Pola lawendy to jedna z najpiękniejszych atrakcji Prowansji. Każdego roku są one oblegane przez turystów z całego świata. Kiedy kwitnie lawenda i gdzie są najładniejsze pola lawendy? Oto przewodnik po lawendzie w Prowansji.

Lawenda to znak rozpoznawczy Prowansji. Co roku w największym upale pola lawendy są oblegane przez tłumy turystów szukających skrawka pola wyłącznie dla siebie. Na szczęście pola są tak obszerne, że każdy wróci z tej wycieczki z upragnionym zdjęciem. Pola lawendy na żywo są tak przyjemną atrakcją, że warto je odwiedzić i dać ponieść się szaleństwu fotografowania i podziwiania podczas romantycznego zachodu słońca.

Pole lawendy w pobliżu Valensole, Prowansja

Pole lawendy w pobliżu Valensole, Prowansja

Poniżej znajdziesz praktyczne informacje o lawendzie w Prowansji, które ułatwią ci zaplanowanie zwiedzania. O lawendzie napisałem też długi artykuł  z cyklu „podróże tematyczne”, który jest relacją z mojego objazdu pól lawendy: Szlak lawendy w Prowansji.

Kiedy kwitnie lawenda?

Lawenda w Prowansji kwitnie od połowy czerwca do końca lipca, a czasami nawet jeszcze w pierwszym tygodniu sierpnia. Wszystko zależy od wysokości nad poziomem morza, na jakiej lawenda rośnie. Zasada jest prosta: im wyżej pole się znajduje, tym później kwitnie.

Tyle teoria. W praktyce sprawa jest prostsza: najpiękniejsze pola lawendy można podziwiać w pierwszym tygodniu lipca. Jeżeli lato jest ciepłe i pogoda nie płata wyjątkowych figli, to właśnie wtedy pola lawendy w okolicy Valensole są atrakcją numer 1 w całej Prowansji.

Pole lawendy w pobliżu Valensole, Prowansja

Pole lawendy w pobliżu Valensole, Prowansja

Jeżeli planujesz pobyt w Prowansji pod koniec lipca lub w sierpniu, to nadal masz szansę znaleźć kwitnące pola lawendy. Niestety im później, tym będą one bardziej przekwitnięte i wyblakłe. Podobnie będzie ze zbyt wczesną wizytą w Prowansji. W pierwszej połowie czerwca można już trafić na kwitnące pole lawendy w Prowansji, ale kolory nie bedą wtedy jeszcze aż tak intensywne.

Gdzie są najładniejsze pola lawendy?

Mając dużo czasu i samochód do dyspozycji, wystarczy jechać przed siebie przemierzając wiejskie tereny Prowansji. Jest duża szansa, że w końcu trafisz na piękne pola lawendy. Można sobie jednak znacznie uprościć ich poszukiwanie, bo jest kilka miejsc w Prowansji, gdzie pola są najpiękniejsze i każdego roku zachwycają turystów.

Lawenda przed opactwem Senanque, Prowansja

Lawenda przed opactwem Senanque, Prowansja

Najważniejszym chyba miejscem, gdzie długich lawendowych dywanów z ładnym tłem jest najwięcej, są okolice wspomnianego już miasteczka Valensole. To ok. 2 godziny jazdy samochodem z Nicei, tuż obok wspaniałego kanionu Verdon. Płaskowyż Valensole kwitnie pod koniec czerwca do połowy lipca i z pewnością powinien być pierwszym wyborem dla poszukiwaczy kwitnącej lawendy.

Mnóstwo pól lawendy znajduje się także w regionie Lubern, na północ od Aix-en-Provence. Ten obszar nazywa się sercem Prowansji, a poza lawendą można tam również znaleźć mnóstwo romantycznych kamiennych miasteczek, jak chociażby Lourmarin, Bonnieux, Lacoste i Gordes. To właśnie obok Gordes znajduje się opactwo Senanque, przed którym rośnie pole lawendy. Zdjęcia z tego miejsca zdobią chyba wszystkie przewodniki po Prowansji na świecie.

Mapa pól lawendy

Ładne pola lawendy i ciekawe miejsca związane z tą rośliną znajdziesz na poniższej mapie:

Jak zwiedzać pola lawendy?

Lawendowe dywany to pola rosnące z dala od dużych miast, dlatego do ich zwiedzania trzeba mieć samochód. Warto również zadbać o kontrastowy strój, jeśli zależy nam na zdjęciach siebie w lawendzie. Świetnie sprawdzają się zwiewne sukienki w przypadku pań, a u panów zawsze dobrze wygląda biała koszula i kapelusz. Warto też pamiętać o spreju na komary, ponieważ polują one na turystów, kiedy tylko zajdzie słońce.

Lawendowa ferma w regionie Luberon, Prowansja

Lawendowa ferma w regionie Luberon, Prowansja

Najlepsza pora na fotografowanie lawendy to zachód słońca. Jest przy tym najłatwiejsza, bo nie trzeba wstawać wcześnie rano, jak w przypadku fotografowania wschodu. Wystarczy znaleźć wcześniej pole z ładnym tłem i zacząć zabawę około 1,5 godziny przed zachodem.

Wstęp na pola lawendy jest bezpłatny i nie są one ogrodzone. Trzeba jednak pamiętać, że pola są prywatną własnością. Nie należy deptać i zrywać lawendy oraz śmiecić.

Na koniec zapraszam do wysłuchania porad o zwiedzaniu pól lawendy: