwałtowne, że stają się niebezpieczne. Dlatego warto śledzić informacje pogodowe i ostrzeżenia w lokalnych mediach.

Klimat na Lazurowym Wybrzeżu

Klimat na Lazurowym Wybrzeżu jest umiarkowany. Zimy są słoneczne, łagodne i bez przymrozków, a latem jest gorąco, ale nie ma wielu dni z bardzo męczącą wilgotnością powietrza. W regionie bardzo rzadko pada deszcz. Poniższy wykres klimatyczny obrazuje średnie warunki w poszczególnych miesiącach w Nicei.

Wykres klimatu, Nicea, źródło: meteoblue.com

Wykres klimatu, Nicea, źródło: meteoblue.com

Mieszkając na Lazurowym Wybrzeżu można odnieść wrażenie, że występują tu zaledwie dwie pory roku: lato i zima, a raczej lato i przyjemna jesień.

Wiosna na Lazurowym Wybrzeżu

Wiosna na Lazurowym Wybrzeżu zaczyna się dość wcześnie, bo nawet pod koniec lutego. Trwa najczęściej do końca maja, kiedy to zaczyna się lato. Wiosna to świetny czas, by zwiedzić piękne średniowieczne miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu. Właśnie wtedy są one pełne kwitnących kwiatów, które doskonale komponują się na zdjęciach z zabytkowymi kamiennymi murami i kolorowymi kamienicami.

Woda w morzu wiosną na Lazurowym Wybrzeżu nie będzie jeszcze przyjemnie ciepła. Należy spodziewać się temperatur między 13,5, a 17,5 st. C.

Lato na Lazurowym Wybrzeżu

Na początku czerwca na Lazurowym Wybrzeżu trwa już prawdziwe lato. Upalnych dni można się spodziewać na pewno do końca sierpnia, ale lato na Lazurowym Wybrzeżu potrwa jeszcze do końca września. Jest to suchy i słoneczny okres, z niewielką liczbą dni pochmurnych, niemalże bez deszczu.

Latem woda w morzu na Lazurowym Wybrzeżu ma temperaturę między 22, a 26 st. C. Najwyższa średnia jest w sierpniu i wynosi w Nicei 25,1 st. C.

Jesień na Lazurowym Wybrzeżu

Jesień na Lazurowym Wybrzeżu trwa tak naprawdę aż do wiosny. Ponieważ w strefie nadmorskiej nie ma mrozu i śniegu, a roślinność jest tu bujna przez cały rok, w okresie od października do marca można zapomnieć, że w Polsce w tym czasie jest szaro, buro i zimno. Jesień to dobry czas na piesze wędrówki brzegiem morza lub po okolicznych górach. Trzeba jednak spodziewać się kilku dni deszczowych, głównie w listopadzie.

Jesienią na Lazurowym Wybrzeżu woda w morzu ma temperaturę między 18, a 22 st. C.

Zima na Lazurowym Wybrzeżu

Zima w Nicei

Zima w Nicei

Jak już napisałem wyżej, zima na Lazurowym Wybrzeżu to tak naprawdę jesień. Można oczywiście pojechać niedaleko w Alpy Nadmorskie, gdzie śnieg leży czasami już od początku listopada. Są tam dobrze przygotowane trasy narciarskie i inne atrakcje. Opisałem je w artykule: Co robić w górach niedaleko Nicei.

Zimą na Lazurowym Wybrzeżu woda w morzu ma temperaturę między 13, a 16 st. C (grudzień – luty).

Lazurowe Wybrzeże: pogoda i temperatury

Jaka pogoda na Lazurowym Wybrzeżu jest w poszczególnych miesiącach? Kiedy pada, a kiedy jest za ciepło? Kiedy warto przyjechać na Lazurowe Wybrzeże? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Styczeń

Styczeń na Lazurowym Wybrzeżu to trochę martwy miesiąc. Część restauracji i hoteli w regionie jest wtedy zamknięta. Średnia temperatura nocą w Nicei wynosi 3 st. C, a za dnia 12 st. C. Poniżej zera temperatura spada na krótko co kilka lat. Wtedy może na chwilę spaść śnieg. Spacerując w ciągu dnia w słońcu, w dzień bezwietrzny, można chodzić w krótkim rękawku. Jesienna kurtka przydaje się w cieniu oraz wieczorem. To dobry miesiąc na nadmorskie i górskie wędrówki.

Luty

Luty na Lazurowym Wybrzeżu to miesiąc zimowych imprez. Odbywa się wtedy karnawał w Nicei i Święto Cytryn w Menton (obie imprezy zaczynają się zwykle w połowie miesiąca). Można też podziwiać lasy kwitnącej mimozy. Średnia temperatura nocą w Nicei wynosi 3 st. C i 12 st. C za dnia. Pogodowo jest to więc miesiąc podobny do stycznia i grudnia.

Marzec

Marzec w Nicei

Marzec w Nicei

Marzec na Lazurowym Wybrzeżu to miesiąc, w którym dość wcześnie zaczyna się wiosna. Średnia temperatura nocą w Nicei wynosi 4 st. C., a za dnia 16 st. C. To dobry miesiąc na wędrówki, ale też kąpiele słoneczne. Dni są już wyraźnie dłuższe. W marcu w regionie pojawiają się już turyści pływający statkami wycieczkowymi. Trzeba też spodziewać się silnych wiatrów, które nie są zbyt przyjemne.

Kwiecień

Kwiecień na Lazurowym Wybrzeżu to miesiąc zorganizowanych wycieczek. Szczyt ruchu turystycznego przed wakacjami przypada na Majówkę, ale 2-3 tygodnie przed nią w regionie jest już całkiem tłoczno. Średnia temperatura nocą w Nicei wynosi 9 st. C, a za dnia 19 st. C. W słońcu bywa już naprawdę ciepło, ale nocą i w cieniu wciąż warto mieć dodatkowe okrycie. Również w tym miesiącu może solidnie wiać, nawet przez kilka dni.

Maj

Maj na Lazurowym Wybrzeżu jest czasem wytężonej pracy dla przewodników turystycznych. To dobry miesiąc na zwiedzanie, jeśli wziąć pod uwagę pogodę – temperatury są bardzo przyjemne, a dni długie. Średnia temperatura nocą w Nicei wynosi 13 st. C. a w ciągu dnia 23 st. C. W maju odbywa się Festiwal Filmowy w Cannes oraz Formuła 1 w Monako, które przyciągają do regionu tłumy turystów.

Czerwiec

Czerwiec na Lazurowym Wybrzeżu potrafi być miesiącem upalnym lub dość chłodnym. Minimalna średnia temperatura w Nicei nocą wynosi 16 st C., a maksymalna średnia  temperatura w ciągu dnia 27 st. C. Gorąco robi się zwykle w drugiej połowie miesiąca. Chociaż woda w morzu nie jest jeszcze w czerwcu solidnie nagrzana, to dobry miesiąc na wypoczynek w regionie. W czerwcu uczniowie wciąż jeszcze są w szkołach, a ich rodzice w pracy. Szczyt sezonu zacznie się dopiero po pierwszym tygodniu lipca.

Lipiec

Lipiec na Lazurowym Wybrzeżu jest najgorętszym miesiącem. W tym czasie średnia temp. nocą w Nicei wynosi 18 st. C., a za dnia 30 st. C. Problemem jest wysoka wilgotność powietrza, która utrzymuje się w lipcu czasami nawet przez 3 tygodnie. To zdecydowanie nie jest dobry czas na intensywne zwiedzanie. Najlepiej odwiedzić wybraną atrakcję po wczesnym śniadaniu, a drugą część dnia spędzić nad wodą. Dni w lipcu są długie, a słońce świeci tak mocno, że należy pamiętać o kremie z mocnym filtrem, nakryciu głowy i nawadnianiu organizmu.

Sierpień

Sierpień na Lazurowym Wybrzeżu niewiele różni się od lipca. Na szczęście rzadko występują w tym miesiącu dni z dużą wilgotnością powietrza. Dzięki temu nawet gorące dni nie wydają się aż tak męczące. Nadal jednak najlepiej jest nastawić się przede wszystkim na odpoczynek niż na aktywne zwiedzanie.

Wrzesień

Wrzesień na Lazurowym Wybrzeżu to wprost idealny miesiąc na pobyt w regionie. Ciepłe morze, dużo słońca, znacznie mniej turystów – to jego znaki rozpoznawcze. Średnia temperatura nocą w Nicei wynosi 15 st. C, a za dnia 26 st. C. Do końca miesiąca trwa lato, które dopiero w pierwszej połowie października zamienia się w śródziemnomorską jesień.

Październik

Ostatnie dni października 2019, Nicea

Ostatnie dni października 2019, Nicea

Październik na Lazurowym Wybrzeżu ma dwa oblicza. Pierwsza połowa miesiąca jest zwykle słoneczna i ciepła, za to druga powoli nastraja do deszczowego listopada. Średnia temperatura nocą w Nicei wynosi 12 st. C, a w ciągu dnia 21 st. C. W pierwszej połowie miesiąca można jeszcze plażować.

Listopad

Listopad na Lazurowym Wybrzeżu to pora deszczowa. Nie oznacza to, że pada przez cały miesiąc – może być zaledwie kilka dni deszczowych. Jest to jednak najmniej słoneczny miesiąc; szare chmury dość często wiszą wtedy nad regionem. Może to być dobry czas na wędrówki i zwiedzanie, jeśli komuś nie przeszkadza lekka szaruga. Średnia temp. nocą w Nicei to 7 st. C, a za dnia 16 st. C.

Grudzień

Grudzień na Lazurowym Wybrzeżu to miesiąc jarmarków świątecznych, grzanego wina i ostryg. Cieplejsza jesienna kurtka przydaje się także w ciągu dnia. Lazurowe Wybrzeże nie jest zbyt atrakcyjne pod koniec roku, mało tu imprez sylwestrowych, a Boże Narodzenie bez śniegu wydaje się świętem nieco wybrakowanym. Można oczywiście pojechać w pobliskie Alpy Nadmorskie, gdzie trwa już sezon narciarski. Średnia temp. nocą w Nicei wynosi 4 st. C., a za dnia 12 st. C.

Kiedy przyjechać na Lazurowe Wybrzeże?

Żeby odpowiedzieć na pytanie „kiedy przyjechać na Lazurowe Wybrzeże?” trzeba najpierw określić cel wizyty. Oto podsumowanie:

  • Chcę pływać w morzu i opalać się, lubię upały: przyjedź w lipcu lub sierpniu. Będzie wtedy sporo ludzi w regionie, a wysokie temperatury sprawią, że całodniowe zwiedzanie będzie bardzo męczące. To czas, by leżeć, odpoczywać i korzystać ze słońca.
  • Chcę trochę zwiedzać i trochę odpoczywać: przyjedź w czerwcu lub we wrześniu. Jeśli lubisz ciepłe morze wybierz wrzesień. W czerwcu woda nie jest jeszcze mocno nagrzana (chociaż morze i tak będzie już cieplejsze niż Bałtyk!). W tych miesiącach zwykle nie ma też bardzo męczących upałów. Można zatem połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem.
  • Chcę dużo zwiedzać: przyjedź w okresie od drugiej połowy września do końca października lub w marcu i kwietniu. Zwykle jest wtedy dużo słońca, mniej turystów, a atrakcje są czynne. Można bez problemu zwiedzać nawet cały dzień (a także nieco poplażować).

Jeżeli masz pytania o pogodę na Lazurowym Wybrzeżu, skorzystaj z opcji komentarzy pod artykułem. Proszę nie zadawaj pytań o aktualną temperaturę, bo to można sprawdzić w Google.