Lazurowe Wybrzeże to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych na świecie. Budzi skojarzenia z luksusem i przepychem, ale udane wakacje na Lazurowym Wybrzeżu może spędzić każdy, bez względu na zasobność portfela.

Lazurowe Wybrzeże (fr. la Côte d’Azur) już w pierwszej połowie XIX w. przyciągało arystokratów, którzy spędzali tu długie zimowe miesiące korzystając z łagodnego klimatu i wielu słonecznych dni. Dzisiaj każdy może poznać uroki tego regionu. Nie trzeba mieć szlacheckiego tytułu i milionów na koncie.

Nie przegap: Mój przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu znacznie ułatwi zwiedzanie regionu. Znajdziesz w nim restauracje, parkingi, opisy atrakcji i plany zwiedzania. Jest dostępny jako drukowana książka oraz ebook PDF.

Lazurowe Wybrzeże to wspaniały i bardzo różnorodny region we Francji. Oferuje tak wiele atrakcji i możliwości spędzania czasu, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Gdzie leży Lazurowe Wybrzeże?

Lazurowe Wybrzeże leży w południowo – wschodniej części Francji. Rozciąga się od miasteczka Menton, które graniczy z Włochami, aż po Saint-Tropez. Niektórzy granice te rozszerzają aż do Marsylii, bo wybrzeże na tym odcinku jest do siebie podobne, a granice dość umowne.

Zobacz więcej: Mapa Prowansji i Lazurowego Wybrzeża

Czy Lazurowe Wybrzeże to Prowansja?

Eze Village, Lazurowe Wybrzeże

Eze Village, Lazurowe Wybrzeże

Starsi mieszkańcy Prowansji z okolic Awinionu lub regionu Luberon potrafią się obruszyć słysząc, że Nicea zaliczana jest do Prowansji. Według wielu, do Prowansji zaliczają się departamenty Delta Rodanu (Marsylia), Vaucluse (Awinion) i Alpy Górnej Prowansji (Digne-les-Bains). Var (Tulon) i Alpy Nadmorskie (Nicea) są pomijane.

Faktycznie jednak cały francuski region Prowansja – Alpy – Lazurowe Wybrzeże (PACA) jest tak samo do siebie podobny, jak różnorodny. Myślę, że nie jest wielkim nadużyciem stwierdzenie, że Lazurowe Wybrzeże wchodzi w skład Prowansji. Na pewno warto poznać cały ten region i wyrobić sobie własne zdanie.

Dlaczego Lazurowe Wybrzeże jest tak popularne?

Lazurowe Wybrzeże zainteresowało arystokratów angielskich za sprawą relacji z podróży do tego miejsca autorstwa szkockiego pisarza i podróżnika Tobiasa Smolleta (w drugiej połowie XVIII w.). Słońce, które świeci tu przez większość dni w roku i łagodne zimy sprawiły, że Lazurowe Wybrzeże szyki okazało się idealną destynacją zimową dla koronowanych głów z wielu krajów Europy. W ślad za nimi podążyła reszta dworu. Sukces nie byłby oczywiście możliwy, gdyby nie rozwój kolei i połączenia do Nicei.

Okres świetności Lazurowego Wybrzeża przypada na czasy la Belle Epoque (druga połowa XIX w. do I wojny światowej), kiedy to w regionie powstały najpiękniejsze i najdroższe wille i apartamenty, a Nicea stała się arystokratycznym zimowiskiem Europy.

Jakie są atrakcje Lazurowego Wybrzeża?

Atrakcje Lazurowego Wybrzeża to przede wszystkim natura – różnorodne ukształtowanie terenu, na styku morza i gór, piękne plaże, półwyspy z trasami spacerowymi i bujna przez cały rok roślinność.

Idealnie komponują się z nią romantyczne średniowieczne miasteczka, zbudowane z kamienia na wzniesieniach, np. Eze Village, Saint-Paul de Vence i Tourrettes-sur-Loup. Najważniejsze miasta regionu to z kolei Nicea, Cannes, Menton, Grasse i Antibes. Nie można też oczywiście pominąć kultowego Saint-Tropez i wyjątkowego księstwa Monako.

Zobacz więcej: Atrakcje Lazurowego Wybrzeża

Ile dni potrzeba na zwiedzenie Lazurowego Wybrzeża?

Menton, Lazurowe Wybrzeże

Menton, Lazurowe Wybrzeże

Aby poznać wszystkie te piękne miejsca, warto zaplanować nawet 2 tygodnie na Lazurowym Wybrzeżu. Bez problemu można też spędzić tydzień w regionie i zwiedzić jego najciekawsze atrakcje. Również weekend na Lazurowym Wybrzeżu będzie dobrym pomysłem. W tym czasie można zwiedzić jedno lub dwa z większych miast i jeszcze znaleźć czas na odpoczynek nad morzem.

Zobacz więcej: Jak zaplanować zwiedzanie Lazurowego Wybrzeża?

Kiedy najlepiej przyjechać na Lazurowe Wybrzeże?

To zależy od celu wizyty. Jeśli chcesz głównie odpoczywać nad morzem i korzystać z morskich i słonecznych kąpieli, najlepsze będą miesiące od czerwca do końca września, a nawet do połowy października. W lipcu i sierpniu jest tak gorąco, że długie zwiedzanie bywa bardzo męczące. Najlepiej wtedy zwiedzić jedną atrakcję od razu po wczesnym śniadaniu, a potem leżeć nad morzem lub przy basenie.

Od października do maja można zaplanować intensywne zwiedzanie regionu i połączyć je z odpoczynkiem na słońcu, także na plaży. Najchłodniej jest od listopada do lutego. Lazurowe Wybrzeże to nie tropiki, co zaskakuje niektórych turystów.

Zobacz więcej: Pogoda na Lazurowym Wybrzeżu

Gdzie nocować na Lazurowym Wybrzeżu?

Antibes, Lazurowe Wybrzeże

Antibes, Lazurowe Wybrzeże

Turyści najczęściej przyjeżdżają na Lazurowe Wybrzeże z myślą o pięknych plażach. Jeśli szukasz plaż piaszczystych, najlepiej nocować w okolicach Antibes, Cannes, a może nawet też Frejus i Saint-Raphael. Antibes wydaje się najlepszym wyborem, bo jest to urocze miasteczko świetnie skomunikowane z Niceą, Cannes, lotniskiem i innymi atrakcjami w okolicy.

Dobrym wyborem jest też Nicea, stolica Lazurowego Wybrzeża i największe miasto w regionie. Szczególnie, jeśli chcesz dużo zwiedzać transportem publicznym. Większość najciekawszych atrakcji regionu leży w okolicy Nicei i można tam dojechać tanimi autobusami.

Planując wypoczynek z dziećmi można rozważyć kempingi z rozbudowaną infrastrukturą rozrywkową. Najlepsze znajdują się w pobliżu Frejus i Saint-Raphael.

Zobacz więcej: Noclegi na Lazurowym Wybrzeżu

Co jeść na Lazurowym Wybrzeżu?

Regionalna kuchnia oferuje miks francusko – włoski. Zjesz tu świetne pizze i makarony, a także gulasze, kisze, ślimaki i wiele innych wyśmienitych dań. Tradycyjna kuchnia lokalna to wiele prostych przysmaków, ze słynną sałatką nicejską na czele.

Uzupełnieniem posiłku jest oczywiście różowe wino rosé, bardzo popularne na południu Francji.

Zobacz więcej: Co i gdzie zjeść na Lazurowym Wybrzeżu?

Transport publiczny na Lazurowym Wybrzeżu

Po Lazurowym Wybrzeżu można się poruszać autobusami międzymiastowymi (np. 607 z Nicei do Monako oraz 620 z Nicei do Cannes), a także pociągiem regionalnym TER. Autobusy są znacznie tańszą opcją.

Parkingi na Lazurowym Wybrzeżu

Parkingi na Lazurowym Wybrzeżu są świetnie oznakowane. Najczęściej w dużej odległości od parkingu są ustawione tablice z liczbą wolnych miejsc podawaną w czasie rzeczywistym. Niemalże każda atrakcja w regionie ma swój parking. Niestety są to miejsca płatne, a ceny często nie należą do najniższych.

Średnia cena parkowania na dobę wynosi ok. 24-28 euro. Często darmowa jest pierwsza godzina postoju. Opłata za parking na czas zwiedzania dowolnej atrakcji lub miasteczka wynosi zwykle kilka euro. Płatności można regulować kartami i gotówką, w automatach parkingowych, a często także przy bramce podczas wyjazdu z parkingu.

Ile kosztują wakacje na Lazurowym Wybrzeżu?

Na pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Trzeba jednak wiedzieć, że Lazurowe Wybrzeże jest dostępne dla turystów o różnej zasobności portfela. Można spędzić wczasy w regionie tanio, nocując w mieszkaniach prywatnych (np. airbnb), tanich hotelach turystycznych (np. ibis budget) lub na kempingach i podróżować transportem publicznym (bilety w cenie ok. 1,50 euro). Można też oczywiście wynająć drogi nocleg i przemieszczać się taksówkami, a nawet helikopterami.

Jeżeli chcesz spędzić tanio wakacje na Lazurowym Wybrzeżu to rozważ nocleg na kempingu, podróż transportem publicznym, a zakupy spożywcze rób w sklepach Lidl (najtańsza sieciówka we Francji).

Gdzie kupić przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu?

Jedyny na rynku przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu napisany przez Polaka z Lazurowego Wybrzeża z myślą o Polakach tworzę ja. W moim przewodniku znajdziesz mnóstwo przydatnych porad i wskazówek, których nie ma w konkurencyjnych przewodnikach. Szczegóły znajdziesz na stronie LazuroweWybrzeże.pl.

Udostępniam także audioprzewodnik po Lazurowym Wybrzeżu, którego wysłuchanie ułatwi Ci zwiedzanie regionu.

Wybierz przewodnik dla siebie: Sklep na moim blogu LazurowyPrzewodnik.pl

Jak zwiedzać Lazurowe Wybrzeże z polskim przewodnikiem?

Polski przewodnik na Lazurowym Wybrzeżu to świetna opcja zwiedzania dla turystów, którzy chcą poznać region nie tylko od strony historycznej. Moim gościom pokazuję najciekawsze punkty widokowe i atrakcje, opowiadam o życiu we Francji i wskazuję smaczne restauracje. Oprowadzam po Nicei, Monako, Cannes, Antibes, Saint-Tropez, Marsylii i wielu innych miastach w regionie. Zapraszam na wspólne zwiedzanie!

Poznaj ceny zwiedzania ze mną i zamów wycieczkę: skorzystaj z czatu na dole po prawej lub wyślij zapytanie.