Punkty widokowe na Lazurowym Wybrzeżu to miejsca, z których można podziwiać najpiękniejsze wschody i zachody słońca oraz krajobrazy w ciągu dnia. W tym artykule znajdziesz spis takich miejsc oraz wskazówki, kiedy najlepiej odwiedzić konkretne punkty widokowe i jak do nich dojechać.

Punkty widokowe na Lazurowym Wybrzeżu to miejsca, z których można podziwiać piękne panoramy i widoki. Większość z nich to oznakowane i oficjalne punkty. Jest jednak wiele miejsc mniej oczywistych, o których wiedzą tylko mieszkańcy regionu.

W tym artykule znajdziesz punkty oficjalne oraz te mniej znane. Do każdego z nich dodałem informację, kiedy najlepiej jest podziwiać dany widok oraz jak można do niego dotrzeć. Wszystkie te punkty widokowe zaznaczyłem na mapie:

Poniższe punkty widokowe na Lazurowym Wybrzeżu są uszeregowane w kolejności od granicy francusko – włoskiej aż do okolic Saint-Tropez.

Punkty widokowe w Menton

Punkt oficjalny w Menton znajduje się oczywiście na szczycie wzniesienia, nad Starym Miastem. Można do niego łatwo dotrzeć pieszo z dołu, ale też dojechać samochodem (dostępny jest niewielki parking). Punkt ten znajduje się tuż obok wejścia na cmentarz Cimetière du Vieux Château.

Adres: 12 Boulevard de Garavan.
Kiedy najlepiej odwiedzić: wschód słońca, potem widok będzie pod słońce, a popołudniem w cieniu.

Oto spodziewany widok:

Menton

Zdecydowanie mniej uczęszczany punkt widokowy w Menton znajduje się tuż przy granicy z Włochami i zaraz obok autostrady. To właśnie z tego miejsca można zobaczyć wspaniały widok na całe Menton oraz półwysep Cap Martin w oddali. Odległość od centrum miasteczka jest jednak dość spora, dlatego aby zrobić dobre zdjęcia potrzebny będzie aparat lub telefon z możliwością zbliżenia.

Można tam dotrzeć samochodem lub pieszo. Spacer z dworca kolejowego Menton Garavan to ok. 1,6 km z przewyższeniem ok 146 m (ok. 25 min spaceru).

Adres: Route de Super Garavan, im wyżej tym lepiej.
Kiedy najlepiej odwiedzić: zdecydowanie rano, kiedy słońce będzie z boku lub za plecami. Potem słońce będzie już tylko przed obiektywem. Może to być też dobre miejsce na zdjęcia o zachodzie słońca, ale nie sprawdzałem.

Oto spodziewany widok:

Menton

Widok z Roquebrune-Cap-Martin

Roquebrune-Cap-Martin to piękne średniowieczne miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu. Jest tu kilka świetnych punktów widokowych, z których można podziwiać księstwo Monako. Pierwszym z nich jest taras dostępny od razu po wejściu do miasteczka. Idąc w górę dotrzemy aż do twierdzy Grimaldich (wstęp płatny), z której rozpościera się najlepszy widok na okolicę.

Kiedy najlepiej odwiedzić: przedpołudniem.

Oto spodziewany widok:

Widok z twierdzy w Roquebrune-Cap-Martin

Widok na Monako w stronę Nicei

Jadąc z Roquebrune do La Turbie mija się bardzo ładny widok na Monako. Niestety w jego pobliżu nie ma zbyt wielu miejsc parkingowych, dlatego najlepiej udać się tam skuterem.

Adres: okolice 134 Avenue Agerbol, 06190 Roquebrune-Cap-Martin, w pobliżu hotelu The Maybourne Riviera.
Kiedy najlepiej odwiedzić: przedpołudniem.

Oto spodziewany widok:

Widok na Monako

Punkty widokowe w Monako

W Monako jest sporo różnych punktów widokowych. Najpopularniejszy jest z pewnością ten obok pałacu księcia, z którego widać port i dzielnicę Monte Carlo. Warto wiedzieć, że po drugiej stronie wzgórza, na którym stoi pałac, też są świetne widoki. Można stamtąd podziwiać dzielnicę Fontvieille.

Inny ciekawy punkt widokowy w Monako znajduje się w Monte Carlo i pozwala podziwiać port i Stare Miasto z pałacem oraz skałę Głowa Psa. Wystarczy wejść na tarasy za kasynem (to m.in. dach hotelu Fairmont), by zobaczyć ten widok.

Monako

Kiedy najlepiej odwiedzić: zależy od punktu widokowego, ale podczas zwiedzania księstwa na pewno trafimy na kilka różnych punktów widokowych, które zapewnią świetne widoki i dobre światło.

Głowa Psa nad Monako

Głowa Psa (Tete de Chien) to skała wznosząca się 550 m n.p.m. i górująca nad Monako. Niemalże na sam jej szczyt można dojechać samochodem (droga jest zamknięta ok. 400 m przed końcem, jest tam darmowy parking). Z góry roztacza się jeden z najlepszych widoków na Lazurowym Wybrzeżu. Można go podziwiać o każdej porze dnia i naprawdę warto!

Na Głowę Psa można dotrzeć też bez samochodu. Ścieżka wędrowna prowadzi tam z Cap d’Ail (co oznacza wędrówkę pod górę), ale także z miasteczka La Turbie, do którego można dojechać autobusem z Monako czy Nicei.

Adres: Route de la Tête de Chien, 06320 La Turbie.
Kiedy najlepiej odwiedzić: o każdej porze dnia. Aby zobaczyć Monako w słońcu lepiej dotrzeć tu najpóźniej wczesnym popołudniem. Potem Głowa Psa rzuca cień na księstwo (zależy od pory roku).

Oto spodziewany widok:

Monako z Głowy Psa

Ogród egzotyczny w Eze Village

Widok z ogrodu egzotycznego w Eze Village dosłownie zapiera dech w piersi. Warto zapłacić kilka euro, aby móc podziwiać panoramę, która zachwyciła także Fryderyka Nietzsche. Właśnie tu dokończył on swoje dzieło Tako rzecze Zaratustra. Z góry doskonale widać przede wszystkim półwysep Cap Ferrat nazywany także półwyspem miliarderów.

Do Eze Village można dojechać autobusem z Nicei. Jeśli dojedziemy samochodem, należy liczyć się z problemem z miejscami parkingowymi. Wielopoziomowy parking jest w budowie, a w centrum jest tylko mały i drogi parking. W sezonie dostępny jest parking poza miasteczkiem (dobrze oznakowany) z wahadłowym autobusem do centrum.

Adres: spacerujemy po Eze Village na sam szczyt miasteczka.
Kiedy najlepiej odwiedzić: przedpołudniem, kiedy słońce jest z tyłu lub z boku.

Oto spodziewany widok:

Widok z ogrodu egzotycznego w Eze Village

Widok z parku nad Eze Village

Ogród egzotyczny to nie jedyny punkt widokowy w Eze. Mając samochód (lub dużo sił) można dotrzeć na znacznie wyżej położony punkt widokowy. Mowa o punkcie przy Fort de la Revère, który stoi na wzgórzu nad Eze. Można stąd podziwiać okolicę z wysokości prawie 700 m n.p.m, a przy okazji także udać się na przyjemną wędrówkę z widokami.

Adres: 2680 Route de la Revere, 06360 Èze.
Kiedy najlepiej odwiedzić: rano, są tu stoły piknikowe, zatem można zabrać śniadanie. To również ciekawe miejsce na zachód słońca, ale uwaga – droga kołowa na szczyt jest zamykana na noc.

Oto spodziewany widok:

Widok na Eze Village

Widok na Villefranche-sur-Mer ze średniego kornisza

Oficjalny punkt widokowy jest oznaczony i znajduje się tuż przy drodze nazywanej średnim korniszem, która prowadzi z Nicei do Monako. Niestety drzewa zasłaniają tu większość panoramy. W tym miejscu można zostawić pojazd na niewielkim parkingu, a potem warto wrócić pieszo w stronę Nicei, zaledwie ok. 200-300 m, aby podziwiać wyjątkową panoramę na Villefranche, Cap Ferrat i Mont Boron.

Adres: 86 Bd de la Corne d’Or, 06230 Villefranche-sur-Mer (adres tego lepszego punktu).
Kiedy najlepiej odwiedzić: przez cały dzień, chociaż najlepsze światło będzie tu rano i popołudniem.

Oto spodziewany widok:

Villefranche-sur-Mer

Widok na Cap Ferrat z Mont Boron

Mont Boron to wzgórze w Nicei, na które można dojechać autobusem nr 33. Warto dotrzeć w okolice Fort du Mont Alban, bo właśnie tam znajduje się wspaniały punkt widokowy. Widać stąd miasteczko Villefranche-sur-Mer, półwysep Cap Ferrat oraz wybrzeże aż do Monako. Po drodze do tego miejsca mija się nawet willę należącą do Eltona Johna.

Adres: Chemin du Fort du Mont Alban, 06000 Nice.
Kiedy najlepiej odwiedzić: to miejsce idealne na wschód słońca, a także popołudnie. Można stąd również podziwiać zachód słońca, ale wtedy trzeba stanąć po drugiej stronie fortu, z widokiem na Niceę.

Oto spodziewany widok:

Widok z Mont Boron na Villefranche

Widok na Niceę z Mont Boron

Inny fantastyczny punkt widokowy na Mont Boron znajduje się niedaleko miejsca opisanego wyżej. To spory balkon z widokiem na całą Niceę, głównie na Stary Port i Wzgórze Zamkowe. Można tu spotkać mieszkańców miasta podczas wieczornego apero z widokiem. Jeździ tu autobus miejski nr 33. Mieszkańcy parkują swoje pojazdy na samym zakręcie przy punkcie widokowym, aczkolwiek jest tam miejsce na maksymalnie 2 pojazdy.

Adres: Route Forestière du Mont-Boron, 06300 Nice (wjeżdżając z Corniche André de Joly zatrzymujemy się na zakręcie na górze).
Kiedy najlepiej odwiedzić: przedpołudniem. Potem Stary Port chowa się w cieniu Wzgórza Zamkowego. O ile nam to nie przeszkadza, miejsce to będzie przyjemne także na zachód słońca.

Oto spodziewany widok:

Widok z Mont Boron na Niceę

Nicea z dolnego kornisza

Jadąc z Nicei w stronę Villefranche-sur-Mer i Monako tzw. dolnym korniszem (Boulevard Carnot) znajdziemy bardzo ładny punkt widokowy na miasto. Tuż przed nim jest zatoczka dla samochodów, skąd turyści podziwiają widok nieco zasłonięty płotem i krzakami. Wystarczy przejść 50 m chodnikiem w górę, aby podziwiać widok bez żadnych przeszkód. W dodatku stojąc obok willi należącej dawniej do Seana Connery’ego.

Warto wiedzieć, że ten punkt widokowy ma też drugi poziom. Wystarczy przejść przez ulicę i wygodnym podejściem dotrzeć na Boulevard du Mont-Boron, skąd można podziwiać ten sam widok, ale z innej perspektywy.

Adres: 114 Bd Carnot, 06300 Nice.
Kiedy najlepiej odwiedzić: to miejsce jest idealne na podziwianie zachodu słońca, ale można je odwiedzić przez cały dzień.

Oto spodziewany widok:

Nicea z dolnego kornisza

Nicea ze Wzgórza Zamkowego (port i miasto)

Wzgórze Zamkowe w Nicei to główny punkt widokowy na miasto i chyba najpopularniejszy w regionie. Widoki można tu podziwiać z wielu różnych miejsc: nad wodospadem, z wieży Bellanda, przy windzie, po drugiej stronie wzgórza patrząc na Stary Port i Mont Boron. Na wzgórze można wejść pieszo lub wjechać windą, która znajduje się pod schodami przy Promenadzie Anglików.

Kiedy najlepiej odwiedzić: widok na Stare Miasto w Nicei, czyli ten najbardziej pocztówkowy, najlepiej podziwiać przedpołudniem, kiedy słońce jest z tyłu lub z boku. Stary Port jest dobrze oświetlony przez większą część dnia.

Oto spodziewane widoki:

Nicea z północy

Ten punkt widokowy na miasto to najbardziej nie-turystyczne miejsce z piękną panoramą, jakie można znaleźć. Widok jest świetny, dojazd łatwy (autem z parkingiem tuż obok lub autobusem 84, przystanek Saint-Charles / Mont Gros i potem kawałek pod górkę), a w dodatku można się pochwalić oryginalną fotką z Nicei.

Adres: 131 Boulevard Bischoffsheim, 06300 Nicea
Kiedy najlepiej odwiedzić: poranek, późne popołudnie, zachód słońca.

Oto spodziewany widok:

Widok w Nicei

Mont Chauve

To najwyżej położony punkt widokowy w okolicy, w dodatku łatwo dostępny. Na zbocze wzgórza Mont Chauve można dojechać samochodem, a potem wystarczy spacer asfaltową drogą na szczyt, aby móc podziwiać widoki z wysokości 853 m n.p.m. Warto zabrać ze sobą kosz piknikowy, bo jest tam dużo miejsca na odpoczynek.

Adres: Route du Mont-Chauve (jedziemy na samą górę).
Kiedy najlepiej odwiedzić: przez cały dzień.

Oto spodziewany widok:

Mont Chauve

Zamek w Cagnes-sur-Mer

Widok z wieży zamku w Cagnes-sur-Mer to płatny punkt widokowy. Trzeba kupić bilet wstępu, aby móc zwiedzić wnętrze budynku i ekspozycje, a wejście na wieżę jest w cenie biletu. Z góry można zobaczyć całe miasteczko i okolicę.

W pobliżu jest płatny parking. Do Cagnes można dojechać np. autobusem 9 i 620 z Nicei oraz pociągiem.

Adres: Place du Château, 06800 Cagnes-sur-Mer
Kiedy najlepiej odwiedzić: przez cały dzień, w godzinach otwarcia muzeum

Oto spodziewany widok:

Cagnes-sur-Mer z wieży zamku

Punkt widokowy na Saint-Paul de Vence

Oficjalny punkt widokowy w Saint-Paul de Vence znajduje się na końcu miasteczka i pozwala zobaczyć panoramę w kierunku lotniska w Nicei i Antibes. Moim zdaniem znacznie lepszy widok można jednak podziwiać z punktu widokowego przed miasteczkiem. Niewielu turystów dociera w to miejsce.

Aby tam dotrzeć wystarczy wejść nieco pod górkę tuż obok kaplicy św. Klary, która stoi na skrzyżowaniu przed miasteczkiem. Po kilku minutach dotrzemy do miejsca, z którego Marc Chagall obserwował i malował miasteczko.

Do Saint-Paul można dojechać z Nicei autobusem 655 lub samochodem. Płatny parking znajduje się tuż obok wejścia na opisany punkt widokowy.

Adres: 126 Chemin de Sainte-Claire, 06570 Saint-Paul-de-Vence.
Kiedy najlepiej odwiedzić: popołudniem i pod wieczór.

Oto spodziewany widok:

Saint-Paul de Vence

Baou de Saint-Jeannet

Na wzniesienie nad miasteczkiem Saint-Jeannet można wejść ścieżką, ale nie jest to trasa dla wszystkich. Trzeba się przygotować na miejscami stromą wspinaczkę i oczywiście wyposażyć w odpowiednie buty, a także zabrać jedzenie i picie. Nagrodą za wędrówkę będą widoki z wysokości 802 m n.p.m.

Do Saint-Jeannet można dojechać autobusem 54 z Saint-Laurent-du-Var oraz samochodem. Parking znajduje się przed miasteczkiem. W weekendy bywa zatłoczony, bo wędrówki po okolicznych wzniesieniach należą do popularnej atrakcji wśród mieszkańców regionu.

Adres: Saint-Jeannet, na górę prowadzą znaki.
Kiedy najlepiej odwiedzić: przez cały dzień.

Oto spodziewany widok:

Baou de Saint-Jeannet

Gourdon

Gourdon to miasteczko o którym wspominam w artykule o średniowiecznych miasteczkach na Lazurowym Wybrzeżu. Taras w Gourdon zapewnia wspaniały widok na całą okolicę i zdecydowanie leży poza głównym szlakiem turystycznym. Przy okazji wizyty tam można również zobaczyć piękny kanion Loup z wodospadami.

Adres: Gourdon.
Kiedy najlepiej odwiedzić: przez cały dzień.

Oto spodziewany widok:

Gourdon

Widok z Super Cannes

Punkty widokowe w Cannes znajdują się w centrum miasta, na wzgórzu z kościołem Matki Bożej (Église Notre-Dame d’Espérance). Można podziwiać miasto z tarasu obok kościoła, a nawet wejść do muzeum eksploracji świata i zobaczyć wspaniały widok z wieży (wstęp płatny).

Jest jednak w Cannes ciekawy punkt widokowy, o którym nie wie większość turystów. Wystarczy podjechać samochodem lub skuterem w pobliże 31 Chemin des Collines.

Adres: 31 Chemin des Collines, Cannes.
Kiedy najlepiej odwiedzić: rano lub pod wieczór.

Oto spodziewany widok:

Punkt widokowy z Super Cannes

Widok z muzeum w Cannes

To właśnie ten wspomniany wyżej widok z wieży muzeum eksploracji świata w Cannes. Warto zapłacić kilka euro za wstęp, bo z góry doskonale widać całe miasto oraz pobliskie Wyspy Leryńskie. Trzeba jednak pamiętać, że wieża jest nieczynna, jeśli wieje silny wiatr. Pracownicy muzeum informują o tym przed zakupem biletu.

Do Cannes można dojechać autobusem 620 i pociągiem z Nicei.

Adres: 6 Rue de la Castre, 06400 Cannes.
Kiedy najlepiej odwiedzić: przez cały dzień. Jeśli chcemy mieć dobry widok na miasto, ze słońcem za plecami to trzeba być późnym popołudniem.

Oto spodziewany widok:

Cannes z wieży muzeum

Masyw Esterel

Masyw Esterel to wspaniałe skały pomiędzy Theoule-sur-Mer, a Saint-Raphael. Już z nadmorskiej drogi można tam podziwiać wyjątkowe widoki, a darmowe parkingi (w sezonie zatłoczone) znajdują się co kawałek.

Można też oczywiście udać się na jedną z wielu tras wędrownych po masywie, a nawet wjechać samochodem na jedno z jego wzniesień. Wystarczy wjechać na Rue du Gratadis i jechać przed siebie.

Adres: Rue du Gratadis, 83700 Saint-Raphaël.
Kiedy najlepiej odwiedzić: przez cały dzień, najładniejsze kolory będą przed zachodem słońca.

Oto spodziewany widok:

Masyw Esterel

Saint-Tropez

Punkt widokowy w Saint-Tropez znajduje się tuż obok centrum miasteczka, na niewielkim wzniesieniu. Bardzo łatwo można tam podejść w trakcie zwiedzania. Trzeba się kierować na muzeum morskie, ale zamiast wchodzić na jego teren, stajemy tuż przy murach cytadeli z widokiem na morze i miasteczko. To właśnie stąd można zrobić bardzo pocztówkowe zdjęcie, z widokiem na wieżę kościoła.

O tym, jak dojechać do Saint-Tropez napisałem w artykule o miasteczku.

Adres: Montée de la Citadelle, 83990 Saint-Tropez.
Kiedy najlepiej odwiedzić: przedpołudniem.

Oto spodziewany widok:

Punkt widokowy w Saint-Tropez

Gassin

Gassin to jedno z miasteczek w pobliżu Saint-Tropez. Leży ono dość wysoko nad poziomem morza, a główny punkt widokowy znajduje się na budynku informacji turystycznej. Parking dla samochodów jest tuż obok. Z Gassin można podziwiać piękny widok na zatokę Saint-Tropez.

Adres: 20 place Léon Martel, 83580 Gassin.
Kiedy najlepiej odwiedzić: popołudniem.

Oto spodziewany widok:

Widok w stronę Saint-Tropez z Gassin

Jeżeli znasz inne ciekawe punkty widokowe na Lazurowym Wybrzeżu, a nie ma ich na mojej liście, napisz o nich koniecznie w komentarzu poniżej!