Prowansja to bardzo różnorodna kraina, z morzem, górami, polami lawendy i uroczymi miasteczkami. Nie można się tu nudzić nawet podczas długiego urlopu. Oto atrakcje Prowansji, które warto zobaczyć!
Atrakcje Prowansji to nie tylko bajeczne pola lawendy i romantyczne kamienne miasteczka oraz winnice. Największą zaletą tego regionu jest jego ogromna różnorodność. Prowansja ma dostęp do Morza Śródziemnego oraz Alp Nadmorskich, a pomiędzy nimi znajdują się niezwykle piękne przyrodniczo tereny.
Prowansję najlepiej zwiedzać od wiosny do jesieni, ale warto wtedy zobaczyć coś więcej niż Lazurowe Wybrzeże z Niceą, Cannes, Monako i Saint-Tropez. Poza Marsylią, Aix-en-Provence i Awinionem też jest mnóstwo pięknych miejsc do zobaczenia, jak chociażby Cassis i najwyższy klif Francji Cap Canaille oraz niesamowite śródziemnomorskie fiordy Calanques.
Jeśli dostrzegasz już różnorodność tego regionu i zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Prowansji – oto atrakcje, których nie można pominąć! Kolejność przypadkowa.
Spis treści:
Pola lawendy
Pola lawendy to oczywiście pierwsza atrakcja, z której słynie Prowansja. Kiedy słyszymy nazwę regionu, od razu mamy przed oczami lawendowe dywany, w których każdy chciałby się sfotografować. Nie jest to jednak atrakcja dostępna w całej Prowansji i przez cały rok.
Najpiękniejsze pola lawendy znajdują się w okolicach miasteczka Valensole i kwitną od połowy czerwca do połowy lipca. Później też można jeszcze oglądać lawendowe pola w Prowansji, ale ich kolor nie będzie już tak intensywny, jak na początku lipca.
Romantyczne miasteczka
To w zasadzie wsie, a nie miasta, ale i tak nazywane są miasteczkami. Mowa o tych wszystkich kamiennych grodach i osadach, które są tak niewielkie, że można je przejść całe w 15 minut, a zarazem tak urocze, że chce się spędzić wiele godzin pomiędzy kamiennymi domami i brukowanymi uliczkami pamiętającymi poprzednie stulecia.
Do najładniejszych miasteczek w Prowansji należą chociażby: Gordes, Lacoste, Lourmarin, Bonnieux, Baux-de-Provence, Eze Village i Saint-Paul de Vence. Jest ich jednak znacznie więcej i chociaż wszystkie są do siebie podobne, każde wyróżnia się czymś wyjątkowym. A to niezwykły widok na okolicę, a to pięknie ukwiecony plac w centrum, gdzie indziej z kolei sławny mieszkaniec w przeszłości…
Winnice i gaje oliwne
Turyści często sądzą, że winnice powinni odwiedzać tylko ludzie znający się na winie. Nic bardziej mylnego! Prowansalskie winnice to często piękne miejsca, z uroczymi fontannami, położone pomiędzy polami winorośli, po których można spacerować z całą rodziną! Na dorosłych czeka też najczęściej darmowa degustacja win, których wcale nie trzeba potem kupić. Wizyta w winnicy to przyjemność nawet dla osób, które nie piją alkoholu i możliwość zdobycia nowej wiedzy.
Duże winnice często uprawiają także gaje oliwne i produkują własną oliwę. Można ją degustować i kupić na miejscu.
Kanion Verdon
Kanion Verdon to drugi największy kanion w Europie i jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji we Francji. Szczęśliwie znajduje się w Prowansji i można do niego dojechać samochodem w zaledwie ok. 2 godziny z Nicei. Kanion, który ciągnie się przez 21 km, utworzyła rzeka Verdon. W miejscu, w którym wpływa ona do jeziora św. Krzyża (o lazurowym kolorze) można wypożyczyć sprzęt wodny i wpłynąć do kanionu.
Samochodowy objazd kanionu to atrakcja czasami mrożąca krew w żyłach. Trasa biegnie nad ogromnymi przepaściami i jest naprawdę malownicza. Po drodze można się co chwilę zatrzymywać na punktach widokowych, by podziwiać ten niezwykły twór natury.
Szlak ochry
Za nieco marsjańskie klimaty w Prowansji odpowiada ochra. Ta skała (a właściwie zwietrzelina) o charakterystycznym kolorze utworzyła bardzo ciekawe formy przede wszystkim w regionie Luberon. Na szlaku ochry w Prowansji leży m.in. urocze miasteczko Roussillon.
Ochrę w Prowansji można podziwiać spacerując w lesie, a także w dawnej kopalni tego materiału (Les Mines de Bruoux).
Szlak artystów
Prowansja od dawna przyciąga artystów z całego świata. Niezwykły błękit nieba i fantastyczne światło doceniali i doceniają najwięksi twórcy. To w Prowansji tworzyli m.in. Picasso, Cezanne, Renoir i van Gogh. Wiele z najbardziej rozpoznawalnych obrazów powstało właśnie na południu Francji.
Zwiedzając Prowansję szlakiem artystów można udać się chociażby do Aix-en-Provence, które nazywane jest miastem Cezanne’a lub do Arles i Saint-Rémy-de-Provence, gdzie swoje największe dzieła namalował Vincent van Gogh (a przy okazji obciął sobie tam ucho). Szukając śladów Picassa należy odwiedzić Antibes i Vallauris, a willa Auguste Renoir stoi w Cagnes-sur-Mer, niedaleko Nicei.
Antyczne ruiny
Pierwsi w Prowansji zagościli Grecy, ale to przede wszystkim Rzymianie zbudowali miasta, które stoją do dzisiaj. Antyczne ruiny można oglądać na przykład w nicejskiej dzielnicy Cimiez, we Frejus, a także bliżej Awinionu. To tam znajduje się ogromne wykopalisko archeologiczne Glanum, a po drugiej stronie Rodanu stoi monumentalny akwedukt Pont du Gard (chociaż właściwie jest to już Oksytania).
Z dobrze zachowanych i wciąż używanych aren słyną z kolei Arles i Nimes. W poszukiwaniu śladów przeszłości warto też odwiedzić miasteczko Vaison-la-Romaine oraz Orange, w którym znajduje się jeden z najlepiej zachowanych (i wciąż używanych!) teatrów antycznych na świecie.
Rezerwaty zwierząt
Flamingi, dzikie konie i byki, a także mnóstwo gatunków ptaków to stali bywalcy parku regionalnego Camargue. Ten niezwykły rezerwat znajduje się u ujścia Rodanu do morza i powstał dzięki naniesionym przez rzekę mułom. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie można obserwować dziko żyjące zwierzęta.
Jest w Prowansji także farma krokodyli (chociaż bardziej przypomina zoo), a także rezerwat żubrów (La Réserve animalière des Monts d’Azur), w dodatku reprodukowanych z osobników z Puszczy Białowieskiej. Razem z nimi na dużym terenie przypominającym amerykańską prerię żyją Konie Przewalskiego i leśne zwierzęta, takie jak sarny i jelenie.
Zamki i pałace
Zamek należący dawniej do niesławnego markiza de Sade, od którego powstał wyraz sadyzm (Lacoste), piękny pałac w Lourmarin, ruiny zamku na skale w Baux de Provence i okazała twierdza w Tarascon to tylko 4 z całej masy zamków i pałaców wciąż znajdujących się w Prowansji.
Niestety wiele takich obiektów zostało rozebranych w XVIII w. na polecenie króla Francji Ludwika XIV albo zostały zniszczone w czasie wojen. Wciąż jednak można podziwiać mnóstwo zamków i pałaców na szlaku takich budowli w Prowansji. Niektóre to tylko ruiny, po innych – jak po twierdzy w Nicei, nie został żaden ślad poza rycinami, a jeszcze inne stoją i służą do dziś.
Miejsca kultu
O religijnych korzeniach Prowansji świadczą przede wszystkim liczne wioski i miasteczka nazwane od imion świętych, jak chociażby Saint-Rémy-de-Provence, Saint-Tropez, Saint-Maximin-la-Sainte-Baume oraz Saintes-Maries-de-la-Mer. Ale miejsca kultu to atrakcje Prowansji nie tylko dla osób wierzących.
Wizyta w zabytkowych opactwach sprzed wielu wieków pozwoli się wyciszyć, a odwiedziny w Opactwie św. Wiktora w Marsylii to okazja do zobaczenia wielu zabytkowych sarkofagów. Szczególnie warto się jednak udać na zwiedzanie Trzech Sióstr Prowansji, jak nazywane są dawne cysterskie opactwa: Senanque, Thoronet i Silvacane. Wrażenie robi także grota, w której zgodnie z legendą miała żyć Maria Magdalena.
Atrakcje Prowansji, które warto zobaczyć znajdziesz na mojej mapie Prowansji. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji, wystarczy napisać w komentarzu poniżej.
Zobacz również: Atrakcje Lazurowego Wybrzeża

Zostaw komentarz