Prowansja to bardzo różnorodna kraina, z morzem, górami, polami lawendy i uroczymi miasteczkami. Nie można się tu nudzić nawet podczas długiego urlopu. Oto atrakcje Prowansji, które warto zobaczyć!

Atrakcje Prowansji to nie tylko bajeczne pola lawendy i romantyczne kamienne miasteczka oraz winnice. Największą zaletą tego regionu jest jego ogromna różnorodność. Prowansja ma dostęp do Morza Śródziemnego oraz Alp Nadmorskich, a pomiędzy nimi znajdują się niezwykle piękne przyrodniczo tereny.

Nadal nie masz mojego przewodnika po Prowansji? Sprawdź ile Cię omija!

Prowansję najlepiej zwiedzać od wiosny do jesieni, ale warto wtedy zobaczyć coś więcej niż Lazurowe Wybrzeże z Niceą, Cannes, Monako i Saint-Tropez. Poza Marsylią, Aix-en-Provence i Awinionem też jest mnóstwo pięknych miejsc do zobaczenia, jak chociażby Cassis i najwyższy klif Francji Cap Canaille oraz niesamowite śródziemnomorskie fiordy Calanques.

Jeśli dostrzegasz już różnorodność tego regionu i zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Prowansji – oto atrakcje, których nie można pominąć! Kolejność przypadkowa.

Pola lawendy

Pole lawendy w pobliżu Valensole, Prowansja

Pole lawendy w pobliżu Valensole, Prowansja

Pola lawendy to oczywiście pierwsza atrakcja, z której słynie Prowansja. Kiedy słyszymy nazwę regionu, od razu mamy przed oczami lawendowe dywany, w których każdy chciałby się sfotografować. Nie jest to jednak atrakcja dostępna w całej Prowansji i przez cały rok.

Najpiękniejsze pola lawendy znajdują się w okolicach miasteczka Valensole i kwitną od połowy czerwca do połowy lipca. Później też można jeszcze oglądać lawendowe pola w Prowansji, ale ich kolor nie będzie już tak intensywny, jak na początku lipca.

Romantyczne miasteczka

Gordes, urocze miasteczko w Prowansji

Gordes, urocze miasteczko w Prowansji

To w zasadzie wsie, a nie miasta, ale i tak nazywane są miasteczkami. Mowa o tych wszystkich kamiennych grodach i osadach, które są tak niewielkie, że można je przejść całe w 15 minut, a zarazem tak urocze, że chce się spędzić wiele godzin pomiędzy kamiennymi domami i brukowanymi uliczkami pamiętającymi poprzednie stulecia.

Do najładniejszych miasteczek w Prowansji należą chociażby: Gordes, Lacoste, Lourmarin, Bonnieux, Baux-de-Provence, Eze Village i Saint-Paul de Vence. Jest ich jednak znacznie więcej i chociaż wszystkie są do siebie podobne, każde wyróżnia się czymś wyjątkowym. A to niezwykły widok na okolicę, a to pięknie ukwiecony plac w centrum, gdzie indziej z kolei sławny mieszkaniec w przeszłości…

Winnice i gaje oliwne

Niezwykła piwniczka w Château Font du Broc

Niezwykła piwniczka w Château Font du Broc

Turyści często sądzą, że winnice powinni odwiedzać tylko ludzie znający się na winie. Nic bardziej mylnego! Prowansalskie winnice to często piękne miejsca, z uroczymi fontannami, położone pomiędzy polami winorośli, po których można spacerować z całą rodziną! Na dorosłych czeka też najczęściej darmowa degustacja win, których wcale nie trzeba potem kupić. Wizyta w winnicy to przyjemność nawet dla osób, które nie piją alkoholu i możliwość zdobycia nowej wiedzy.

Duże winnice często uprawiają także gaje oliwne i produkują własną oliwę. Można ją degustować i kupić na miejscu.

Kanion Verdon

Kanion Verdon, Prowansja

Kanion Verdon, Prowansja

Kanion Verdon to drugi największy kanion w Europie i jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji we Francji. Szczęśliwie znajduje się w Prowansji i można do niego dojechać samochodem w zaledwie ok. 2 godziny z Nicei. Kanion, który ciągnie się przez 21 km, utworzyła rzeka Verdon. W miejscu, w którym wpływa ona do jeziora św. Krzyża (o lazurowym kolorze) można wypożyczyć sprzęt wodny i wpłynąć do kanionu.

Samochodowy objazd kanionu to atrakcja czasami mrożąca krew w żyłach. Trasa biegnie nad ogromnymi przepaściami i jest naprawdę malownicza. Po drodze można się co chwilę zatrzymywać na punktach widokowych, by podziwiać ten niezwykły twór natury.

Szlak ochry

Szlak ochry, jedna z atrakcji w Prowansji

Szlak ochry, jedna z atrakcji w Prowansji

Za nieco marsjańskie klimaty w Prowansji odpowiada ochra. Ta skała (a właściwie zwietrzelina) o charakterystycznym kolorze utworzyła bardzo ciekawe formy przede wszystkim w regionie Luberon. Na szlaku ochry w Prowansji leży m.in. urocze miasteczko Roussillon.

Ochrę w Prowansji można podziwiać spacerując w lesie, a także w dawnej kopalni tego materiału (Les Mines de Bruoux).

Szlak artystów

Szlak artystów w Prowansji

Szlak artystów w Prowansji

Prowansja od dawna przyciąga artystów z całego świata. Niezwykły błękit nieba i fantastyczne światło doceniali i doceniają najwięksi twórcy. To w Prowansji tworzyli m.in. Picasso, Cezanne, Renoir i van Gogh. Wiele z najbardziej rozpoznawalnych obrazów powstało właśnie na południu Francji.

Zwiedzając Prowansję szlakiem artystów można udać się chociażby do Aix-en-Provence, które nazywane jest miastem Cezanne’a lub do Arles i Saint-Rémy-de-Provence, gdzie swoje największe dzieła namalował Vincent van Gogh (a przy okazji obciął sobie tam ucho). Szukając śladów Picassa należy odwiedzić Antibes i Vallauris, a willa Auguste Renoir stoi w Cagnes-sur-Mer, niedaleko  Nicei.

Antyczne ruiny

Pont du Gard, antyczne atrakcje Prowansji

Pont du Gard, antyczne atrakcje Prowansji

Pierwsi w Prowansji zagościli Grecy, ale to przede wszystkim Rzymianie zbudowali miasta, które stoją do dzisiaj. Antyczne ruiny można oglądać na przykład w nicejskiej dzielnicy Cimiez, we Frejus, a także bliżej Awinionu. To tam znajduje się ogromne wykopalisko archeologiczne Glanum, a po drugiej stronie Rodanu stoi monumentalny akwedukt Pont du Gard (chociaż właściwie jest to już Oksytania).

Z dobrze zachowanych i wciąż używanych aren słyną z kolei Arles i Nimes. W poszukiwaniu śladów przeszłości warto też odwiedzić miasteczko Vaison-la-Romaine oraz Orange, w którym znajduje się jeden z najlepiej zachowanych (i wciąż używanych!) teatrów antycznych na świecie.

Rezerwaty zwierząt

Rezerwat żubrów niedaleko Nicei

Rezerwat żubrów niedaleko Nicei

Flamingi, dzikie konie i byki, a także mnóstwo gatunków ptaków to stali bywalcy parku regionalnego Camargue. Ten niezwykły rezerwat znajduje się u ujścia Rodanu do morza i powstał dzięki naniesionym przez rzekę mułom. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie można obserwować dziko żyjące zwierzęta.

Jest w Prowansji także farma krokodyli (chociaż bardziej przypomina zoo), a także rezerwat żubrów (La Réserve animalière des Monts d’Azur), w dodatku reprodukowanych z osobników z Puszczy Białowieskiej. Razem z nimi na dużym terenie przypominającym amerykańską prerię żyją Konie Przewalskiego i leśne zwierzęta, takie jak sarny i jelenie.

Zamki i pałace

Pałac w Lourmarin

Pałac w Lourmarin

Zamek należący dawniej do niesławnego markiza de Sade, od którego powstał wyraz sadyzm (Lacoste), piękny pałac w Lourmarin, ruiny zamku na skale w Baux de Provence i okazała twierdza w Tarascon to tylko 4 z całej masy zamków i pałaców wciąż znajdujących się w Prowansji.

Niestety wiele takich obiektów zostało rozebranych w XVIII w. na polecenie króla Francji Ludwika XIV albo zostały zniszczone w czasie wojen. Wciąż jednak można podziwiać mnóstwo zamków i pałaców na szlaku takich budowli w Prowansji. Niektóre to tylko ruiny, po innych – jak po twierdzy w Nicei, nie został żaden ślad poza rycinami, a jeszcze inne stoją i służą do dziś.

Miejsca kultu

Grota św. Marii Magdaleny

Grota św. Marii Magdaleny

O religijnych korzeniach Prowansji świadczą przede wszystkim liczne wioski i miasteczka nazwane od imion świętych, jak chociażby Saint-Rémy-de-Provence, Saint-Tropez, Saint-Maximin-la-Sainte-Baume oraz Saintes-Maries-de-la-Mer. Ale miejsca kultu to atrakcje Prowansji nie tylko dla osób wierzących.

Wizyta w zabytkowych opactwach sprzed wielu wieków pozwoli się wyciszyć, a odwiedziny w Opactwie św. Wiktora w Marsylii to okazja do zobaczenia wielu zabytkowych sarkofagów. Szczególnie warto się jednak udać na zwiedzanie Trzech Sióstr Prowansji, jak nazywane są dawne cysterskie opactwa: Senanque, Thoronet i Silvacane. Wrażenie robi także grota, w której zgodnie z legendą miała żyć Maria Magdalena.

Atrakcje Prowansji, które warto zobaczyć znajdziesz na mojej mapie Prowansji. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji, wystarczy napisać w komentarzu poniżej.

Zobacz również: Atrakcje Lazurowego Wybrzeża