Prowansja z Lazurowym Wybrzeżem to duży region, na którego zwiedzanie warto przeznaczyć sporo czasu. Gdzie spać w Prowansji, chcąc odpocząć i pozwiedzać? Oto polecane noclegi i miejsca.

Prowansja kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem w stylu slow. Latem jest tu zbyt gorąco na intensywne zwiedzanie, dlatego najlepiej odwiedzić jakieś urocze miasteczko lub targowisko zaraz po śniadaniu, a resztę dnia spędzić przy basenie lub na hamaku w cieniu drzewa oliwnego.

Na intensywne zwiedzanie należy wybrać wiosnę lub wczesną jesień. Wtedy pogoda sprzyja dłuższym spacerom i wędrówkom. Podobnie jest na Lazurowym Wybrzeżu. Poza odpowiednim terminem pobytu warto również zaplanować jego długość. W czasie typowych dwóch tygodni urlopu można zwiedzić najważniejsze atrakcje Lazurowego Wybrzeża i przeplatać je z wypoczynkiem na plaży. Można też zaplanować intensywne zwiedzanie całej Prowansji i jeździć od atrakcji do atrakcji, wybierając dla ułatwienia kilka różnych miejsc noclegowych.

Jak zaplanować noclegi podczas zwiedzania? W jakich rejonach spać i jakie noclegi w Prowansji wybierać? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Noclegi na Lazurowym Wybrzeżu

Jeżeli chcesz zwiedzić atrakcje Lazurowego Wybrzeża, czyli np. miasta: Nicea, Monako, Cannes, Saint-Tropez oraz średniowieczne Eze Village, Saint-Paul de Vence i Antibes, to warto nocować w Nicei lub okolicy. Nicea to dobra baza noclegowa, bo z tego miasta można łatwo dotrzeć do wszystkich wymienionych wcześniej transportem publicznym. No może poza Saint-Tropez, do którego najlepiej dojechać autem, ewentualnie dopłynąć promem z Nicei.

Jeżeli szukasz noclegów w najlepszych hotelach, to w Nicei masz 3 do wyboru: Negresco, Hyatt Regency oraz Boscolo. W klasach niższych warto rozważyć chociażby hotel Westminster, West End i Beau Rivage. Tańsze noclegi w Nicei znajdziesz w serwisie Booking: hotele w Nicei. Więcej polecanych miejsc podałem też w artykule o Nicei.

Planując nocleg w Nicei warto pamiętać, że miejska plaża jest kamienista. Dzieci nie zbudują tu zamku z piasku, ale będą mogły ułożyć twierdzę z kamieni. Jeżeli piaszczyste plaże są dla ciebie ważne, warto rozważyć nocleg np. w Antibes, Cannes lub nieco dalej, w okolicach Frejus.

Noclegi w Prowansji

Chcąc spędzić więcej czasu w Prowansji mamy w zasadzie dwie opcje do wyboru: nocować w jednym miejscu i robić jednodniowe wycieczki zwiedzając wybrane atrakcje lub zaplanować kilka noclegów i zwiedzanie w ich okolicy. Jaka opcja będzie najlepsza, tego tu nie podpowiem, bo to przede wszystkim zależy od długości pobytu. W razie wątpliwości napisz w komentarzu pod artykułem. Postaram się coś podpowiedzieć.

Noclegi w Prowansji są możliwe w większych miastach, w małych miasteczkach (w zasadzie wsiach) oraz na kompletnym odludziu. Jeśli chodzi o miasta, to do wyboru są przede wszystkim Marsylia, Aix-en-Provence, Awinion oraz Arles. Osobiście sugeruję zastanowić się nad noclegiem w Aix, bo jest to piękne miasto, dobrze skomunikowane z Marsylią na południu oraz z łatwym dojazdem do serca Prowansji, czyli regionu Luberon na północ. Dobrym wyborem jest również nocleg w Awinion, ale to już zachodnia granica Prowansji. Polecane noclegi znajdziesz w artykułach o opisywanych miastach.

Planując nocleg w Prowansji blisko uroczych i starych kamiennych miasteczek, warto rozejrzeć się przede wszystkim po regionie Luberon. Okolice Gordes, Lourmarin czy Lacoste to miejsca z wieloma ładnymi agroturystykami (we Francji kryjącymi się najczęściej pod nazwą gites). Najlepiej wybrać nocleg z basenem, bo latem jest tam bardzo gorąco i popołudnia najlepiej spędzać na leżaku przy wodzie. Oto kilka polecanych noclegów w Prowansji blisko starych miasteczek: [aktualne propozycje podam przed sezonem].

Ostatnią opcją są noclegi na odludziu. Mam tu na myśli np. okolice między kanionem Verdon, a Brignoles, w pobliżu pasma wzgórz Alpilles na wschód od Arles oraz w pobliżu Sisteron, w północnej części Prowansji. Oto kilka propozycji w tych regionach: [aktualne propozycje podam przed sezonem].

Możesz pomóc w rozwoju tego przewodnika!

Podane w artykule linki do hoteli są afiliacyjne. To oznacza, że jeśli zarezerwujesz nocleg po kliknięciu w taki link, otrzymam drobną prowizję za polecenie, ale ty zapłacisz tyle, co zawsze. Jeśli pominiesz mój link i wejdziesz bezpośrednio do serwisu Booking, to i tak zapłacisz prowizję, ale wtedy Booking z nikim się nią nie podzieli. Zebrane z prowizji pieniądze przeznaczam na utrzymanie tego przewodnika, który udostępniam za darmo, dlatego serdecznie dziękuję za twoje wsparcie!

Pamiętaj, że polecam tylko miejsca i regiony, które znam, odwiedzam i wybieram na własne noclegi. Jeżeli chcesz pomóc w rozwoju tego przewodnika, możesz rezerwować noclegi gdziekolwiek na świecie korzystając z mojego linka partnerskiego. Dziękuję!