U wybrzeży Prowansji i Lazurowego Wybrzeża znajduje się sporo wysp różnej wielkości. Niektóre z nich można i warto zwiedzić. Oto przewodnik po prowansalskich wyspach.
Ponad 15 wysp różnej wielkości znajduje się u wybrzeży Prowansji i Lazurowego Wybrzeża. Leżą one w niewielkiej odległości od brzegu, pomiędzy Marsylią, a Niceą i w większości są oazami ciszy i spokoju. Niektóre z nich można zwiedzić. Jak do nich dopłynąć i jak zaplanować pobyt? Wszystkie przydatne informacje znajdziesz poniżej.
Wyspy opisałem w kolejności od granicy z Włochami w stronę Marsylii. Znajdziesz je na mapie Prowansji.
Spis treści: [pokaż]
Wyspy Leryńskie
Wyspy Leryńskie to archipelag 4 wysp leżących zaledwie ok. 1,5 km od Cannes. Dwie z nich są całkiem spore, to idealne miejsce na wędrówki i zwiedzanie. Dwie pozostałe to niewielkie skaliste wysepki. Na Wyspy Leryńskie można dotrzeć promami z różnych miast w regionie, np. z Nicei i Cannes.
Wyspa św. Małgorzaty
Wyspa św. Małgorzaty (Île Sainte-Marguerite) to pierwsza wyspa widoczna z Cannes i zarazem największa wyspa archipelagu. Jej najsłynniejszym mieszkańcem był tajemniczy człowiek w żelaznej masce. Wyspa ma 3,2 km długości i 900 m szerokości w najszerszym miejscu, a jej linia brzegowa ma ok. 9 km. Nazwa wyspy pochodzi od legendy o siostrze św. Honorata z Arles, którego imię nosi sąsiednia wyspa.
Najkrótsza przeprawa promem na św. Małgorzatę to połączenie z portu w Cannes. Prom pływa przez cały rok, a rejs trwa zaledwie kilkanaście minut. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie trans-cote-azur.com. Bilet w obie strony kosztuje ok. 16 EUR, można go kupić w kasie na miejscu lub przez Internet na podanej wcześniej stronie. Dostępne są też bilety ze zniżką.
Całą wyspę można obejść w trakcie przyjemnej wędrówki, która nie powinna zająć dłużej niż kilka godzin, z podziwianiem przyrody (w tym lasu eukaliptusowego) i widoków oraz z piknikiem. Po drodze są dzikie plaże, a także kilka ciekawych atrakcji:
- Fort Royal – fort obronny z połowy XVII w. W jego wnętrzu znajduje się muzeum morskie oraz cela człowieka w żelaznej masce. Ta tajemnicza postać była tu więziona przez 11 lat. Wejście do muzeum i celi jest płatne ok. 6 EUR.
- Niewielkie jezioro będące rezerwatem przyrody. Można tu podziwiać wiele gatunków ptactwa wędrownego.
- Piece na kule armatnie (four à boulets) z końca XVIII w., które kazał tu zainstalować Napoleon Bonaparte.
- Podwodne muzeum – w połowie wyspy, niedaleko jej brzegu od strony południowej zatopiono rzeźby brytyjskiego artysty, które można podziwiać nurkując (Statues sous-marines de Jason deCaires).
Na wyspie znajduje się dość droga restauracja i budka z przekąskami.
Wyspa św. Honorata
Wyspa św. Honorata (Île Saint-Honorat) to prywatna wyspa Cystersów. Nosi imię św. Honorata z Arles, który według legendy miał się tu osiedlić na początku V w. n.e. Wyspa jest mniejsza od św. Małgorzaty, ma 1,5 km długości i 400 m szerokości. Można ją obejść, a wędrówka należy do łatwych i przyjemnych.
Podczas spaceru po wyspie św. Honorata można zobaczyć kilka kaplic, piec na kule armatnie, ufortyfikowany klasztor z XV w. zbudowany na skałach przy samym morzu, a także nowszy klasztor i kościół. Mnisi wciąż mieszkają na wyspie i uprawiają tu m.in. winorośl i drzewa oliwne. Ich produkty dostępne są w sklepiku przy klasztorze oraz przy restauracji.
Prom na wyspę św. Honorata pływa z portu w Cannes. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie przewoźnika: cannes-ilesdelerins.com. Bilety w cenie 16,50 EUR dostępne są w kasie na miejscu i nieco taniej przez Internet. Uwaga: nie ma promu pomiędzy wyspami! W porcie trzeba zdecydować, na którą wyspę chcemy płynąć.
Na wyspie znajduje się restauracja i budka z przekąskami.
Île d’Or
Ta niewielka skalista wysepka jest jednym z symboli Masywu Dramont. Wszystko za sprawą charakterystycznej wieży, która dominuje na wyspie. Île d’Or można podziwiać z plaży Dramont, na której w czasie II wojny światowej wylądowali Alianci.
Wyspa jest terenem prywatnym, dlatego nie można jej zwiedzać. Wieżę zbudował na początku XX w. ówczesny właściciel wyspy, który podobno wygrał ten teren grając w karty. W czasie La Belle Epoque bawiła się tu śmietanka Lazurowego Wybrzeża.
Złota Wyspa pojawia się w filmie Planetarium (2016, reż. Rebecca Zlotowski). Widać ją w tle, a na pierwszym planie opala się naga Natalie Portman.
Îles d’Hyères (Wyspy Hyeres)
Archipelag wysp Hyeres znajduje się na południe od miasta Hyeres, na wschód od Tulonu. Tworzą go 3 duże wyspy i kilka mniejszych. Niektóre są dostępne do zwiedzania. Dodatkowe informacje o wyspach można znaleźć na stronie hyeres-tourisme.com.
Większość obszaru archipelagu należy do Parku Narodowego Port-Cros (Parc National de Port-Cros), który powstał w 1963, aby chronić naturalną przyrodę i zabezpieczyć wyspy przed dalszą zabudową.
Wyspa Porquerolles
Porquerolles to największa i najpopularniejsza turystycznie wyspa archipelagu. Leży najbliżej Hyeres i znajduje się na niej niewielka osada z hotelami i restauracjami. Wyspę zwiedza się pieszo lub rowerem, a kilka różnych wypożyczalni jednośladów jest dostępnych w miasteczku.
Wyspa Porquerolles ma ok. 7 km długości i 3 km szerokości. Jej południowy brzeg tworzą wysokie i skaliste klify. Plaże i łagodne wybrzeże znajdują się po stronie północnej. Jedna z tutejszych plaż – Notre Dame, uznawana jest przez wielu za jedną z najładniejszych plaż w Europie.
Prom na wyspę Porquerolles wypływa z portu na półwyspie Giens leżącym na południe od Hyeres. Ceny biletów zależą od miesiąca. Można je kupić na miejscu w kasie lub online, link podałem wyżej. Na miejscu jest płatny parking samochodowy.
Chcąc zwiedzić wyspę warto zaplanować wycieczkę na cały dzień: wypłynięcie rano promem, zwiedzanie wyspy, obiad w jednej z restauracji lub piknik, powrót pod wieczór. Można też spędzić na wyspie więcej czasu, z noclegiem. Baza hotelowa nie jest jednak zbyt duża, dlatego taki pobyt trzeba zaplanować z wyprzedzeniem.
Pozostałe wyspy
Pozostałe większe wyspy archipelagu Hyeres to: Port-Cros, Ile du Bagaud oraz Ile du Levant. Ta ostatnia jest głównie terenem wojskowym, ale znajduje się na niej osada Heliopolis, która jest prywatnym miejscem dla naturystów.
Archipelag Embiez (Îles des Embiez)
Archipelag wysp Embiez znajduje się na zachód od Tulonu. Tworzy go 5 głównych wysp i sporo mniejszych. Cały ten obszar leży na terenie miasteczka Six-Fours-les-Plages.
Największą z nich jest wyspa Embiez, która jest prywatnym terenem rodziny Ricard, producentów mocnego trunku alkoholowego o nazwie Pastis. Na wyspie znajduje się infrastruktura hotelowo – sportowa oraz port jachtowy. Dodatkowe informacje o wyspie, atrakcjach i promie znajdziesz na stronie lesilespaulricard.com.
Pozostałe z większych wysp archipelagu to: Grand Rouveau, Petit Rouveau, Grand Gaou i Petit Gaou. Najprościej można dostać się na dwie ostatnie, bo Petit Gaou jest połączona mostem ze stałym lądem, a Grand Gaou jest połączona mostem z Petit Gaou. Wyspy są idealnym miejscem na spacer w otoczeniu natury. W pobliżu są parkingi oraz uroczy port z restauracjami (Port du Brusc).
Wyspa Bendor
Wyspa Bendor (Île de Bendor) to kolejna prywatna wyspa kupiona dawniej przez Paula Ricarda. Leży ona tuż obok miasteczka Bandol, słynącego z własnej apelacji wyśmienitych win.
Aktualnie wyspa jest zamknięta. Koniec prac renowacyjnych jest planowany w roku 2026. Dodatkowe informacje: iledebendor.com.
Île Verte
Ile Verte (zielona wyspa) znajduje się obok miasteczka La Ciotat. Na tym niewielkim kawałku ziemi znajduje się restauracja, dzika plaża i trasa spacerowa. Wyspa jest pokryta lasem. Ma zaledwie 430 m długości i 260 m szerokości.
Od kwietnia do października na wyspę pływa niewielki prom. Dodatkowe informacje: laciotat-ileverte.com.
Archipelag Riou
Archipelag wysp Riou (L’archipel de Riou) leży na południe od Marsylii, w pobliżu Parku Narodowego Calanques. Tworzy go kilka większych wysp i wiele malutkich. Wszystkie są skaliste.
Największą wyspą archipelagu jest Riou. W jej pobliżu odnaleziono szczątki samolotu zestrzelonego przez Niemców 31 lipca 1944 r. Jego pilotem był Antoine de Saint-Exupéry, autor Małego Księcia. To również jedyna wyspa archipelagu, po której można spacerować (wyłącznie po wytyczonej trasie).
Na wyspy nie pływa żaden transport publiczny. Płynąc promem z portu w Marsylii na zwiedzanie Calanques przepływa się wąską cieśniną pomiędzy wyspą Maïre należąca do archipelagu, a półwyspem Cap Croisette.
Archipelag Frioul
Archipelag wysp Frioul leży zaledwie kilka km od Starego Portu w Marsylii. Tworzą go 4 wyspy, a najsłynniejszą jest If. Z portu w Marsylii płynie się tu kilkanaście minut, a po drodze można podziwiać panoramę miasta.
Ze względu na dogodne położenie, dawniej archipelag służył przede wszystkim celom militarnym. Liczne fortyfikacje miały za zadanie bronić wejścia do portu w Marsylii. Jako miejsce odosobnienia archipelag przydał się także w czasie epidemii dżumy.
Miejsce to jest ciekawe na piesze wędrówki, jednak wyspy są skaliste, bez zieleni i cienia. Latem taka wyprawa może być bardzo męcząca. Informacje o promach są dostępne na stronie lebateau-frioul-if.fr.
Wyspa If
If to najsłynniejsza wyspa archipelagu. To właśnie na niej znajduje się XVI-wieczny fort If (Chateau d’If), w którym uwięziono hrabiego Monte Christo, bohatera powieści Aleksandra Dumasa.
Fort na wyspie i książkową celę hrabiego można zwiedzać. Informacje o biletach wstępu i godzinach otwarcia znajdziesz na stronie chateau-if.fr.
Pozostałe wyspy
Pozostałe wyspy archipelagu to Pomègues, Ratonneau i Îlot Tiboulen. Dookoła nich jest jeszcze kilka malutkich wysepek. Pomègues i Ratonneau połączono sztuczną groblą, dlatego można je łatwo zwiedzić podczas wędrówki. Nie są to duże wyspy, ale ze względu na ukształtowanie terenu i brak cienia, warto dobrze zapanować zwiedzanie.
Na turystów czekają ruiny fortów, port jachtowy, a nawet współczesne zabudowania z restauracjami, Są też dzikie plaże.
Na koniec ciekawostka: pomiędzy wyspami Frioul, a stałym lądem są jeszcze dwie malutkie i skaliste wysepki: Degaby oraz Endoume. Widać je dobrze z nadmorskiej drogi łączącej Stary Port z plażą Prado (Corniche Président John Fitzgerald Kennedy). XVII-wieczny fort na wyspie Degaby był z czasem pracownią artystyczną żony lokalnego biznesmena, a potem miejscem imprez. Aktualnie można tam organizować m.in. śluby i seminaria, a na wyspę często mówi się „l’île aux fêtes”, czyli wyspa imprez.
Zostaw komentarz