Lazurowe Wybrzeże to nie tylko luksusowe jachty i hotele oraz piękne plaże. To także średniowieczne miasteczka, niesamowite punkty widokowe i wiele więcej. Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu.

Atrakcje Lazurowego Wybrzeża to według wielu osób, które jeszcze nigdy nie odwiedziły tego regionu, głównie luksusowe jachty i hotele. Tymczasem wybrzeże pomiędzy Włochami, a Saint-Tropez oferuje więcej ciekawszych miejsc i atrakcji do zobaczenia oraz więcej możliwości spędzenia wolnego czasu.

STOP! Nie zwiedzaj regionu bez mojego przewodnika po Lazurowym Wybrzeżu! Naprawdę Ci się przyda :)

O tym, co warto zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu przeczytasz poniżej. Możesz też wysłuchać odcinka mojego podcastu Życie we Francji, w którym opowiadam o atrakcjach Lazurowego Wybrzeża:

Kolejność poniższych atrakcji jest przypadkowa.

Najważniejsze miasta Lazurowego Wybrzeża

Nicea ze wzgórza Mont Boron

Nicea ze wzgórza Mont Boron

Miast i miasteczek na Lazurowym Wybrzeżu jest mnóstwo, a każde kolejne jest piękniejsze od poprzedniego. Wśród tych największych i najbardziej znanych trzeba wymienić z pewnością: Niceę, Monako, Cannes, Grasse i Saint-Tropez.

Do tej listy można też dodać jeszcze Antibes i Menton, chociaż te dwa miasta wymieniam zwykle na liście średniowiecznych miasteczek w regionie. To kolejna z atrakcji Lazurowego Wybrzeża.

Średniowieczne miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu

Eze Village

Eze Village

Średniowieczne miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu to perełka regionu. Turyści często nie zdają sobie sprawy, że w okolicy Nicei, Monako i Cannes jest tak wiele malutkich miasteczek i wiosek, które od setek lat praktycznie wcale się nie zmieniły.

Wśród tych najpopularniejszych warto wymienić Eze Village, Saint-Paul de Vence i Roquebrune-Cap-Martin. Jest ich tu jednak znacznie więcej. Opisałem je w osobnym artykule: Średniowieczne miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu.

Plaże na Lazurowym Wybrzeżu

Plage de la Garoupe

Plage de la Garoupe

Plaże to jedna z najważniejszych atrakcji w regionie. Niestety nie wszystkie są piękne i wygodne. Np. plaża w Nicei jest kamienista, co nie wszyscy lubią. W poszukiwaniu najładniejszych plaż na pewno warto wybrać się w okolice Antibes, gdzie można liczyć na piasek lub żwirek.

Piaszczyste plaże na Lazurowym Wybrzeżu są w Cannes oraz dalej w stronę Saint-Tropez. Bliżej Nicei warto też zainteresować się żwirkową plażą w Villefranche-sur-Mer oraz plażami w Beaulieu-sur-Mer.

Wybór miejsc do kąpieli morskich i słonecznych jest ogromny. W osobnym artykule opisałem ponad 30 plaż w regionie: Plaże na Lazurowym Wybrzeżu.

Nadmorskie trasy wędrowne

Nadmorska ścieżka dookoła Cap Ferrat

Nadmorska ścieżka dookoła Cap Ferrat

Plaże leżące tuż przy skałach często stanowią początek nadmorskich tras wędrownych po klifach. Spacery brzegiem morza na Lazurowym Wybrzeżu to idealna atrakcja szczególnie wczesną jesienią i późną wiosną, kiedy nie ma dużych upałów, a światło jest wyjątkowe.

Obejść można wszystkie półwyspy w regionie: Cap Martin, Cap d’Ail, Cap Ferrat, Cap de Nice, Cap d’Antibes. Są to trasy o różnym stopniu trudności, ale dostępne dla rodzin z dziećmi. Niestety nie są one przystosowane do zwiedzania z wózkiem lub innym pojazdem na kołach.

Przeczytaj: Nadmorskie wędrówki na Lazurowym Wybrzeżu

Punkty widokowe na Lazurowym Wybrzeżu

Widok z Głowy Psa na Monako

Widok z Głowy Psa na Monako

Punkty widokowe na Lazurowym Wybrzeżu są zwykle dobrze oznaczone. Region można podziwiać z wielu różnych perspektyw i wysokości. Do najładniejszych miejsc należy oczywiście Głowa Psa nad Monako (Tete de Chien), na którą można dojechać samochodem przez miasteczko La Turbie.

Inne ciekawe punkty widokowe znajdują się w Eze Village i nad tym miasteczkiem, na wzgórzu Mont Boron w Nicei oraz na Wzgórzu Zamkowym w tym samym mieście. Z kolei z twierdzy w Roquebrune-Cap-Martin roztacza się wspaniały widok na Monako.

Ciekawe muzea na Lazurowym Wybrzeżu

Muzeum Fernanda Legera w Biot

Muzeum Fernanda Legera w Biot

Wiem, że muzea nie są ulubioną atrakcją turystyczną Polaków. Warto jednak odwiedzić chociaż jedno czy dwa będąc na Lazurowym Wybrzeżu. Wybór jest ogromny, jak chociażby muzea z dziełami Matisse czy Chagalla w Nicei oraz Muzeum Sztuki Naiwnej w Nicei, w którym znajdziemy np. twórczość Nikifora.

Polecam także muzeum Fernanda Legera w Biot oraz oczywiście muzeum Picassa w Antibes. Można nawet odwiedzić willę należąca dawniej do Augusta Renoir, która stoi w Cagnes-sur-Mer.

Nieprzekonanych zachęcam do odwiedzenia jakiegokolwiek muzeum np. w czasie deszczu lub wyjątkowego upału. To dobra okazja, aby schować się w budynku, a przy okazji zobaczyć ciekawe i piękne dzieła.

Wille i ogrody na Lazurowym Wybrzeżu

Ogród Val Rahmeh w Menton

Ogród Val Rahmeh w Menton

Miłośnicy ogrodów i pięknych domów również znajdą dla siebie wiele atrakcji w regionie. Z ogrodów słynie przede wszystkim miasteczko Menton. Warto też odwiedzić ogrody egzotyczne: w Monako i Eze Village.

Szczególnym miejscem jest jednak Villa Ephrussi de Rothschild na półwyspie Cap Ferrat. To nie tylko okazały i zabytkowy dom, który można zwiedzać, ale też wyjątkowe ogrody dookoła niego. Można z nich dostrzec inną willę wartą odwiedzenia – Kerylos w Beaulieu-sur-Mer. Zbudowana w greckim stylu potrafi dosłownie przenieść odwiedzającego w czasie.

Do listy miejsc do odwiedzenia można też dopisać pałac księcia Monako, willę Eilenroc na półwyspie Cap d’Antibes, a także wspomniane wcześniej Muzeum Sztuki Naiwnej w Nicei. Mieści się ono w dawnej willi należącej do biznesmena perfumeryjnego Francoisa Coty.

Przeczytaj: Wille i ogrody na Lazurowym Wybrzeżu

Górskie atrakcje na Lazurowym Wybrzeżu

Górskie atrakcje w pobliżu Nicei

Górskie atrakcje w pobliżu Nicei

Wystarczy ok, 1 godz. i 30 min, aby dojechać z Nicei na ośnieżone zimą stoki narciarskie. Trzeba się kierować do Auron, Isola 2000 lub Valberg. Dojazd jest możliwy nie tylko samochodem, ale i transportem publicznym.

Góry w pobliżu Nicei to atrakcja nie tylko na zimę. Latem są idealnym miejscem na długie wędrówki z pięknymi widokami. Można też skorzystać z letnich torów saneczkowych, np. w La Colmiane.

Przeczytaj: Co robić w górach niedaleko Nicei?

Lazurowe Wybrzeże poza szlakiem

Entrevaux

Entrevaux

Jeżeli znasz już wszystkie najpopularniejsze miejsca i miasta na Lazurowym Wybrzeżu, czas odkryć ukryte perełki regionu! Polecam np. wioski: Saint-Jeannet, w której podobno mieszkały wiedźmy, Gorbio – uzdrowisko założone przez Polaka, Saint-Agnes – najwyżej położoną nadmorską mieścinę w Europie lub rycerskie Entrevaux.

Można też udać się do Peille, w którym nakręcono teledysk do piosenki Erosa Ramazzotti i Tiny Turner Cose Della Vita lub do Luceram słynącego z setek szopek bożonarodzeniowych wystawianych co roku w grudniu. Warto również pojechać w stronę Gréolières, gdzie kręcono sceny pościgów do Jamesa Bonda (GoldenEye).

Przeczytaj: Mało znane miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu

Atrakcje Lazurowego Wybrzeża znajdziesz na mapie Prowansji i Lazurowego Wybrzeża, którą regularnie aktualizuję.

Zobacz również: Atrakcje Prowansji