Cannes to luksusowy kurort na Lazurowym Wybrzeżu z piaszczystą plażą i modnymi restauracjami oraz hotelami. W mieście nie ma wielu atrakcji dla turystów lubiących zwiedzać, ale Cannes ma przyjemny śródziemnomorski charakter.

Cannes (ok. 74 tys. mieszkańców) leży na Lazurowym Wybrzeżu zaledwie ok. 30 km od Nicei. Można tam łatwo dojechać transportem publicznym. Mimo że w Cannes nie ma wielu atrakcji, warto odwiedzić to miasto ze względu na jego śródziemnomorski charakter. Wzdłuż piaszczystej plaży można tu spacerować pod palmami bulwarem La Croisette, a tuż obok stoją zabytkowe hotele pamiętające początki słynnego festiwalu filmowego.

Panorama Cannes z wieży muzeum Castre

Panorama Cannes z wieży muzeum Castre

Cannes najlepiej odwiedzić właśnie w czasie festiwalu. Co prawda miasto jest wtedy przepełnione turystami oraz pracownikami branży filmowej z całego świata, ale właśnie podczas festiwalu Cannes ujawnia swoje największe uroki. Można wtedy też oczywiście spotkać niejedną gwiazdę Hollywood.

Chcesz zwiedzić Cannes słuchając przewodnika w cenie książki? Zamów mój przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu i spakuj słuchawki!

W pozostałych miesiącach roku miasto przyciąga licznymi targami i konferencjami, ale poza tym jest raczej nieco sennym kurortem Lazurowego Wybrzeża.

Krótka historia Cannes

Początki Cannes sięgają wielu wieków wstecz. Badacze dowiedli, że liguryjska osada znajdowała się w miejscu obecnego Starego Miasta (Le Suquet) już w II w. p.n.e. W pierwszym okresie chrześcijaństwa na pobliskiej wyspie św. Honorata osiedlili się mnisi, którzy w X w. n.e. przejęli rzymskie fortyfikacje zbudowane w najwyższym punkcie wzgórza Le Suquet. Rozbudowali je i odgrywali tu ważną rolę aż do XV w., a obecnie żyją na wyspie tuż obok.

Budynek urzędu miejskiego

Budynek urzędu miejskiego

Poza okresami wojen i najazdów piratów, Cannes było osadą żyjącą przede wszystkim z rybołówstwa. Zmieniło się to, kiedy w XIX w. do miasta przybył angielski lord Henry Brougham, który zbudował tu swoją willę i sprawił, że okolicą zainteresowała się angielska arystokracja. Za wkład w popularyzację i rozwój miasta zbudowano mu pomnik, który stoi do dzisiaj w samym centrum, tuż obok restauracji sieci McDonald’s.

Atrakcje Cannes – co warto zobaczyć?

Jak już pisałem wcześniej, w Cannes nie ma wielu atrakcji, które można zwiedzić. Miasto samo w sobie jest atrakcją ze względu na dużą rozpoznawalność przez festiwal filmowy. Będąc w okolicy warto jednak zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Oto one:

Promenada La Croisette

Promenada La Croisette powstała w drugiej połowie XIX w. i znajduje się w samym centrum miasta. Jej początek po zachodniej stronie wyznacza budynek pałacu festiwalowego, w którym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Z drugiej strony promenada kończy się półwyspem Cap de La Croisette, który leży stosunkowo blisko wyspy św. Małgorzaty, jednej z Wysp Leryńskich. Cały ten odcinek ma 2,5 km i można go przejść w ok. 30 min.

Nazwa bulwaru La Croisette pochodzi od krzyża, który stał na końcu wspomnianego półwyspu i wyznaczał miejsce, z którego można było przeprawić się łodzią do opactwa na wyspie św. Honorata znajdującej się za wyspą św. Małgorzaty. Budowa drogi i promenady w Cannes umożliwiła powstanie wielu luksusowych hoteli i willi. To właśnie wzdłuż La Croisette znajdują się takie słynne hotele, jak Carlton, Martinez i Majestic.

Podczas spaceru promenadą La Croisette można przysiąść na jednym z wielu niebieskich krzeseł. To słynne les chaises bleues w kolorze nieba i morza. W Cannes można je dowolnie przestawiać, a na Promenadzie Anglików w Nicei są one połączone w długie rzędy i przytwierdzone na stałe do podłoża.

Pałac festiwalowy

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się w budynku, który powstał specjalnie w tym celu. Mimo wyrazu pałac w nazwie, nie ma on jednak nic wspólnego z prawdziwym pałacem. Niestety bardziej przypomina wielki betonowo – szklany bunkier.

Słynne schody prowadzące do pałacu festiwalowego

Słynne schody prowadzące do pałacu festiwalowego

Palais des Festivals et des Congrès stoi pod adresem 1 Boulevard de la Croisette, w samym centrum miasta i na początku promenady La Croisette. Budynku nie zwiedza się, ale jego najsłynniejsza część jest ogólnodostępna. To oczywiście słynne schody, którymi gwiazdy wchodzą na pokazy filmowe w czasie festiwalu. Czerwony dywan leży na nich niemalże przez cały rok.

W pałacu swoją siedzibę ma biuro informacji turystycznej, które warto odwiedzić, jeśli nie przygotujemy się wcześniej do zwiedzania miasta. Z kolei pod pałacem znajduje się duży płatny parking, na którym można zostawić samochód na czas zwiedzania. Inne przydatne parkingi opisałem niżej, w sekcji o informacjach praktycznych.

Aleja Gwiazd

Aleja Gwiazd w Cannes to atrakcja rozczarowująca turystów. Szczególnie tych, którzy widzieli wcześniej słynną Aleję Gwiazd w Hollywood. Odciski dłoni celebrytów w Cannes znajdują się tuż przy ścianach Pałacu Festiwalowego i często są zastawione barierkami, śmietnikami oraz wycieraczkami. Nie jest to z pewnością eksponowane miejsce.

Odcisk dłoni Andrzeja Wajdy

Odcisk dłoni Andrzeja Wajdy

Druga część chodnika z odciskami dłoni znajduje się w parku przed „tymi” schodami z czerwonym dywanem. Wśród znanych osób, które odcisnęły swoją dłoń w Cannes znaleźć można także Polaków: Wajdę i Żuławskiego.

Stare Miasto Le Suquet

Stare Miasto w Cannes nie jest tak ciekawe, jak inne podobne atrakcje w regionie. Mam tu na myśli chociażby Stare Miasto w Nicei, Antibes, czy też średniowieczne miasteczka: Eze Village i Saint-Paul de Vence. W Cannes znajdziemy zaledwie kilka wąskich uliczek i niewiele kolorowych kamienic. Są one skupione na zboczu niewielkiego wzgórza i noszą nazwę Le Suquet.

Na Stare Miasto najlepiej udać się pieszo spacerem, a polecana trasa wiedzie ulicą Rue du Mont Chevalier. Idąc tą drogą miniemy po drodze XIII-wieczną basztę La Tour du Masque, w której według legendy miał znaleźć schronienie Człowiek w Żelaznej Masce po ucieczce z celi na wyspie św. Małgorzaty, co jednak nigdy nie miało miejsca.

Na szczycie wzgórza znajduje się kościół z XVI w. (Église Notre-Dame d’Espérance), w którym każdego roku w grudniu można podziwiać ogromną i bardzo ładną szopkę bożonarodzeniową. Tuż obok jest punkt widokowy na miasto, z którego widać też archipelag Wysp Leryńskich. W dawnym zamku z XII w. znajduje się tam również muzeum eksploracji świata (Musée des explorations du monde, dawniej Musée de la Castre) związane z historią Cannes. O ile nie ma silnego wiatru, można wejść aż na szczyt wieży (w cenie biletu do muzeum), skąd roztacza się wspaniała panorama na okolicę. Dodatkowe informacje na stronie cannes.com.

Schodząc ze wzgórza warto udać się w kierunku wąskiego, ale długiego deptaku rue Meynadier. To tam znajdziemy mnóstwo sklepików z pamiątkami, restauracje, a także – zaraz obok, halę targową Marché Forville.

Plaże w Cannes

Główna plaża w Cannes znajduje się tuż obok promenady La Croisette. Niestety zdecydowaną jej większość zajmują prywatne kluby i restauracje oraz hotele. Duży ogólnodostępny fragment jest obok pałacu festiwalowego.

Kolejne plaże znajdują się po obu stronach wspomnianego już wcześniej półwyspu Cap de la Croisette. Długa i wąska plaża jest też dostępna na zachód od Starego Portu. Zaczyna się ona przy hotelu Radisson Blu.

Plaże w mieście są piaszczyste.

Mapa Cannes z atrakcjami

Wszystkie opisane miejsca i atrakcje znajdziesz na poniższej mapie:

Imprezy i wydarzenia w Cannes

Brak atrakcji Cannes nadrabia licznymi imprezami, także o międzynarodowej renomie. Miasto słynie z organizacji targów i konferencji oraz oczywiście festiwalu filmowego.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Najważniejszym wydarzeniem, które rozsławiło miasto na cały świat jest oczywiście Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (Festival de Cannes). Pierwszy odbył się w 1946 r. jako odpowiedź francuzów na upolityczniony festiwal filmowy w Wenecji.

Festiwal jest świętem kina i okazją do spotkania branży filmowej z całego świata. To również konkurs o Złotą Palmę (Palme d’Or). Polskie produkcje otrzymały Złotą Palmę 2 razy. W 1981 r. był to Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy, a w 2002 Pianista, Romana Polańskiego. Z kolei w 2018 r. za reżyserię filmu Zimna wojna palmę otrzymał Paweł Pawlikowski.

Cannes w czasie festiwalu jest bardzo zatłoczone, a ceny w hotelach i restauracjach są wtedy znacznie wyższe. Warto jednak odwiedzić Lazurowe Wybrzeże w tym okresie i zobaczyć Cannes, bo miasto ma wtedy zupełnie inny charakter i klimat.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pirotechnicznej

Spektakularne pokazy fajerwerków w Cannes odbywają się latem. Impreza ta jest konkursem, który kilka razy wygrywały firmy z Polski. Pokazy są naprawdę rewelacyjne, trwają 20 – 30 minut, a sztuczne ognie strzelają w rytm muzyki. Wystarczy usiąść na plaży lub znaleźć miejsce na promenadzie, by za darmo podziwiać ten niezwykły spektakl.

Festiwal Pirotechniczny w Cannes

Festiwal Pirotechniczny

Można także oglądać widowisko z wody. Jeżeli nie mamy dostępu do prywatnej łodzi, można kupić bilet u przewoźników świadczących usługi rejsów widokowych. Dodatkowe informacje na stronie: festival-pyrotechnique-cannes.com.

MIPIM

MIPIM to jedne z najważniejszych na świecie targów nieruchomości. Biorą w nich udział także m.in. polskie gminy i miasta, które szukają w Cannes międzynarodowych inwestorów. Dodatkowe informacje: mipim.com.

Cannes Lions

Cannes Lions to międzynarodowa konferencja branży kreatywnej, która odbyła się po raz pierwszy w 1954 r. W czasie wydarzenia przyznawane są nagrody dla najlepszych reklam, które zgarniają także Polacy. Dodatkowe informacje na stronie canneslions.com.

Panorama na miasto Cannes

Panorama na miasto

Targi jachtowe

Yachting Festival to targi jachtowe, podczas których prezentowane są nowe i luksusowe jachty. Impreza przyciąga wystawców z całego świata. Dodatkowe informacje: cannesyachtingfestival.com.

Noclegi w Cannes

Baza noclegowa w Cannes jest bardzo rozbudowana. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie spać w Cannes to masz do wyboru naprawdę dużo hoteli i apartamentów prywatnych. Najbardziej luksusowe i najdroższe hotele w Cannes to m.in. Carlton, Martinez, Majestic, Radisson Blu, Grand Hotel i Five Seas Hotel. Ceny w tych obiektach są znacznie wyższe niż 100 euro za dobę.

Plaża i hotel Martinez, Cannes

Plaża i hotel Martinez

Jeżeli interesują cię noclegi w Cannes w cenach poniżej 100 euro za dobę lub blisko tej kwoty, to warto rozważyć chociażby te propozycje:

Ceny w niektórych z wymienionych obiektów zaczynają się już od ok. 50 euro za dobę, co jest naprawdę dobrą ceną za nocleg w Cannes. Znacznie więcej hoteli w mieście znajdziesz pod tym adresem.

Gdzie zjeść w Cannes?

Podobnie jak w przypadku hoteli, w mieście jest mnóstwo restauracji i barów, w których można coś zjeść lub wypić. Do najdroższych miejsc należą restauracje plażowe znajdujące się wzdłuż promenady La Croisette. Można tam jednak smacznie zjeść siedząc przy stolikach ustawionych na piaszczystej plaży.

Oto kilka podpowiedzi, gdzie zjeść w Cannes:

  • L’Assiette Provençale, 9 Quai Saint-Pierre – kuchnia regionalna.
  • La Table du Chef, 5 Rue Jean Daumas – kuchnia francuska.
  • La Pizza Cresci, 3 Quai Saint-Pierre – pizzeria działająca w regionie od dawna. Dostępna także w Nicei.
  • Da Bouttau Auberge Provencal, 10 Rue Saint-Antoine – jedna z najstarszych wciąż czynnych restauracji w mieście.
  • New-York New-York, 1 Allée de la Liberté Charles de Gaulle – kuchnia międzynarodowa, restauracja w samym centrum Cannes. Przyzwoite ceny i jedzenie.
  • Steak n’ Shake, 2 Place du Général de Gaulle – smaczne hamburgery i frytki (sieciówka).

Jak dojechać do Cannes?

Cannes leży zaledwie ok. 30 km od Nicei jadąc samochodem. Dojazd jest możliwy autostradą lub drogami bezpłatnymi. Niestety miasto jest często zakorkowane. Wjazd i wyjazd z centrum często bywa utrudniony.

Niedaleko centrum znajduje się główny dworzec kolejowy Gare de Cannes, który łączy kurort z Marsylią, Niceą, Monako i innymi miastami. Podróż pociągiem regionalnym TER z Nicei trwa ok. 40 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje nieco pow. 7 euro.

Znacznie taniej można dojechać z Nicei do Cannes autobusem nr 620 (dawniej 200). Odjeżdża on z przystanku Park Phoenix obok lotniska w Nicei, a bilet kosztuje tylko 2,50 euro (do kupienia u kierowcy). Podróż jest jednak znacznie dłuższa, w godzinach szczytu może trwać nawet 1,5 h.

Do Cannes można też dojechać autobusem ekspresowym 81 (dawniej 210) z lotniska w Nicei. Bilet w jedną stronę kosztuje 19 euro. Dostępne są także bilety ulgowe. Podróż trwa ok. 50 min. Szczegóły na stronie niceairportxpress.com.

Informacje praktyczne

Na podstawowe zwiedzanie miasta wystarczy przeznaczyć 1,5 do 2 godziny. Można tu jednak spędzić znacznie więcej czasu, jeżeli chcemy chłonąć śródziemnomorski klimat i podziwiać toczące się dookoła życie.

Parkingi w Cannes

Planując przyjazd do Cannes samochodem należy doliczyć do kosztu zwiedzania także cenę postoju na parkingu. Miejsc darmowych w centrum nie ma sensu szukać, bo jest ich niewiele. Jednym z polecanych tanich parkingów jest parking République (33 Rue Docteur Calmette), z którego do centrum dojdziemy pieszo w 15 min. Wielokrotnie zostawiałem samochód na tym parkingu, a cena za dzień nie przekraczała 10 euro.

Droższe parkingi są w samym centrum. To chociażby wspomniany już parking pod pałacem festiwalowym, podziemny parking Pantiero w Starym Porcie (Prom. de la Pantiero), naziemny LAUBEUF tuż za portem (Quai Max Laubeuf, stąd odpływają promy na Wyspy Leryńskie) i parking Croisette po wschodniej stronie słynnej promenady.

Jeżeli bardzo zależy nam na oszczędnościach, to bezpłatny parking w Cannes znajduje się na półwyspie Cap de la Croisette (Palm Beach, 158 Boulevard Eugène Gazagnaire).

Toalety w Cannes

W centrum miasta jest kilka ogólnodostępnych i bezpłatnych toalet. Można je znaleźć przede wszystkim na promenadzie La Croisette i w Starym Porcie. Są one odpowiednio oznaczone.

Atrakcje w pobliżu

Dookoła miasta jest wiele atrakcji, których zwiedzanie uprzyjemni pobyt w regionie. Pociągiem można dojechać z Cannes nawet do Monako czy Nicei, a znacznie bliżej leży Antibes, Grasse, Mougins, do których można też dojechać autobusem miejskim. Ciekawe atrakcje znajdują się również na zachód od Cannes. To miasteczko Theoule-sur-Mer, masyw Esterel oraz zamek na plaży w Mandelieu-la-Napoule.

Prywatna plaża w centrum Cannes

Prywatna plaża w centrum

Najciekawszą jednak atrakcją w pobliżu są bez wątpienia Wyspy Leryńskie. W tym niewielkim archipelagu znajdują się dwie wyspy, które można zwiedzać: wyspa św. Małgorzaty oraz wyspa św. Honorata. Prom na wyspy wypływa wiele razy w ciągu dnia ze Starego Portu.