Kanion Verdon to jedno z najpiękniejszych miejsc przyrodniczych we Francji i drugi największy kanion w Europie. Nie jest to z pewnością Wielki Kanion Kolorado, ale widoki podczas objazdu i tak mrożą krew w żyłach.

Kanion Verdon (Gorges du Verdon) to drugi największy kanion Europy (pierwszym jest przełom Tary). Verdon znajduje się w Prowansji, zaledwie ok 2 godz. jazdy samochodem z Nicei. Ogrom kanionu robi wrażenie na wszystkich odwiedzających to miejsce, dlatego warto na własne oczy przekonać się, jak wygląda.

Planujesz zwiedzanie kanionu Verdon? Mój przewodnik po Prowansji będzie niezastąpionym kompanem! Ułatwi pobyt w całym regionie.

Kanion wyżłobiła w wapiennych skałach rzeka Verdon spływająca z Alp. Najciekawszy odcinek ma aż 21 km długości, miejscami ponad 700 m głębokości, a górne krawędzie oddalone są od siebie od 200 do 1500 m. Przy dnie kanion ma od 6 do 100 m szerokości, a rzeka w niektórych miejscach płynie łagodnie i jest płytka, natomiast w innych nurt jest wartki, a woda głęboka.

Widok na kanion Verdon i jezioro św. Krzyża

Widok na kanion Verdon i jezioro św. Krzyża

Na rzece zbudowano kilka zapór wodnych w celu pozyskiwania prądu, a jedna z nich utworzyła rozległe jezioro św. Krzyża (Lac de Sainte-Croix). To właśnie okolice tego jeziora są pełne plaż, wypożyczalni sprzętu wodnego i kempingów. W miejscu, w którym kończy się kanion i zaczyna jezioro, można wpłynąć do Verdon, by podziwiać ten niezwykły twór natury.

Jak objechać kanion Verdon? Polecana trasa

Kanion Verdon ma stronę północną i południową, a na objazd dookoła trzeba przeznaczyć cały dzień. Mając mniej czasu sugeruję wybrać stronę południową, bo jest tam najwięcej punktów widokowych. Z kolei po stronie północnej znajduje się dogodne zejście na dno kanionu.

Przełom Verdon najlepiej objechać jadąc od wschodu, z miejscowości Comps-sur-Artuby. Tuż za miasteczkiem droga rozwidla się – tu wybieramy skręt w lewo oznaczony na tablicy jako Gorges du Verdon Rive Gauche (droga D71). Potem wystarczy już jechać przed siebie, a za kilka kilometrów ukaże nam się kanion. Jadąc w ten sposób prawie wszystkie zjazdy na niewielkie parkingi i punkty widokowe mamy od razu po prawej stronie.

Kiedy już przejedziemy południową stronę kanionu i zaczniemy zjeżdżać z góry z widokiem na jezioro św. Krzyża, kierujemy się na Moustiers-Sainte-Marie. W ten sposób przejedziemy przez most Pont du Galetas, przy którym zdecydowanie warto się zatrzymać. To właśnie tam można w sezonie letnim wypożyczyć sprzęt wodny (po obu stronach mostu) i wpłynąć do kanionu, co zdecydowanie polecam uczynić.

Po stronie północnej kanionu Verdon, we wsi La Palud-sur-Verdon znajduje się wjazd na drogę D23, nazywaną także odcinkiem specjalnym kanionu. Zimą ta trasa może być zamknięta. Niektórzy twierdzą, że jest to odcinek tylko dla kierowców o mocnych nerwach, ale nie ma się tam czego specjalnie obawiać. Jest po prostu wyżej, co też sprawia, że widoki są jeszcze lepsze. Wybierając tę trasę polecam objechać ją w kierunku ruchu wskazówek zegara. Na odcinek specjalny trzeba przeznaczyć około godziny (z postojami widokowymi).

Na koniec objazdu można zajechać do miasteczka Castellane lub wybrać trasę powrotną przez Comps-sur-Artuby. Opisane trasy i atrakcje kanionu umieściłem na poniższej mapie:

Atrakcje w kanionie Verdon

Kanion Verdon to atrakcja sama w sobie. Ogromny kanion, którego dołem płynie stosunkowo niewielka rzeka podziwia się z wielu różnych punktów widokowych podczas objazdu. Każdy kolejny widok jest piękniejszy od poprzedniego, a odcinki trasy biegnące tuż przy ogromnej przepaści potrafią zmrozić krew w żyłach.

Kanion oferuje oczywiście też inne atrakcje. Można tam skakać na bungee, spływać kajakami i pontonami, eksplorować jaskinie i stare tunele oraz wędrować i podziwiać naturę. W pobliżu kanionu jest też kilka ciekawych miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić będąc w tej okolicy. Opisałem je poniżej.

Jezioro św. Krzyża

To sztuczne jezioro jest ogromnym zbiornikiem wodnym, który ma piękny lazurowy kolor. Mając do dyspozycji dużo wolnego czasu warto objechać całe jezioro, bo z każdej strony oferuje ono inne widoki, ale wszystkie są piękne.

Dookoła jeziora jest wiele kempingów i kilka niewielkich miasteczek. Najwięcej atrakcji znajduje się w okolicy wspomnianego już mostu Pont du Galetas, gdzie kończy się najatrakcyjniejszy fragment kanionu. Chcąc wynająć sprzęt pływający możliwie tanio, warto sprawdzić ceny po obu stronach mostu. Im dalej od niego, tym taniej.

Jeden z oficjalnych punktów widokowych na jezioro znajduje się tuż za miasteczkiem Aiguines, które leży na trasie objazdu kanionu. To dobre miejsce na piknik, a z tablicy informacyjnej można dowiedzieć się o powstaniu jeziora i zalaniu w tym celu wsi, która znajdowała się dawniej w dolinie rzeki Verdon.

Wędrówki i zejście na dno kanionu

Tras wędrownych w pobliżu kanionu jest mnóstwo. Planując zwiedzanie w ten sposób warto udać się do jednego z biur informacji turystycznej, np. w Castellane i tam pobrać odpowiednie mapy. Można też skorzystać z informacji dostępnych w Internecie. We Francji do popularnych stron i aplikacji dla wędrowców należy chociażby visorando.com, która pokazuje wiele różnych tras w różnych konfiguracjach.

Łagodne zejście na dno kanionu (po schodach) znajduje się po północnej stronie Verdon. Na miejscu jest parking dla samochodów, a dodatkową atrakcją tego miejsca są stare tunele, które można przejść (koniecznie z latarką). Na mapach Google miejsce to ma koordynaty: Q9QW+V6 Rougon.

Moustiers-Sainte-Marie

Zaledwie kilka kilometrów od Pont du Galetas znajduje się miasteczko Moustiers-Sainte-Marie, które należy do najładniejszych we Francji. Można tam zajechać na obiad (oczywiście tylko w porze 12-14 lub wieczorem na kolację), albo na krótki spacer. Miasteczko zbudowano na zboczu sporej skały. Słynie ono z produkcji przedmiotów z fajansu.

Moustiers to atrakcyjny plener fotograficzny. Miasteczko niemalże na pół przecina rzeczka spływająca ze skał, a wysoko nad dachami domostw wisi gwiazda rozwieszona na długim łańcuchu pomiędzy wierzchołkami dwóch szczytów. Jakby atrakcji było mało, na skalnej półce nad Moustiers-Sainte-Marie zbudowano w XII w. kaplicę Notre Dame de Beauvoir, do której prowadzą stacje Drogi Krzyżowej. Latem podejście tam może być naprawdę męczące.

Quinson

Quinson to miasteczko znajdujące się na zachód od kanionu i na południe od Valensole. Tuż przed miasteczkiem, przy moście Port – Lac de Quinson jest wejście na szlak wędrowny biegnący tuż przy rzece Verdon. Można tam również wynająć kajaki i popływać. Cały ten teren jest czasami nazywany Małym Verdon i z pewnością odwiedza go mniej turystów, niż główny kanion.

Może to być dobra atrakcja dla turystów, którzy już zwiedzili kanion Verdon i chcą zobaczyć coś więcej w okolicy.

Pola lawendy

Pola lawendy to atrakcja blisko kanionu Verdon, którą można podziwiać w okresie od połowy czerwca do połowy lipca. Czasami nawet do końca lipca, ale im później, tym bardziej wyblakłe będą krzaki lawendy. Najlepszy okres na podziwianie lawendy w tej okolicy to początek lipca. Najlepsze miejsce to z kolei okolice Valensole.

Mapę najładniejszych pól lawendy oraz informacje praktyczne znajdziesz w osobnym artykule: Pola lawendy.

Informacje praktyczne

Kanion Verdon trzeba objechać samochodem lub motorem. Droga jest miejscami wąska, a latem bywa tam naprawdę tłoczno. Kanion leży stosunkowo daleko od dużych miast, dlatego nie można go zwiedzić transportem publicznym. Warto pamiętać o zatankowaniu auta oraz zabraniu ze sobą wody i czegoś do zjedzenia. Po drodze są miasteczka, ale piknik z widokiem na kanion lub nad jeziorem będzie dodatkową atrakcją.

Kanion Verdon

Kanion Verdon

Najlepszy dojazd do kanionu z Nicei prowadzi autostradą A8, a potem po zjeździe nr 36 (ten sam, co do Saint-Tropez) kierujemy się na Comps-sur-Artuby. Sugeruję włączenie nawigacji w samochodzie.

W niektórych miejscach w kanionie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Osoby planujące latanie dronem uprzedzam o dużym obszarze militarnym blisko kanionu. Trzeba sprawdzić, gdzie i na jakiej wysokości można latać i należy przestrzegać przepisów. Mapa dozwolonych lotów niekomercyjnych znajduje się na stronie geoportail.gouv.fr.

Jeden z punktów widokowych odcinka specjalnego

Jeden z punktów widokowych odcinka specjalnego

Chcąc w ciągu jednego dnia zobaczyć możliwie najwięcej atrakcji w okolicy polecam zrealizować taki plan zwiedzania:

  • przejazd południową stroną kanionu od Comps-sur-Artuby do mostu Pont du Galetas (z przystankami widokowymi po drodze);
  • przerwa przy moście i wpłynięcie do kanionu (sprzęt wypożyczamy na 1 godzinę), krótkie pływanie w jeziorze, jeśli zwiedzamy latem;
  • następnie dojazd do miasteczka Moustiers-Sainte-Marie na krótkie zwiedzanie;
  • zachód słońca przy polach lawendy w okolicach Valensole, jeśli zwiedzamy między połową czerwca, a połową lipca; ewentualnie objazd północnej strony kanionu lub powrót najkrótszą drogą (według nawigacji) do miejsca noclegu.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości skorzystaj z opcji dodania komentarza poniżej.