W Awinion znajduje się pałac papieski i słynny most na Rodanie, ale to nie jedyne atrakcje tego miasta. Można tu przyjemnie spędzić cały dzień, a mając więcej czasu warto objechać atrakcje w okolicy. Oto przewodnik po Awinion.
Awinion (Avignon, ponad 91 tys. mieszkańców) to dawna siedziba papieży, a świetnie zachowany pałac papieski jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji we Francji. Miasto przyciąga też fanów piosenki o moście, miłośników teatru oraz prowansalskich klimatów.
Nie przegap: przewodnik po Prowansji, który ułatwi zwiedzanie Awinionu i okolicy!
Awinion to dobre miejsce na jeden z noclegów podczas zwiedzania Prowansji. W mieście jest gdzie spać, oferta restauracji jest bardzo duża, a kiedy już zobaczymy wszystkie atrakcje, mnóstwo pięknych miejsc będzie do odkrycia w pobliżu.
Mam tu na myśli przede wszystkim Arles i region Alpilles, Orange i region Luberon. Z kolei w Oksytanii leżącej po drugiej stronie Rodanu czekają rzymski akwedukt Pont du Gard i ładne miasto Nimes z licznymi zabytkami.
Spis treści:
Krótka historia Awinion
Życie w Awinion toczyło się od dawien dawna. W starożytności była w tym miejscu celtycka osada, którą Rzymianie przejęli i nazwali Avenio, co mogło oznaczać „władcy rzeki” lub „miasto silnego wiatru”. Pierwsza wersja jest bardziej prawdopodobna, ale istnieje kilka innych wyjaśnień pochodzenia nazwy miasta.
W średniowieczu miasto często zmieniało władców, a od XIV do XVIII w. należało do papieży. W tym czasie Awinion leżało w granicach hrabstwa Venaissin (Comtat Venaissin), eksklawy Państwa Kościelnego. Siedzibą papieży miasto było w XIV w., w czasie pontyfikatów: Klemensa V, Jana XXII, Benedykta XII, Klemensa VI, Innocentego VI, Urbana V i Grzegorza XI. W mieście rezydowali także antypapieże Klemens VII i Benedykt XIII. W 1791 r. Awinion i hrabstwo przyłączono do Francji.
Atrakcje Awinion
Na myśl o Awinionie każdemu przychodzi do głowy pałac papieski oraz most na Rodanie. To rzeczywiście dwie najważniejsze atrakcje w Awinion, ale nie jedyne. Kompleks zabytków w mieście został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego warto przeznaczyć nieco czasu, na odkrycie wszystkich atrakcji.
Pałac papieski w Awinion
Pałac papieski w Awinionie (Palais des Papes) to największy gotycki zamek w Europie (XIV w.) i dawne miejsce urzędowania papieży. Awinion było ich siedzibą w latach 1309 – 1377, a na okres ten mówi się niewola awiniońska papieży. Kurię z Rzymu przeniósł papież Klemens V, a łącznie urzędowało tu 7 papieży i 2 antypapieży. Warto dodać, że przed okresem awiniońskim papieże w Rzymie urzędowali na Lateranie, a dopiero po powrocie z Awinionu ich siedzibą stał się Watykan.
Pałac papieski to tak naprawdę kompleks budynków, w którego skład wchodzi przede wszystkim Stary Pałac i Nowy Pałac, a także Mały Pałac (siedziba kardynałów) i katedra Notre Dame des Doms, w której pochowano papieży Jana XXII i Benedykta XII. Tuż obok katedry znajduje się wejście na wzgórze Rocher des Doms, z którego roztacza się ładny widok na Rodan, papieskie winnice w Châteauneuf-du-Pape i najwyższą górę Prowansji Mont Ventoux.
Niestety z dawnego bogactwa, także dekoracji i umeblowania pałacu papieskiego nie zostało praktycznie nic. Wszystko zostało rozkradzione i zniszczone podczas Rewolucji Francuskiej, a gruntownego remontu pałac doczekał się dopiero w 1969 r. Dzięki temu zwiedzać można ponad 25 pomieszczeń, w tym Salę Konsystorza, w której wydano zgodę na koronację Władysława Łokietka.
Zwiedzanie pałacu papieskiego jest płatne i kosztuje 12 euro, ale warto kupić bilet łączony za 14,50 euro. Dzięki temu można również zwiedzić słynny most w Awinionie. Informacje o godzinach otwarcia pałacu są dostępne na stronie pałacu.
Most w Awinion
Most w Awinion (Pont Saint-Benezet, Most św. Benedykta z Awinionu) jest w zasadzie tylko fragmentem dawnego mostu. Zbudowano go w XII wieku i pierwotnie miał 900 m, ale został zniszczony w czasie powodzi w XVII w, po której już go nie odbudowano. Fragment zachowany do dziś ma 4 przęsła (z 22) i znajduje się na nim kapliczka św. Mikołaja (w której znajdował się grobowiec Benedykta).
Most awinioński to atrakcja znana z licznych piosenek. Najsłynniejszą jest z pewnością francuska Sur le pont d’Avignon, ale znane są również polskie: Pocztówka z Avignon Janusza Radka i Awinion zespołu Kombi. O moście śpiewała także Ewa Demarczyk.
Aby wejść na most należy kupić bilet wstępu. Najbardziej opłaca się kupić bilet łączony na zwiedzanie pałacu papieskiego i mostu, o czym pisałem wcześniej. Historii powstania mostu można wysłuchać po polsku z audioprzewodnikiem, który jest dostępny w cenie biletu. Most jest czynny różnie i zależnie od miesiąca, warto sprawdzić szczegóły na stronie internetowej.
Inne atrakcje
Wszystkie ciekawe miejsca w Awinion kryją się za murami z XIV w., które otaczają Stare Miasto. Mają one 4,3 km długości, a w ich ciągu stoi 39 baszt. Teren otoczony murami jest dość duży, ale warto po nim pospacerować i oddalić się na wschód od pałacu. Dzięki temu odkryjemy wiele uroczych placów, zaułków, a nawet kanałów.
Warto dojść do Rue des Teinturiers, gdzie wciąż jeszcze można zobaczyć zabytkowe koła wodne, które dawniej napędzały młyny i urządzenia w zakładach tekstylnych istniejących tu od Renesansu do końca XIX w. Dzisiaj przy tej uroczej uliczce działają teatry oraz kawiarenki.
Miłośnicy obiektów muzealnych mogą odwiedzić m.in. Muzeum Małego Pałacu (Musee du Petit Palais) mieszczące się w dawnym pałacu arcybiskupim, Muzeum Calvet (Musee Calvet), Muzeum Angladon (Musee Angladon) oraz Muzeum Lapidariów (Musee Lapidaire).
Noclegi w Awinion – gdzie spać?
Baza noclegowa w Awinion jest bardzo rozbudowana. W mieście można znaleźć noclegi różnej klasy. Najlepsze opcje są dostępne w serwisie Booking, z którego sam korzystam.
Podczas moich krótkich pobytów w Awinion zatrzymuję się najczęściej w tanim hotelu Ibis Budget Centre, który znajduje się tuż obok murów miejskich. Obok hotelu jest parking, na którym można zostawić samochód za darmo w godzinach nocnych. Niedaleko jest też bezpłatny parking na wyspie, o którym piszę niżej.
Bliżej dworca znajduje się z kolei hotel Avignon Grand Hôtel, w którym także nocowałem. Zapewnia on obszerne rodzinne pokoje i przyzwoity standard. Spałem też w hotelu położonym w ścisłym centrum. To Hôtel Les Corps Saints z niewielkimi pokoikami, oczywiście z prywatnymi łazienkami.
Gdzie zjeść w Awinion?
W Awinion mieszka wiele młodych ludzi, dlatego co chwilę otwierają się tam nowe lokale z modnym aktualnie jedzeniem. Oferta jest naprawdę spora, wystarczy iść przed siebie i rozglądać za ciekawymi miejscami. W mieście jadałem m.in. w tych restauracjach, które mogę polecić: Brasserie du Théâtre (36 Cours Jean Jaurès), Creperie du Cloitre (9 place du Cloitre St. Pierre) i Restaurant Sevin (10 Rue de Mons, miejsce z gwiazdką Michelin).
Należy pamiętać, że we Francji śniadanie kupuje się najczęściej w piekarni, a obiad jadą w piekarnii lub restauracji, ale w tej ostatniej tylko między godz. 12, a 14 – 14:30. Potem dobre restauracje są zamknięte i otwierają się ok. godz. 18:30 – 19, by serwować kolację. Lokale z opisem service non stop wydają posiłki od otwarcia do zamknięcia, także w godzinach, kiedy Francuzi nie jedzą, czyli np. o godz. 16 i 17. Są to jednak zwykle lokale nastawione tylko na turystów i znajdują się blisko głównych atrakcji.
Jak dojechać do Awinion?
Do Awinion można dojechać autostradą z Nicei w niecałe 3 godz., a z Marsylii w mniej niż 1,5 godz. Przez miasto przejeżdża pociąg TGV jadący z Nicei przez Marsylię aż do Paryża. Dworzec kolejowy w Awinion znajduje się tuż obok murów miejskich, ale dworzec TGV leży nieco dalej (między nim, a centrum miasta kursuje autobus).
Planując dojazd samochodem można skorzystać z jednego z bezpłatnych parkingów w mieście, a potem dotrzeć do centrum pieszo lub korzystając z darmowych autobusów wahadłowych. Darmowe parkingi to np. Parking des Italiens (Avenue des Italiens) oraz Avignon Parking Relais – Île Piot. Ten ostatni znajduje się na wyspie na Rodanie.
Informacje praktyczne
W lipcu w Awinion odbywa się jeden z największych festiwali teatralnych na świecie, Festiwal Teatralny w Awinionie (Festival d’Avignon). Zwiedzanie w tym okresie może być utrudnione, bo całe miasto jest zaangażowane w to wydarzenie, a z całego świata docierają do Awinionu prawdziwe tłumy miłośników sztuki teatralnej. Co oczywiste, ceny w hotelach są wtedy wyższe.
Biuro informacji turystycznej znajduje się w centrum, pod adresem 41 Cours Jean Jaurès. Warto je odwiedzić, by pobrać darmowe mapy zwiedzania i informacje o atrakcjach.
Latem w Awinion może być bardzo gorąco. Temperatury w lipcu i sierpniu potrafią tam dochodzić do 35 st. C. Od upałów nagrzewa się także pałac papieski, którego zwiedzanie w środku lata może być męczące.
Atrakcje w okolicy
Położenie Awinion pozwala szybko dotrzeć samochodem do wielu ciekawych atrakcji Prowansji, a nawet Oksytanii. Na północy znajduje się miasteczko Orange z doskonale zachowanym i wciąż używanym antycznym amfiteatrem. Patrząc na mapę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara mamy dalej kolejno: najwyższą górę Prowansji Mont Ventoux, region Luberon na wschodzie i region Alpilles na południu z uroczym miasteczkiem Saint-Rémy-de-Provence oraz Arles, w którym żył van Gogh. Na zachodzie, po drugiej stronie Rodanu (to już Oksytania) jest rzymski akwedukt Pont du Gard oraz miasto Nimes.
Warto też odwiedzić zamek w Tarascon, który stoi w połowie drogi pomiędzy Awinionem, a Arles. Jadąc dalej na południe do morza, szybko dotrzemy do parku Camargue, w którym żyją m.in. flamingi, dzikie konie i byki.
Zostaw komentarz