Największą zaletą Lazurowego Wybrzeża jest fakt, że góry graniczą tu z morzem. Można więc tego samego dnia opalać się na plaży i spacerować górskim szlakiem z pięknymi widokami. Sprawdź, jak i gdzie wybrać się w góry blisko Lazurowego Wybrzeża.

W góry z Lazurowego Wybrzeża można dojechać specjalnymi pociągami, samochodem lub autobusem. Zaledwie około godziny jazdy z Nicei można już podziwiać wspaniałe widoki, a wyższe szczyty są dostępne w czasie ok. 1,5 – 2 h z Nicei.

Góry warto odwiedzać przez cały rok. Zimą przygotowane są stoki narciarskie, a latem czeka wiele tras wędrownych, jeziora, wodospady i oczywiście piękne widoki.

W Alpach Nadmorskich zwiedzić też można urocze miasteczka i oczywiście zjeść lokalne przysmaki. Poniżej opisałem najciekawsze atrakcje czekające w górach niedaleko Lazurowego Wybrzeża.

Pociąg Cudów

Z Nicei w góry można dojechać dwoma pociągami, każdy jedzie w inną stronę. Pierwszym z nich jest Pociąg Cudów (Train des Merveilles), który jedzie w stronę włoskiego Cuneo. Ostatnim przystankiem na trasie pociągu jest francuskie miasteczko Tende, które warto odwiedzić. Można bez problemu zaplanować jednodniową wycieczkę Pociągiem Cudów do Tende. Wystarczy wyjechać rano z Nicei, podróż trwa ok 2 h.

Widok z Pociągu Cudów

Widok z Pociągu Cudów

Nazwa pociągu pochodzi od Doliny Cudów (La vallée des Merveilles) znajdującej się na terenie Parku Narodowego Mercantour. Można tam podziwiać m.in. prehistoryczne ryciny na kamieniach. Na trasie pociągu jest aż 81 tuneli, w tym 3 spiralne i 47 wiaduktów. Pociąg pokonuje łącznie ok. 100 km i różnicę wysokości ok. 1 km.

Po drodze do Tende pociąg mija inne miasteczka, w których również jest gdzie spacerować. To Peillon, Peille (to tu powstał teledysk do piosenki Cose Della Vita z Tiną Turner i Erosem Ramazzottim), L’Escarene, Breil-sur-Roya, Sospel i Saorge. Do niektórych z nich trzeba jednak dojść (czasami sporo) z dworców kolejowych.

Train des Merveilles odjeżdża z głównego dworca kolejowego w Nicei – Gare de Nice Ville. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie menton-riviera-merveilles.fr.

Pociąg Szyszek

Pociąg Szyszek (Train des Pignes) jedzie w drugą stronę, w kierunku centrum Prowansji i dojeżdża do Dignes-les-Bains. Linia ma 151 km, a na trasie pociągu jest 25 tuneli, 16 wiaduktów i 15 mostów stalowych.

Widok z cytadeli nad Entrevaux

Widok z cytadeli nad Entrevaux

Przejechanie całej trasy zajmuje ok. 3,5 h, ale po drodze jest kilka miasteczek, w których warto wysiąść i spędzić nawet cały dzień. Latem na odcinku trasy jeździ pociąg parowy (informacje: traindespignes.fr).

Wybierając miasteczka na trasie pociągu, które warto zwiedzić, na pewno nie można pominąć Entrevaux. Jest to piękne średniowieczne miasteczko położone w zakolu rzeki Var, u podnóża sporego wzniesienia. Na jego szczycie znajduje się cytadela z XVII w., którą można zwiedzić (wstęp płatny kilka euro).

Entrevaux

Entrevaux

Inne ciekawe miasteczka to Puget-Théniers, Annot, Saint-André-les-Alpes i Barrême. Warto dodać, że na stacji Thorame-Haute czeka na podróżnych autobus do uroczego miasteczka Colmars i górskiej wioski Allos. Na taką wyprawę trzeba już jednak zaplanować nocleg.

Train des Pignes odjeżdża codziennie z dworca kolejowego Gare de Nice CP (Gare des Chemins de Fer de Provence), który znajduje się przy 4 bis rue Alfred Binet, nieopodal targowiska Liberation. Dodatkowe informacje: dignelesbains-tourisme.com.

Inne atrakcje w okolicy

Widokowe linie kolejowe to nie jedyna możliwość dotarcia w Alpy Nadmorskie z Nicei. Warto także odwiedzić samochodem lub autobusem kilka innych miejsc i miasteczek leżących w górach. Wiele z nich znajduje się w obszarze Parku Narodowego Mercantour. Oto one.

Stacje narciarskie

W odległości jazdy 1,5 do 2 h samochodem lub autobusem z Nicei znajduje się kilka stacji narciarskich. Zimą są one dobrze przygotowane do obsługi narciarzy i można do nich dojechać nie tylko samochodem (mogą być wymagane łańcuchy na wyposażeniu), ale też autobusem. Najpopularniejsze stacje narciarskie to Isola 2000 (autobus 92), Auron (autobus 91), Valberg (autobus 770) i leżące najdalej miasteczko Allos.

Dodatkowe informacje o autobusach można znaleźć na stronie lignesdazur.com. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 6 EUR i oczywiście można zabrać ze sobą narty.

Do Valberg polecam wybrać drogę D28, która wiedzie przez niesamowity kanion Gorges du Cians. Z kolei wracając naprawdę warto wybrać o 30 min. dłuższą drogę przez Guillaumes i Entrevaux. Na tym odcinku (droga D2202) znajduje się kanion Gorges de Daluis, który przypomina marsjańskie klimaty znane z filmów o kosmosie.

Warto też wiedzieć, że jadąc drogą M2205, która prowadzi do Isoli oraz Auron, dojedziemy do drogi D64 i dalej do przełęczy Bonette. To najwyżej położona asfaltowa droga w Europie (zimą jest zamknięta!). Wycieczkę z Nicei do tej przełęczy można zaplanować jako jednodniową wyprawę, bez noclegu.

Saint-Martin-Vésubie

Saint-Martin-Vésubie to urocze górskie miasteczko, które warto odwiedzić bez względu na porę roku. To przyjemne miejsce na spacer oraz przerwę restauracyjną. Niedaleko znajduje się kolejna stacja narciarska – La Colmiane (możliwy dojazd autobusem 90) oraz rezerwat wilków (Alpha – Parc Animalier, na końcu drogi M89).

Stacja La Colmiane będzie też doskonałą letnią atrakcją dla dzieci, tych małych i dużych. Działa tam bowiem letni tor saneczkowy (1670 m długości) oraz najdłuższa francuska tyrolka z przesiadką (łączna długość to 2663 m).

Dolina Gordolasque

Dolina Gordolasque (droga M171) to wspaniałe miejsce na letnią wędrówkę w górach przy akompaniamencie szumiącego potoku. Przy okazji można tam dobrze zjeść w restauracji hotelu Grand Capelet oraz w Relais des Merveilles.

Rezerwat z polskimi żubrami i trasa Jamesa Bonda

Na koniec mam jeszcze dwie górskie atrakcje w regionie. Leżą one za niewielkim kanionem Loup i miasteczkiem Tourrettes-sur-Loup i wymagają dojazdu samochodem. Mowa o rezerwacie żubrów, które są tu reprodukowane z polskich żubrów z Białowieży (Réserve biologique des Monts d’Azur, 2651 Rte des Châteaux, 06750 Andon). To bardzo ciekawe miejsce, do którego warto zabrać także dzieci (min. 6 lat). Można tam spacerować w towarzystwie przewodnika w pobliżu żubrów, saren i koni Przewalskiego.

Rezerwat żubrów

Rezerwat żubrów

Do rezerwatu prowadzi droga D2 przez miasteczko Gréolières. To na tej górskiej i pełnej zakrętów trasie ścigał się James Bond w jednej z pierwszych scen filmu GoldenEye.

Dodatkowe informacje o rezerwacie żubrów znajdziesz na stronie reserve-biologique.com.

Wszystkie opisane wyżej miejsca znajdziesz oczywiście na mapie Prowansji.