Jakie atrakcje dla dzieci na Lazurowym Wybrzeżu warto odwiedzić podczas urlopu? Gdzie zabrać dzieci w Nicei, Monako i innych miastach? Oto lista atrakcji.

Lazurowe Wybrzeże oferuje całkiem sporo atrakcji dla dzieci. Planując letni wypoczynek w regionie szukamy oczywiście przede wszystkim piaszczystych plaż, aby dzieci mogły budować zamki i wygodnie się bawić. Takie plaże można znaleźć np. w Antibes i Cannes.

W moim przewodniku opisałem aż 33 plaże na Lazurowym Wybrzeżu i dodałem zdjęcia, aby łatwo było wybrać najlepsze miejsce do wypoczynku dla rodziny.

To ci się z pewnością przyda: przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu z pomysłami na zwiedzanie!

Jakie jeszcze atrakcje dla dzieci na Lazurowym Wybrzeżu warto odwiedzić i co robić, kiedy pada deszcz? Sprawdź poniżej.

Atrakcje dla dzieci w Nicei

W Nicei jest całkiem sporo atrakcji dla dzieci. Są to ciekawe place zabaw, rewelacyjne fontanny, wytwórnie cukierków i atrakcje sportowe.

Pierwsza fantastyczna atrakcja dla dzieci w Nicei znajduje się w samym centrum miasta, tuż obok Placu Massena. To fontanna Lustro Wody (Miroir d’eau). Jest to wielki plac z płytką (zaledwie kilka cm) wodą, z której co chwilę strzelają w górę słupy wody. Woda jest chlorowana, a fontanna przyciąga latem tłumy dzieciaków.

Fontanna dla dzieci w centrum Nicei

Fontanna dla dzieci w centrum Nicei

Lustro Wody jest początkiem promenady spacerowej. W jej dalszej części znajduje się świetny plac zabaw dla dzieci. Tworzą go m.in. ogromne drewniane stworzenia morskie, np. wieloryb, ośmiornice i delfiny. To kolejna atrakcja dla najmłodszych w centrum miasta.

Plac zabaw znajduje się też w innej popularnej części Nicei. Mam na myśli Wzgórze Zamkowe, z którego można podziwiać najlepsze widoki na miasto. Wznosi się tam ogromna pajęczyna, po której starsze dzieci uwielbiają się wspinać. Tuż obok jest kawiarenka, w której mogą odpocząć rodzice.

Z dziećmi w Nicei warto też odwiedzić Park Phoenix (405 Promenade des Anglais). To miejsce znajduje się w okolicy lotniska, można tam dojechać z centrum tramwajem T2 (przystanek Park Phoenix). W parku jest mini zoo, a także ogromna szklarnia z lasem tropikalnym i flamingami. Poza tym jest też dużo trawy i ciekawych zakątków do zabawy. Wstęp płatny, dodatkowe informacje: parc-phoenix.org.

W Nicei nie można też przegapić wytwórni cukierków i czekoladek Confiserie Florian (14 Quai Papacino, w Starym Porcie). Można tam zobaczyć, jak powstają słodkie pyszności i oczywiście skosztować gotowe wyroby.

Francja słynie ze swoich pięknych karuzeli i nie brakuje ich oczywiście na Lazurowym Wybrzeżu. Niektóre są rozstawiane sezonowo, a inne działają przez cały rok. Piękna piętrowa karuzela w Nicei stoi przez cały rok przy ogrodach Alberta I w ścisłym centrum Nicei (tuż obok Placu Massena).

Park Phoenix

Park Phoenix

Dwie ostatnie polecane atrakcje dla dzieci w Nicei znajdują się poza centrum. To stadion piłkarski Allianz Riviera, na którym Polacy grali w trakcie EURO 2016, a na co dzień gra nicejska drużyna OGC Nice. Można tam dojechać z centrum Nicei tramwajem T2, a potem T3.

Tuż obok stadionu znajduje się Narodowe Muzeum Sportu. Obie atrakcje powinny zadowolić młodych fanów piłki nożnej i innych dyscyplin sportowych. Dodatkowe informacje na stronie stadionu: allianz-riviera.fr.

Atrakcje dla dzieci w Monako

Atrakcje dla dzieci w Monako to przede wszystkim okazałe oceanarium, jaskinia w ogrodzie egzotycznym, niewielkie zoo, kolekcja samochodów księcia i stadion piłkarski. Wszystkie te miejsca będą równie ciekawe dla dorosłych.

Oceanarium w Monako

Oceanarium w Monako

Oceanarium w Monako to piękny budynek wzniesiony ponad 100 lat temu na wzgórzu ze Starym Miastem. W jego wnętrzach można podziwiać akwaria z morskimi stworzeniami, a także eksponaty związane z podróżami księcia Alberta I, fundatora muzeum. Są też wystawy multimedialne. Wizyta w tym miejscu może być dobrą atrakcją w czasie deszczu. Można tu spędzić bez problemu nawet 2 godz. Dodatkowe informacje i bilety: oceano.org.

Ogród egzotyczny w Monako nie jest może szczególnie ciekawą atrakcją dla najmłodszych, ale już jaskinia, która znajduje się na jego terenie może ich zainteresować. Ogród zwiedzamy samodzielnie, a wejście do jaskini odbywa się z przewodnikiem, cyklicznie w ciągu dnia. Tuż obok ogrodu znajduje się Muzeum Antropologiczne, w którym można zobaczyć ogromnego mamuta. Na wszystkie te atrakcje obowiązuje jeden bilet wstępu. Dodatkowe informacje: jardin-exotique.mc.

Oceanarium w Monako

Oceanarium w Monako

Zoo w Monako (Jardin Animalier de Monaco) znajduje się obok sporego centrum handlowego, na skalnej półce tuż pod pałacem księcia. Dzieci mogą tam zobaczyć na żywo przede wszystkim zwierzęta udomowione, bo Monako nie chce przetrzymywać w klatkach dzikich zwierząt. Są tam również zwierzęta porzucone i odebrane przez celników. Wstęp płatny, dodatkowe informacje: palais.mc.

Kolekcja samochodów księcia Monako jest dostępna w centrum Monako, w porcie tuż obok basenu i trasy F1 (54 route de la Piscine). Podczas zwiedzania można odnieść wrażenie, że jest to muzeum samochodów i powozów. Faktycznie jest to garaż księcia Monako, bo wszystkie auta są na chodzie. Młodzi i starsi fani motoryzacji z pewnością będą tu w raju. Wstęp płatny, dodatkowe informacje: palais.mc.

Oceanarium w Monako

Oceanarium w Monako

Stadion Ludwika II w Monako, na którym gra klub AS Monaco to atrakcja dla fanów sportu. Obiekt można zwiedzić w sezonie letnim podczas krótkiego spaceru z przewodnikiem (odpłatnie). Dodatkowe informacje: stadelouis2.mc.

Pozostałe atrakcje dla dzieci na Lazurowym Wybrzeżu

Poniższe atrakcje dla dzieci znajdują się w różnych miejscach między Niceą, a Saint-Tropez. Ich kolejność jest przypadkowa.

Atrakcje wodne

Chyba największym parkiem wodnym w regionie jest Marineland w Antibes. To w zasadzie kilka parków obok siebie. Jest tam oceanarium z delfinami i orkami, jest park wodny ze zjeżdżalniami i basenami, mini zoo, a także park dinozaurów. To atrakcja na cały dzień. Dodatkowe informacje i bilety: marineland.fr.

Marineland Antibes

Marineland Antibes

Drugi park wodny nazywa się Aqualand i znajduje obok Frejus. Baseny, zjeżdżalnie i inne atrakcje umilą tu cały dzień. Strona internetowa: aqualand.fr.

Parki rozrywki

Les Village des Fous – ogromny plac zabaw w Villeneuve-Loubet to tory przeszkód, trampoliny, zjeżdżalnie, labirynty i mnóstwo innych atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Strona internetowa: levillagedesfous.com.

Tuż obok jest z kolei park leśny z linami, wiszącymi drabinkami i innymi tego typu atrakcjami. Nazywa się Les Bois des Lutins: leboisdeslutins.com.

Marineland Antibes

Marineland Antibes

Kolejnym placem zabaw dla dzieci z trampolinami, zjeżdżalniami, tyrolkami i innymi atrakcjami jest Ludiparc. Znajduje się on w lesie za La Colle-sur-Loup, strona internetowa: ludiparc.fr.

Park rozrywki w stylu wesołego miasteczka znajduje się też zaraz obok wspomnianego wcześniej Marinelandu, dosłownie po drugiej stronie ulicy. To Antibes Land Park: antibesland.fr.

Spore wesołe miasteczko jest również w pobliżu Saint-Tropez. Nazywa się Azur Park: azurpark.fr.

Wytwórnia cukierków

Wytwórnia cukierków

Park rozrywki, a raczej nieco większy plac zabaw, dostępny jest również w Menton. To Koaland, dodatkowe informacje: koaland.fr.

Są w regionie też dwa wewnętrzne parki z trampolinami. To Jump Area w Cannes la Bocca (jumparea06.com) i Urban Jump w Vallauris (urban-jump.com).

Pozostałe atrakcje

Z dziećmi warto też zwiedzić Port-Grimaud. To miasteczko zbudowano tak, aby przypominało Wenecję. Atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością możliwość pływania po kanałach elektrycznymi motorówkami. Sterowanie nimi jest bardzo proste – z niewielką pomocą poradzą sobie z tym nawet starsze dzieci (przed rejsem warto oczywiście zapytać obsługę o szczegóły).

Rezerwat żubrów

Rezerwat żubrów

Wśród atrakcji dla dzieci nie mogłem też pominąć wspaniałego rezerwatu z żubrami, sarnami i innymi leśnymi zwierzętami. Tym bardziej, że wspomniane żubry są tu reprodukowane z osobników z polskiej Białowieży. Mowa o Réserve Biologique des Monts d’Azur (2651 Rte des Châteaux, 06750 Andon). Trzeba tam jechać samochodem ponad godzinę z Nicei, ale sama trasa jest rewelacyjna (kręcono tu sceny do GoldenEye!), a rezerwat zbliża człowieka do natury. Strona internetowa: reserve-biologique.com. Uwaga: to atrakcja dla dzieci od 6 lat.

Po drodze do rezerwatu, jadąc przez niewielki kanion Loup można się zatrzymać w wytwórni cukierków i czekoladek Confiserie Florian (Le Pont du Loup, 06140 Tourrettes-sur-Loup), tej samej, o której wspominałem przy okazji atrakcji dla dzieci w Nicei. Wytwórnia w Pont-du-Loup jest jednak położona w znacznie ładniejszym otoczeniu, a linia produkcyjna jest tu większa.

Szukając rozrywki dla dzieci można też odwiedzić zoo niedaleko Frejus: zoo-frejus.com.

Znasz inne atrakcje dla dzieci na Lazurowym Wybrzeżu? Koniecznie napisz o nich w komentarzu poniżej!